Novinky - revmatoidní artritida

Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Pohyb je pro osoby trpící revmatickou nemocí bezpochyby nesmírně přínosný. Ovšem pouze za předpokladu, že cvičí správně. Následující rady napoví, co je velmi důležité při tréninku ohlídat.

1. Napřed se rozehřejte a protáhněte

Aby mohlo během zátěže tělo správně fungovat, potřebuje zvýšit tělesnou teplotu a tím i průtok krve svalů, které se tak uvolní. Když se před cvičením dostatečně rozehřejete, snížíte riziko zranění a vyhnete se ztuhlým kloubům po skončení tréninku. Vhodnou předstartovní aktivitou může být obyčejná chůze na místě po dobu pěti minut. Stejně tak je důležité se protáhnout – svaly získají dostatečný pohybový rozsah a možnost jejich poškození klesne. 

2. Zátěž přidávejte postupně 

Cvičíte-li s činkami, volte váhu uváženě. Je lepší začít s těmi nejlehčími a postupně přidávat. Svalstvo si tím na zátěž snáze zvykne a zmírní se nebezpečí jeho poranění. Jak poznat optimální výběr? Trefíte-li se, měli byste začít pociťovat únavu po 12.–15. opakování cviku. Pokud tomu tak není, zátěž zvyšte. Když ucítíte únavu dříve, zvedáte příliš mnoho.

3. Cvičte „tak akorát“

Příliš intenzivní trénink může vaše tělo dostat do stavu, kdy má nedostatek kyslíku. To pocítíte jako bolest ve svalech, např. pověstné píchání v boku. Vyhnete se tomu tím, že budete svůj tep udržovat v rozmezí 40–70 % cílové tepové frekvence. Tu si spočítáte tak, že od 220 odečtete svůj věk. Podle odborníků se lépe hubne a bolesti se mírní tehdy, když si při zátěži budete hlídat 40 % cílové tepové frekvence. Budete-li ale naopak cvičit příliš lehce, vaše snaha vyzní spíše naprázdno. V žádném případě ale při pohybu nepřekonávejte příliš intenzivní bolest.

4. Dostatečně pijte

Tělo potřebuje při zátěži více tekutin, aby bylo schopné udržet v chodu krevní oběh. Ty se však ztrácejí pocením. Před cvičením se proto dostatečně napijte. 

5. Před tréninkem nejezte

Najíte-li se méně než 2 hodiny před zátěží, bude se krev ve vašem těle soustředit převážně do trávicího ústrojí, a ne do pohybového aparátu. Důsledkem pak může být nevolnost nebo křeče.

6. Hlídejte si techniku 

Tato zásada je pro revmatiky naprosto zásadní. Při špatném provádění cviků totiž může docházet ke zraněním. Proto správné provedení kontrolujte například v zrcadle nebo se poraďte s trenérem či jinou zkušenou osobou.

7. Nezapomeňte na závěrečné protažení

Stejně jako je vhodné se rozehřát, je důležité se i po výkonu „zchladit“. Nejlépe hlubokým dýcháním a důkladným protažením. Tak se tepová frekvence, dech a krevní tlak bezpečně vrátí do klidových hodnot. Při protažení si navíc svaly udržují svou pružnost.

8. Netlačte na pilu

Nikdy necvičte v období vzplanutí nemoci a ani tehdy, když je bolest příliš intenzivní. V takových situacích byste si mohli dost uškodit.

(ivh)

Zdroj:
POIROT, Lissa. Avoiding Common Workout Mistakes: Exercise smarter – and safer – to help you get more out of your workouts and maximize your results. Dostupné z: www.arthritis.org

Hodnocení článku:
(3202 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Pět základních potravin pro úspěšnou léčbu artritidy

Pět základních potravin pro úspěšnou léčbu artritidy

Od potíží při revmatoidní artritidě pomáhají léky. Zkrotit tuhle úpornou a bolestivou nemoc dá ale práci i jim. Podpořte jejich dopad tím, že začnete konzumovat vhodnou, vyváženou a pestrou stravu. Potraviny, které tlumí zánětlivou reakci v organismu, umí spolu s léky vytvořit silnou bariéru.
21. 9. 2015 Revmatoidní artritida
Deset onemocnění, která hrozí pacientům s revmatoidní artritidou

Deset onemocnění, která hrozí pacientům s revmatoidní artritidou

Trpíte-li revmatoidní artritidou, měli byste být obeznámeni s dalšími chorobami, které s ní souvisí. Mohou být způsobeny zánětlivou reakcí provázející artritidu nebo vedlejšími účinky její léčby. Často se však objevují i ze zcela neznámých příčin.
11. 8. 2016 Revmatoidní artritida
Revmatoidní, nebo psoriatická artritida? Jak je rozeznat?

Revmatoidní, nebo psoriatická artritida? Jak je rozeznat?

Revmatoidní artritida i o něco méně známá psoriatická artritida jsou choroby charakteristické postižením kloubů. V obou případech je na vině imunitní systém, který napadá zdravé buňky vlastního organismu. Přesto se jedná o odlišná onemocnění a jako k takovým je nutné k nim přistupovat. V následujících řádcích budou popsány společné rysy obou chorob i znaky, pomocí kterých je možné je od sebe odlišit.
16. 9. 2024 Revmatoidní artritida
Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Budete-li kojit své dítě co nejdéle, snížíte tak pravděpodobnost, že u vás propukne revmatoidní artritida. Zjistili to vědci z Fakultní nemocnice v Malmö ve Švédsku. Cílem jejich studie bylo zjistit, zda kojení či užívání orální antikoncepce ovlivňuje budoucí riziko revmatického onemocnění.
17. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Znáte hodnotu svého DAS skóre?

Znáte hodnotu svého DAS skóre?

Víte, co je to DAS skóre, k čemu je dobré a jak se počítá? Odpovědi pacientů s revmatoidní artritidou by měly být kladné. Jde totiž o důležitý ukazatel závažnosti tohoto onemocnění a jeho skóre souvisí i s tím, zda má nemocný nárok na úhradu cílené léčby od pojišťovny.
16. 4. 2020 Revmatoidní artritida
Inzerce: