Novinky - revmatoidní artritida

Nepleťte si pojmy – revmatoidní artritida není artróza!

Nepleťte si pojmy – revmatoidní artritida není artróza!

Revmatoidní artritidu a artrózu mnoho lidí zaměňuje. Tato dvě onemocnění mají sice leccos společného, mají však také celou řadu odlišností. Jaké příznaku jsou pro ně typické?

Když trpí nejen klouby

Revmatoidní artritida je chronické kloubní onemocnění, které může ovlivnit nejen klouby. U asi 40 % pacientů nemoc zasáhne i další orgány – kůži, oči, srdce, plíce nebo krevní cévy. Vzniká na podkladě autoimunity – obranný systém funguje nesprávně a napadá struktury vlastního těla. K léčbě se používají léky, které tlumí reakci imunity. Patří sem kortikoidy, DMARDs nebo cílená léčba.

Opotřebované chrupavky

Osteoartróza je nemoc, která se týká pouze kloubů. I když může být zasažen jakýkoliv kloub, nejčastěji to bývají kolena, ruce nebo kyčle. Vzácně onemocní ramenní kloub, kotník nebo klouby zápěstí. Řešením jsou režimová opatření – úprava hmotnosti, zlepšení životního stylu, cvičení. Dále se využívají léky, které mají za cíl zpomalit nebo zastavit další ničení chrupavky. 

Rozdíly mezi oběma nemocemi shrnuje následující přehledná tabulka: 

  Revmatoidní artritida Osteoartróza
Věk, ve kterém onemocnění nejčastěji propukne Může se objevit kdykoliv Obvykle u starších lidí
Rychlost rozvoje onemocnění Často velmi rychlý, během týdnů či měsíců Onemocnění se zhoršuje pomalu, v řádu let
 Kloubní projevy Klouby bolí, jsou zatuhlé, oteklé Klouby bolí, ale obvykle neotékají
Postižené klouby Nemoc obvykle postihuje symetricky malé i větší klouby těla – oba lokty, obě kolena či zápěstí Obtíže obvykle začínají jedním kloubem a pak se nemoc šíří. Symptomy se projevují postupně a bývá postižena jedna skupina kloubů (páteř, kolena, kyčle)
Trvání ranní ztuhlosti kloubů Ranní ztuhlost kloubů obvykle trvá déle než 1 hodinu Ranní ztuhlost obvykle trvá méně než hodinu. Vrací se večer nebo po zvýšené zátěži
Mimokloubní příznaky Celková únava, postižení dalších orgánů Mimokloubní příznaky nejsou přítomné

(brbr)

Zdroj: https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/tc/comparing-rheumatoid-arthritis-and-osteoarthritis-topic-overview

Hodnocení článku:
(3413 hodnocení - 3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén nebo také Raynaudův syndrom má spadeno hlavně na ženy. Toto onemocnění postihuje především prsty na rukou i nohou. Příčinou je nedostatečný oběh krve.
10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Revma se nevyhýbá ani dětem. Příznaky jsou ale jiné než v dospělosti

Revma se nevyhýbá ani dětem. Příznaky jsou ale jiné než v dospělosti

Nad diagnózou „revma“ u dětí lidé často žasnou. Revma je podle všeobecných představ totiž nemocí vyššího věku a postihuje především seniory. Revmatické onemocnění se přitom dětem a dospívajícím nevyhýbá. Jeho projevy se ale mohou výrazně lišit od revma dospělých.
14. 4. 2014 Revmatoidní artritida
Jací jsou revmatici milenci?

Jací jsou revmatici milenci?

Kvalita sexuálního života se individuálně velmi liší i u zdravých lidí, a proto jen těžko můžeme hledat obecnou odpověď, jak si jedinci s revmatoidní artritidou vedou v intimní sféře. Jedno je však jisté – revmatikům stojí v cestě více překážek.
25. 11. 2020 Revmatoidní artritida
Bezpečné a pohodlné vaření je dostupné i pro revmatiky

Bezpečné a pohodlné vaření je dostupné i pro revmatiky

Revmatoidní artritida omezuje nemocné v mnoha každodenních činnostech, vaření nevyjímaje. Práce v kuchyni je tak obtížnější a méně bezpečná než u zdravých lidí. S našimi tipy vám půjde vaření snadněji.
30. 8. 2011 Revmatoidní artritida
Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
3. 9. 2024 Revmatoidní artritida
Inzerce: