Novinky - revmatoidní artritida

Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Artritické nemoci s sebou kromě bolestí přináší pacientovi většinou i problémy s hybností. Může jít o ranní ztuhlost kloubů nebo omezení rozsahu pohybu končetiny. Při bolestech kloubů na nohách však existuje poměrně jednoduchý úlevný recept. Stačí začít více chodit.

Chůze jako univerzální cvičení

Chůze je jedním z nejpřirozenějších pohybů a dělá z lidí výlučný druh. Žádní jiní živočichové se výhradně po dvou nohách pohybovat nedokážou. Chůze je navíc i jedno z nejuniverzálnějších cvičení, protože při ní jsou zapínány téměř všechny svalové partie – od svalů nohou přes břišní a zádové svaly až po svaly horních končetin. Navíc u artritických pacientů dokáže chůze i pomoci od bolesti.

V pravidelnosti je síla (a úleva)

Američtí lékaři proto sestavili speciální dvanáctitýdenní chodecký program, který dokáže artritikům nejen ulevit od bolesti, ale i zásadně zvýšit jejich fyzickou kondici. Důležité v něm nejsou ani tak zdolané kilometry jako spíše pravidelnost a vytrvalost. Chůze je totiž nejen dobrým cvičebním prostředkem, který dokáže rozpohybovat ztuhlé svaly, ale také blahodárně působí na srdce a oběhový systém.

Začněte chodit hned teď

Lékaři doporučují buď alespoň jednu delší, přibližně šedesátiminutovou procházku denně, nebo i několik kratších. Důležitá je ale pravidelnost. Během 12 týdnů, které cvičební program trvá, si totiž pacient na chůzi tolik navykne, že pak v pohybu pokračuje i nadále. Důležitá je také správná, kvalitní a dobře padnoucí obuv, prodyšný oděv a případně i vycházková hůl (tzv. nordic walking).

Najděte si svůj cíl

I přesto, že je chůze takto prospěšná, chodit jen tak většinu lidí rychle omrzí. Proto je třeba najít si nějaký cíl, kterému chceme dojít. A pokud jako cíl zvolíme například nějakou památku nebo zajímavé místo, bude i naše cesta rychleji ubíhat. Cílem ale může být i samotná cesta.

S velkou bolestí si poradí chůze pozadu

Kromě cíle pomůže k větší zábavnosti i změna stylu chůze. Lékaři například při velkých bolestech kloubů doporučují chůzi pozadu, kdy se rozkládá hmotnost na obě nohy rovnoměrněji a kloubům to velmi ulevuje. Kromě toho se při chůzi pozadu více posiluje zadní strana stehen a zadek. Proto neseďte doma a udělejte něco pro své zdraví. Prostě choďte!

(kam)

Zdroj:

    www.arthritistoday.org
Hodnocení článku:
(3466 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

V současné době je cílená biologická léčba standardem v léčbě mnoha onemocnění, včetně nádorových nemocí či autoimunitních chorob (včetně revmatoidní artritidy, psoriázy či Bechtěrevovy choroby). Její využití s sebou nese řadu benefitů, přesto však není vhodná pro každého. V některých případech nemůže být podána vůbec, v některých je na ošetřujícím lékaři, aby zvážil její přínosy a rizika.
6. 8. 2022 Revmatoidní artritida
Co je to kvalita života a proč na ní záleží?

Co je to kvalita života a proč na ní záleží?

S narůstající střední délkou života populace, která jde ruku v ruce s výrazným rozvojem léčby chronických i akutních onemocnění, se v poslední době dostává do popředí termín kvalita života. O co se jedná, jak se hodnotí a proč v současnosti patří mezi základní ukazatele úspěšnosti léčby?
10. 6. 2019 Revmatoidní artritida
Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Budete-li kojit své dítě co nejdéle, snížíte tak pravděpodobnost, že u vás propukne revmatoidní artritida. Zjistili to vědci z Fakultní nemocnice v Malmö ve Švédsku. Cílem jejich studie bylo zjistit, zda kojení či užívání orální antikoncepce ovlivňuje budoucí riziko revmatického onemocnění.
17. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Léky, změny v životosprávě i pravidelný pohyb – to vše má pozitivní vliv na průběh revmatoidní artritidy. Aby vám však sport neublížil a cvičení mělo jen pozitivní dopady, to by měl ohlídat odborník, tedy fyzioterapeut.
2. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Pokud jste těhotná nebo o graviditě uvažujete, musíte vzít v potaz i svoji nemoc. Léčba revmatoidní artritidy totiž může vaše těhotenství ovlivnit. Na druhou stranu jiný stav může mít někdy pozitivní dopady na příznaky choroby.
11. 10. 2016 Revmatoidní artritida
Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Pod pojmem revmatoidní artritida si nejčastěji představujeme onemocnění, které trápí hlavně malé klouby rukou a zápěstí. Tato choroba se však může projevit na mnoha místech těla, nevyjímaje velké klouby v rameni, koleni nebo kyčli.
18. 7. 2018 Revmatoidní artritida
Inzerce: