Novinky - revmatoidní artritida

Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Pokud jste těhotná nebo o graviditě uvažujete, musíte vzít v potaz i svoji nemoc. Léčba revmatoidní artritidy totiž může vaše těhotenství ovlivnit. Na druhou stranu jiný stav může mít někdy pozitivní dopady na příznaky choroby.

Imunita v klidu

Hodně žen, které trpí revmatoidní artritidou, a přijdou do jiného stavu, zjistí, že se příznaky onemocnění náhle vytratily. Navíc se zdá, že revmatoidní artritida nemá žádný vliv na početí či udržení těhotenství. Čím to je? Vědci si zázračné vymizení obtíží vysvětlují tím, že imunita ženy je vzhledem k přítomnosti plodu v těhotenství utlumena. Kvůli tomu obranný systém ani neútočí na struktury vlastního těla – tedy na klouby. Na co si ovšem budoucí matka musí dávat pozor, je medikace. Ne každý lék je totiž pro nastávající maminku a plod rostoucí v děloze vhodný.

S léky opatrně 

Ne každá žena má to štěstí, že ji bolesti kloubů v jiném stavu opustí. Až 50 % pacientek musí i v těhotenství brát preparáty mírnící zánět. Odborníci se shodují na tom, že bezpečné jsou steroidy užívané ve druhém a třetím trimestru. I když nevadí ani při kojení, přesto existují jistá rizika. Sice ženě ani miminku neublíží, zvyšují však hladinu krevního cukru a krevní tlak. S vysokým tlakem roste i riziko tzv. preeklampsie (závažná komplikace těhotenství, která může vyústit v křeče a ohrožení života dítěte i matky). Proto musí být budoucí matka stále pod lékařským dohledem. Užívání steroidů dále může vést ke zvýšené ztrátě kostní tkáně – dodávejte proto tělu vápník a vitamín D.

Žijte zdravě

Trpíte-li revmatoidní artritidou, je v těhotenství důležité ohlídat více než jindy:

  • zdravou stravu – je to důležité pro přiměřené přibírání na váze,
  • dostatek pohybu – pokud lékař neurčí jinak, klidně dále cvičte,
  • omezení kouření a alkoholu – máte-li tyto neřesti, je nutné se jich zbavit,
  • ústní hygienu – výzkumy prokázaly, že pacienti trpící revmatoidní artritidou mají dvakrát vyšší riziko rozvoje chorob dásní (což se pojí s rizikem předčasného porodu). 

Po porodu se nelze ihned vrátit k původní léčbě, dokud dítě kojíte. Látky totiž přecházejí do mléka a touto cestou do těla kojence. 

(brbr)

Zdroj: 
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2795 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Vánoce nejsou svátky jídla, ale klidu a pohody

Vánoce nejsou svátky jídla, ale klidu a pohody

Pro každého z nás je důležité udržovat si přiměřenou tělesnou hmotnost. Pokud však trpíte revmatoidní artritidou, platí to pro vás dvojnásob. Jak ovlivňuje tělesná hmotnost a tuk aktivitu tohoto onemocnění? Proč si nezdravá jídla na Vánoce raději odpustit?
23. 12. 2019 Revmatoidní artritida
Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příznaky revmatoidní artritidy se mohou projevit již v raném dětství. V různé formě postihují revmatické nemoci více než sto ze sta tisíc dětí. Dnes téměř 30leté Američance diagnostikovali revmatoidní artritidu již ve čtrnácti měsících věku. Přes kvalitní biologickou léčbu se s nemocí a s problémy, které s sebou přináší jak revmatoidní artritida sama, tak její léčba, potýká dodnes.
16. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
3. 9. 2024 Revmatoidní artritida
Mlsejte! Artritidu i paměť zlepšují jahody a borůvky

Mlsejte! Artritidu i paměť zlepšují jahody a borůvky

V létě není nouze o borůvky, maliny, brusinky, ostružiny či jahody. Kromě toho, že skvěle chutnají, mají také pozitivní vliv na naše zdraví. Díky vysokému obsahu antioxidantů působí mimo jiné příznivě i na klouby postižené artritidou.
17. 8. 2015 Revmatoidní artritida
 Proč nás v zimě bolí klouby

Proč nás v zimě bolí klouby

Revmatoidní artritida postihuje nejen klouby samotné, ale i tkáně kolem – šlachy a svaly. Je to onemocnění dlouhodobé a bolestivé. Řada pacientů popisuje zhoršení svých obtíží v souvislosti se změnou počasí, zvláště pak se snížením venkovní teploty.
5. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Už starověký lékař Hippokrates, otec medicíny, říkal: „Nechť tvoje strava je tvým lékem.“ A platí to i dnes. Při léčbě některých onemocnění se sice užívání prášků nevyhneme, ale i tak je možné vhodně zvolenou skladbou jídelníčku průběh choroby ovlivnit.
11. 4. 2018 Revmatoidní artritida
Inzerce: