Novinky - revmatoidní artritida

Máte revma? Ani v zimě neodbývejte cvičení!

Máte revma? Ani v zimě neodbývejte cvičení!

V zimních měsících mají lidé méně pohybu. Více se jezdí autem, méně chodí na vycházky, nepracuje se na zahrádce.

V zimních měsících mají lidé méně pohybu. Více se jezdí autem, méně chodí na vycházky, nepracuje se na zahrádce. U některých se to může projevit dalšími nabranými kilogramy, pro jiné je to ještě horší. Jde hlavně o lidi s problémy pohybového aparátu, například s revmatoidní artritidou – málo cvičení může pro jejich zdravotní stav a pohyblivost znamenat velké zlo. 

Výpočet tepové frekvence 

Vědci spočítali, že každý den by měl člověk alespoň 22 minut strávit aerobním cvičením. Pro nemocné s pohybovým systémem je to obzvláště zásadní a významně to ovlivňuje průběh jejich choroby. Aerobní aktivita nastává u každého člověka při jiné intenzitě cvičení. Posuzuje se to podle tepové frekvence a existuje i jednoduchý výpočet: během aerobního cvičení by se tep měl pohybovat mezi 60 a 80 % maximální tepové frekvence, která se spočítá tak, že se od čísla 220 odečte věk v letech.

Když ne do tělocvičny, tak ven

Pro mnoho lidí není řešením posilovna či další aktivity ve vnitřních tělocvičnách, ať už kvůli studu před ostatními, či z důvodu finančního – vstupy bývají poměrně drahé. Zkuste proto najít další možnosti, jak uchovávat své tělo v kondici a klouby co nejvíce pohyblivé. 

  • Najděte si někoho, s kým budete vyrážet na procházky i v chladnějších dnech. Zima dokáže být krásná, a pokud budete s někým domluveni, spíše se donutíte.
  • Cvičte jógu, aerobik nebo jiný typ aerobního pohybu doma. Bylo vydáno mnoho CD a DVD, některé z nich jistě seženete na pultech knihkupectví nebo i v městské knihovně.
  • Hýbejte se i během sledování televize. Běhejte na místě, posilujte s činkami nebo poskakujte. Pokud tak budete činit během reklam ve svém oblíbeném seriálu, hravě si doporučených denních 22 minut splníte.
  • Pořiďte si rotoped a postavte si ho před televizi, uvidíte, že hodina na něm vám uteče hned.
  • Zapomeňte na výtah a choďte do schodů doma i v práci pěšky.

Příprava na léto

Pro pacienty s revmatoidní artritidou mohou být zimní měsíce nepříjemné a jejich problémy se mohou zhoršit. Většinou to ale není dáno vlastním chladným počasím, ale spíše právě nedostatkem pohybu. Bojujte proto se svým onemocněním i přes zimu, na jaře budete překvapeni nejen dobrým zdravotním stavem, ale i svou fyzičkou.

(vesa)

Zdroj:www.emaxhealth.com

Hodnocení článku:
(3482 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Stále nemocné a bolavé klouby? Je čas zauvažovat nad biologiky!

Stále nemocné a bolavé klouby? Je čas zauvažovat nad biologiky!

Hlavním cílem léčby revmatoidní artritidy je navození klidového stadia, či alespoň snížení aktivity nemoci na minimum. Zabránit nevratnému poškození kloubů je důležité pro každodenní život pacienta. Skutečným průlomem je v tomto směru tzv. cílená léčba.
4. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Revmatické nemoci jsou závažný zdravotní problém, o tom není sporu. Některé z nich však představují pro svého nositele také břemeno estetické. Patří k nim i systémová sklerodermie.
3. 3. 2017 Revmatoidní artritida
Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část první

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část první

Fibromyalgie – nevšední diagnóza, kterou mnozí lékaři jen těžko hledají v paměti. Nepochopené a často „poddiagnostikované“ onemocnění. Pro svého nositele však velmi zatěžující a svým chronickým průběhem až zničující. I proto je důležité ji diagnostikovat a začít léčit včas.
20. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Artritida a spánek. Pět tipů na dobrou noc

Artritida a spánek. Pět tipů na dobrou noc

Až 80 procent jedinců s revmatoidní artritidou si stěžuje na špatné spaní. Nemohou usnout, často se budí a vstávají s kohoutem. Bohužel nedostatek kvalitního spánku zhoršuje projevy nemoci. Proto přinášíme pět triků, jak se problémů se spaním zbavit.
8. 6. 2017 Revmatoidní artritida
Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost hraje důležitou roli při přenosu a vzniku širokého spektra chorob, včetně revmatických onemocnění. Vztah genů a revmatických nemocí však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za jejich vznikem totiž stojí více než jen genová výbava zděděná po rodičích.
17. 7. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: