Novinky - revmatoidní artritida

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.

Ačkoliv je terapeutických možností více, obecně má léčba lupénky dva cíle – zpomalení růstu kožních buněk a odstranění psoriatických ložisek. Splnit tyto cíle pomohou léčivé přípravky a léčebné postupy, které můžeme rozdělit do tří základních kategorií:

  • Lokální přípravky – tedy krémy, masti, gely a tělová mléka, jež obsahují léčivé látky, jako jsou kortikosteroidy, analogy vitaminu D, inhibitory kalcineurinu či retinoidy.
  • Fototerapie – tato metoda využívá účinků UVB a UVA paprsků, kdy světlo zpomaluje produkci kožních buněk.
  • Systémová léčba – jde o léky, které ovlivňují celé tělo. Patří sem jak cílená biologická (monoklonální protilátky), tak nebiologická (např. metotrexát, cyklosporin a retinoidy) léčba, obojí ve formě injekcí a tablet. 

Při plánování terapie lékaři berou v úvahu jak rozsah a tíži onemocnění, tak jeho odpověď na předchozí terapii. Jinak se bude léčit lehká forma lupénky, kdy má pacient jen pár ložisek, a po jiné léčbě se sáhne u pacientů s těžkým postižením kůže a psoriatickou artritidou. Pacienti často musí vyzkoušet několik léků nebo jejich kombinaci, než si najdou ten vhodný a účinný. To ukazuje i příběh pacientky Greer, která do roku 2008 neměla žádný zdravotní problém a žila aktivní život.

Úlevu přinesla až cílená léčba  

Ve chvíli, kdy se jí na kůži začala objevovat červená svědící ložiska se stříbrnými šupinkami, Greer věděla, která bije – lupénkou totiž trpí její matka. Diagnóza u kožního lékaře přišla záhy a s ní i první linie léčby. Krémy sice pomohly zjemnit šupinatá ložiska, ale ta nijak nemizela. Na řadu tak přišla kombinace lokální léčby a fototerapie ultrafialovým zářením.

Tato metoda Greer na chvíli zabrala a stav její kůže se začal zlepšovat. Problémy nastaly ve chvíli, kdy léčbu vysadila, neboť okamžitě došlo ke zhoršení. Lékař proto pacientce nabídl možnost systémové léčby.

Greer ji zpočátku odmítla a snažila se lupénku zvládnout s dosavadní terapií, ale nemoc se jí po těle rozšířila natolik, že ji to omezovalo v každodenním životě. Začala proto užívat cílenou biologickou léčbu. I s ní se ale úspěch nedostavil okamžitě.

Nejprve vyzkoušela injekce s jedním typem účinné látky, která inhibuje (tlumí) působení zánětlivého faktoru TNF alfa. Ale protože zlepšení přicházelo pomalu, po třech měsících se s lékařem dohodli na změně. Volba padla na další ze zástupců cílené biologické léčby, jenž se zaměřuje na potlačení funkce proteinů zvaných interleukiny, které regulují imunitní děje. A s tím konečně přišel obrat. Během prvních čtyř týdnů se její stav zlepšil o 75 % a s úspěchem léčba pokračovala i další měsíce. 

Cesta k remisi byla sice klikatá, ale nakonec se podařilo dostat lupénku pod kontrolu. Každý z nás jsme totiž jiný, a proto je třeba vyzkoušet různé možnosti léčby.

 

(jala)

Zdroje:

https://availdermatology.com/about-us/success-stories/psoriasis-success-story/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/diagnosis-treatment/drc-20355845

https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/treatment/

Hodnocení článku:
(1934 hodnocení - 3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Jezte vlákninu, přinutíte tak zánět k ústupu

Jezte vlákninu, přinutíte tak zánět k ústupu

Vyšší konzumace vlákniny má příznivý vliv na stav zánětu při revmatických nemocech. Tyto překvapivé výsledky přinesli američtí vědci. Vláknina prospívá srdci, může předejít některým nádorům a zlepšuje trávení.
10. 10. 2010 Revmatoidní artritida
V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

Cílenou léčbu si můžeme představit jako zkušeného odstřelovače. Její hlavní pracovní náplní je precizní zaměření terče, stisknutí spouště a úspěšné zneškodnění protivníka zásahem přesným na milimetr. Tajuplně znějící léčba vyvinutá díky pokrokům molekulární biologie se uplatňuje v terapii řady závažných onemocnění, a to včetně revmatoidní artritidy.
17. 9. 2020 Revmatoidní artritida
Reflexní terapie umí ulevit při artritidě

Reflexní terapie umí ulevit při artritidě

Probouzíte se s palčivou bolestí, klouby máte oteklé a každý pohyb se stává utrpením? Váš organismus sužuje nemoc zvaná revmatoidní artritida, která vede k deformacím a znehybnění kloubů.
16. 3. 2013 Revmatoidní artritida
Lupénka není jen onemocněním kůže

Lupénka není jen onemocněním kůže

Psoriáza neboli lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, se kterým se pacienti často snaží vypořádat celý svůj život a jehož průběh je značně nepředvídatelný. Ačkoli je tato nemoc nejvíce známá kvůli svým kožním projevům, jedná se ve skutečnosti o onemocnění, které se může projevit i jinak než stříbřitými šupinkami na kůži.
17. 12. 2022 Revmatoidní artritida
Jednoduché cviky pro zmírnění bolesti kolenních kloubů

Jednoduché cviky pro zmírnění bolesti kolenních kloubů

Pravidelný pohyb svědčí tělu i duši. Tuto skutečnost znají lékaři už dlouhou dobu. Také jedinci s revmatoidní artritidou by měli pravidelný pohyb zařadit do svého běžného života. Přinášíme vám jednoduché cviky, které uleví nejen od bolesti, ale také sníží otok a ztuhlost kolenního kloubu postiženého chronickým zánětem.
14. 1. 2015 Revmatoidní artritida
Dospívání a artritida: tipy, jak zvládnout nemoc i pubertu

Dospívání a artritida: tipy, jak zvládnout nemoc i pubertu

Mezilidské vztahy jsou komplikované. Začlenit se do kolektivu v období puberty nebývá snadné. Pokud jde o jedince trpícího nějakou chorobou, může to být ještě těžší. Přinášíme pár tipů, jak situaci zvládnout ve zdraví.
31. 3. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: