Novinky - revmatoidní artritida

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Hned poté, co vám stanoví diagnózu revmatického onemocnění, se možná budete bránit zahájení agresivní léčby, když vlastně ještě nemáte až tak vážné potíže. Nebojte se v tom případě uposlechnout rady lékaře, je to pro vaše dobro.

Nepropásněte okno příležitosti

Ze zkušeností lékařů jednoznačně vyplývá, že včasná léčba revmatických chorob během tzv. časového okna příležitosti agresivními léčivy pomůže zastavit, nebo alespoň výrazně zpomalit průběh nemoci. Okno příležitosti je období asi 2 let po prvních projevech nemoci. Pokud se revmatické onemocnění během této doby neléčí, rozvine se u většiny pacientů eroze kloubů, která již značí progresi onemocnění. Samozřejmě to neznamená, že pacienti s aktivní formou onemocnění by neměli být léčení mimo tuto dvouletou periodu, naopak léčba má být k dispozici vždy a pro všechny, kteří ji potřebují a mohou z ní mít prospěch.

Specifické protilátky napoví budoucnost

Časná a agresivní léčba je obzvlášť důležitá pro ty pacienty, u kterých se s postupem času rozvine závažnější forma nemoci. Jak odhadnout, kterých nemocných se bude tento osud týkat? Dnes je již zcela zřejmé, že pacienti, u kterých se v kterémkoli okamžiku nemoci – ať už jde o první den, 12 týdnů, nebo 12 let – prokáže přítomnost protilátek proti revmatoidnímu faktoru nebo cyklickým citrulinovaným proteinům, důležitým markerům nemoci, mají větší riziko perzistentního onemocnění, které má horší a destruktivnější průběh.

K léčbě se dostane více pacientů

Bohužel situace v České republice úplně nereflektuje zkušenosti a doporučení odborných společností. Nicméně pro pacienty je skvělou novinkou, že od 1. 2. 2019 mají přístup k biologické léčbě, která byla dosud dostupná jen pacientům s nejvyšší aktivitou nemoci, i nemocní se střední závažností choroby. „Uvolnění léčby je krok dobrým směrem, který odpovídá evropským i národním doporučeným postupům,“ připomíná předseda České revmatologické společnosti prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc. Změna se zatím týká jednoho léku, ale předpokládá se postupné uvolňování i dalších biologik.

(mir)

 

Zdroj:

https://www.arthritis.org/about-arthritis/understanding-arthritis/early-arthritis-treatment.php

Hodnocení článku:
(2893 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Někteří lidé musejí užívat silné léky proti bolesti. Většinou si na ně nebezpečnou, život ohrožující závislost nevypěstují. Jisté riziko ovšem existuje.
26. 10. 2016 Revmatoidní artritida
S bolestmi kloubů pomůže taiči

S bolestmi kloubů pomůže taiči

Čínské bojové a relaxační umění taiči cvičí miliony lidí na celém světě. Má totiž prokazatelné účinky na lidské zdraví. Dokáže pomoci i při revmatoidní artritidě.
23. 10. 2011 Revmatoidní artritida
Správný postoj. Naučte se správně sedět a stát

Správný postoj. Naučte se správně sedět a stát

Sezením, chůzí nebo postáváním trávíme většinu dne. Proto je důležité dělat tyto činnosti správně. Že to umí každé malé děcko? Omyl, tak snadné to není.
8. 12. 2016 Revmatoidní artritida
Poznejte revmatoidní artritidu včas

Poznejte revmatoidní artritidu včas

Pokud vás bolí klouby a vaše pohyblivost a s ní i kvalita života se zhoršuje, něco je jistě v nepořádku. Možná se jedná o revmatoidní artritidu, lidově revma.
18. 7. 2016 Revmatoidní artritida
Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
21. 8. 2021 Revmatoidní artritida
Bolest kloubů se změnou počasí opravdu souvisí!

Bolest kloubů se změnou počasí opravdu souvisí!

Věříte tomu, že lidé s artritidou dokážou předpovědět blížící se změnu počasí? Nebo jste skeptičtí a považujete podobná tvrzení za babské řeči? Seriózní výzkum hovoří jasně: artritici jsou na vnímání počasí obzvláště citliví.
10. 11. 2013 Revmatoidní artritida
Inzerce: