Novinky - revmatoidní artritida

Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Pod pojmem revmatoidní artritida si nejčastěji představujeme onemocnění, které trápí hlavně malé klouby rukou a zápěstí. Tato choroba se však může projevit na mnoha místech těla, nevyjímaje velké klouby v rameni, koleni nebo kyčli.

Problémy s kyčlí obvykle přicházejí až časem 

Postižení velkých kloubů ale obvykle nastupuje později než potíže s menšími klouby. Nejčastějším příznakem jejich poškození je bolest, která má obvykle tupý charakter a objevuje se v tříslech, na vnější straně stehna nebo na hýždích. Typické je, že je nejsilnější ráno a s fyzickou aktivitou se postupně zmírňuje. Nicméně příliš velká námaha může obtíže naopak i zhoršit. Kloubní bolest může být provázena ztuhlostí, otoky nebo nepříjemným pocitem v oblasti stehen či třísel. Mezi dalšími příznaky lze zmínit i únavu, ztrátu chuti k jídlu a postižení dalších kloubů. Potíže mohou přicházet postupně nebo se objevit všechny najednou.

Pomáhají léky i rehabilitace 

Při léčbě revmatoidní artritidy se sledují dva základní cíle – zmírnit příznaky onemocnění a zabránit jejich zhoršení a poškození kloubů. Na výběr je z několika skupin léků. Používají se nesteroidní antirevmatika, kortikoidy a přípravky cílené léčby. Při revmatoidní artritidě je důležitá i pravidelná rehabilitace, protože

  • cvičení posiluje svaly, které poskytují oporu kloubům,
  • pohyb napomáhá tomu, aby klouby zůstaly dostatečně pružné.

Navíc během fyzioterapie se můžete naučit, jak se co nejlépe hýbat, abyste zabránili bolesti a zraněním, ergoterapie zase nabízí způsob, jak se vypořádat s běžnými denními aktivitami, jako je například oblékání, vaření nebo uklízení. Vycházková hůl, chodítko, dlouhá lžíce na boty a různé další kompenzační pomůcky přitom mohou být velmi užitečnými pomocníky.

Aktivní život operací nekončí

Chirurgický zákrok může pomoci zachovat funkci kloubu nebo předcházet ztrátě hybnosti. Bývá doporučován nejčastěji v případech, kdy pacient pociťuje krutou bolest anebo když kloubní postižení způsobuje nehybnost kloubu. Často bývá doporučována úplná náhrada kyčelního kloubu. Odhaduje se, že až u 80 % revmatiků operace přináší dobré výsledky i v dlouhodobém měřítku, tj. 12–15 let po operaci.

(viv)

 

Zdroje:

https://www.news-medical.net/health/Hip20Rheumatoid20Arthritis.aspx

https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/hip-rheumatoid_arthritis

Hodnocení článku:
(4454 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát je jedno z léčiv s nedobrou pověstí. Přitom je to důležitý přípravek pomáhající při řadě chorob. Pro koho a kdy je tedy vhodný a jak řešit případné nežádoucí účinky?
19. 10. 2017 Revmatoidní artritida
Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.
1. 10. 2013 Revmatoidní artritida
Co je to kvalita života a proč na ní záleží?

Co je to kvalita života a proč na ní záleží?

S narůstající střední délkou života populace, která jde ruku v ruce s výrazným rozvojem léčby chronických i akutních onemocnění, se v poslední době dostává do popředí termín kvalita života. O co se jedná, jak se hodnotí a proč v současnosti patří mezi základní ukazatele úspěšnosti léčby?
10. 6. 2019 Revmatoidní artritida
Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Možné léčebné účinky marihuany jsou v posledních letech diskutovány stále častěji. Američtí vědci nedávno zveřejnili studii, která odhalila prospěšný vliv hlavní psychoaktivní složky této rostliny na průběh některých autoimunitních chorob.
3. 2. 2014 Revmatoidní artritida
Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF neboli anti-tumor nekrotizující faktor je chemická látka, která je součástí léčiv používaných po celém světě k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupénka nebo Bechtěrevova choroba. Napovíme, jak funguje a kdy je či není vhodné její nasazení.
11. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: