Novinky - revmatoidní artritida

Kariéra? Ani s artritidou se jí nemusíte vzdát

Kariéra? Ani s artritidou se jí nemusíte vzdát

Práce je často pro lidi s revmatoidní artritidou místem, kde alespoň na čas zapomenou na bolest a únavu. Dříve zvládali své pracovní povinnosti jen stěží, dnes spousta z nich v práci pokračuje díky novějším a účinnějším lékům. A také díky pochopení ze strany zaměstnavatelů.

Jak vyjít vstříc

K účinným lékům patří biologické léky a antirevmatika, které zpomalují průběh autoimunitního onemocnění a potlačují jeho symptomy. Jejich cena je však skutečně vysoká a ne každý nemocný si může tuto léčbu dovolit. Ale i přes nesporné výhody a účinnost těchto léků nemoc často ovlivňuje pracovní výkon – lidé s revmatoidní artritidou bývají unavenější a trpí bolestmi.

Co všechno tedy může těmto nemocným zlepšit pracovní podmínky?

  • udržení pozitivního přístupu
  • vytvoření efektivního pracovního prostředí – mají nainstalované automatické otevírání dveří, mohou sedět v jedné poloze apod.
  • snížení nebo odstranění fyzické námahy – jsou osvobozeni od zvedání a nošení předmětů či od chůze navíc apod.
  • možnost stanovit si priority a tempo při plnění důležitých úkolů na dobu, kdy se cítí nejaktivnější
  • dohoda se zaměstnavatelem o možnosti zkráceného úvazku, případně o možnosti úlev a častějších přestávek během dne

Řešení existují

Je zcela jasné, že revmatoidní artritida má vliv na práci. Mnozí nemocní říkají, že jim tato nemoc zničila kariéru, protože někteří zaměstnavatelé nechtěli pochopit, že příznaky onemocnění mohou kolísat. Dost lidí proto ze zaměstnání raději odchází, aby si našli jinou profesi. Mnohým z nich přitom při pracovních neúspěších hrozí deprese. Ale možnosti existují:

  • pozor na fyzicky náročné profese, nemocným s artritidou mohou vadit;
  • pokud se rozhodnete ve své práci pokračovat, pokuste se upravit pracovní dobu tak, aby vyhovovala vaší výkonnosti;
  • můžete zkusit pracovat jako samostatně výdělečné osoby;
  • některé firmy a organizace přizpůsobují pracovní prostředí pro lidi s revmatoidní artritidou tak, aby o ně nepřišly (nákupy ergonomické klávesnice, speciálních telefonních sluchátek a dalších kancelářských pomůcek);
  • pokud jsou zaměstnavatelé chápaví, pak jim nedělají problém ani častější návštěvy lékaře, rehabilitace apod.

(aši)

Zdroj:
www.healthtalkonline.org
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2424 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covid-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Mj. na to jsme se zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
23. 5. 2021 Revmatoidní artritida
Artritida a artróza: podobnost pouze zdánlivá

Artritida a artróza: podobnost pouze zdánlivá

Ačkoliv jsou si slova artritida a artróza velmi podobná, neznamenají totéž. Každé z těchto kloubních onemocnění má jiný původ a také odlišný průběh.
14. 12. 2013 Revmatoidní artritida
Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Pokud jste těhotná nebo o graviditě uvažujete, musíte vzít v potaz i svoji nemoc. Léčba revmatoidní artritidy totiž může vaše těhotenství ovlivnit. Na druhou stranu jiný stav může mít někdy pozitivní dopady na příznaky choroby.
11. 10. 2016 Revmatoidní artritida
Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Pod pojmem revmatoidní artritida si nejčastěji představujeme onemocnění, které trápí hlavně malé klouby rukou a zápěstí. Tato choroba se však může projevit na mnoha místech těla, nevyjímaje velké klouby v rameni, koleni nebo kyčli.
18. 7. 2018 Revmatoidní artritida
Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

V současné době je cílená biologická léčba standardem v léčbě mnoha onemocnění, včetně nádorových nemocí či autoimunitních chorob (včetně revmatoidní artritidy, psoriázy či Bechtěrevovy choroby). Její využití s sebou nese řadu benefitů, přesto však není vhodná pro každého. V některých případech nemůže být podána vůbec, v některých je na ošetřujícím lékaři, aby zvážil její přínosy a rizika.
6. 8. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: