Novinky - revmatoidní artritida

Jak uchovávat léky během cestování?

Jak uchovávat léky během cestování?

Na tuzemskou i zahraniční dovolenou jen málokdo vyráží bez cestovní lékárničky. U lidí, kteří užívají léky pravidelně, se může z lékárničky stát přímo celá lékárna. Při jejím balení a transportu je proto důležité myslet i na správné a bezpečné uchování léků.

Mezi faktory, které mohou ohrozit kvalitu léků při jejich uchovávání, patří především horko, vzduch, světlo a vlhkost. Nesprávné skladování může vést ke změně účinnosti léku, látky prospívajících vašemu zdraví mohou poté představovat nebezpečný hazard. Jak tomu předcházet?

Hlídejte teplotu i malé zvědavce

U každého léku jsou v příbalovém letáku uvedeny doporučené podmínky jejich uchovávání. Například injekce, které se obvykle musejí skladovat v chladničce, je po omezenou dobu možné uchovávat při pokojové teplotě. Pokud se však poté nepoužijí, není možné je znovu chladit. Když si nejste manipulací s léky jisti a příbalový leták jste buď vyhodili, nebo v něm podrobnosti o uchovávání nemůžete nalézt, zeptejte se v nejbližší lékárně.

  • Nejčastěji je uváděno uchovávat léčiva při pokojové teplotě na chladném a suchém místě. Tyto podmínky splňuje třeba noční stolek, police v šatní skříni nebo domácí lékárnička.
  • Doporučuje se vyhnout se úložným prostorům v koupelně, kde je často vysoká vlhkost i vyšší teplota než v jiných místnostech. Z podobných důvodů není příliš vhodná ani kuchyň. Obzvláště pokud se v obou místnostech přednostně používá jiná forma odvětrávání než pouze otevřené okno.
  • Jestliže máte léky skladovat v chladničce, jde obvykle o doporučenou teplotu mezi 2 a 8 °C. Chcete-li mít jistotu jejich správného uložení, dejte do chladničky na čas teploměr, některé části lednice, například poličky v jejích dveřích, mohou být totiž o něco teplejší.
  • Vždy ale pamatujte na to, aby léky byly mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

Za hranice bez problémů 

Pokud odjíždíte na více dnů z domova, existuje několik doporučení, na která je dobré při balení léků myslet:

  • Vždy nechávejte léčivé přípravky v originálním obalu.
  • Vezměte si s sebou lékařskou zprávu, která zdůvodňuje, proč právě tyto léky užíváte, usnadníte tím kontrolu na hranicích i případné zdravotní ošetření v cizině.
  • Mějte léky vždy v příručním zavazadle pro případ ztráty odbaveného zavazadla.
  • Na transport injekcí, které musí být v chladu, použijte chladicí tašku.
  • U konkrétní aerolinky se doptejte na podmínky převozu léků a možnost jejich uložení během letu, obzvlášť jde-li o balení injekčních roztoků se samostatnými jehlami.

(mir)

 

Zdroj:

https://www.opatoday.com/medication-storage-tips

Hodnocení článku:
(4429 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Lidově řečeno revma je autoimunitní onemocnění, které vyvolává zánět kloubů. Projevuje se převážně ranní ztuhlostí, únavou nebo teplotami. Přestože tato choroba není úplně vzácná, moc se o ní neví. Pojďme vyvrátit pár dezinformací a nahradit je ověřenými fakty.
28. 12. 2015 Revmatoidní artritida
Pohyb je nejlepší bojovník proti artritické bolesti

Pohyb je nejlepší bojovník proti artritické bolesti

Revmatoidní artritida je omezující, velmi nepříjemné a také ekonomicky zatěžující onemocnění. Pacienti si samozřejmě nejvíce stěžují na bolest. I s tou se ale dá účinně bojovat...
22. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Genetika v revmatologii – jakou hraje roli?

Genetika v revmatologii – jakou hraje roli?

Jako u mnoha jiných onemocnění i u těch revmatologických hrají určitou roli geny. Avšak každá choroba má svůj vlastní stupeň a vzorec dědičnosti, stejně jako své vlastní geny.
6. 9. 2013 Revmatoidní artritida
 Proč nás v zimě bolí klouby

Proč nás v zimě bolí klouby

Revmatoidní artritida postihuje nejen klouby samotné, ale i tkáně kolem – šlachy a svaly. Je to onemocnění dlouhodobé a bolestivé. Řada pacientů popisuje zhoršení svých obtíží v souvislosti se změnou počasí, zvláště pak se snížením venkovní teploty.
5. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: