Novinky - revmatoidní artritida

Jak uchovávat léky během cestování?

Jak uchovávat léky během cestování?

Na tuzemskou i zahraniční dovolenou jen málokdo vyráží bez cestovní lékárničky. U lidí, kteří užívají léky pravidelně, se může z lékárničky stát přímo celá lékárna. Při jejím balení a transportu je proto důležité myslet i na správné a bezpečné uchování léků.

Mezi faktory, které mohou ohrozit kvalitu léků při jejich uchovávání, patří především horko, vzduch, světlo a vlhkost. Nesprávné skladování může vést ke změně účinnosti léku, látky prospívajících vašemu zdraví mohou poté představovat nebezpečný hazard. Jak tomu předcházet?

Hlídejte teplotu i malé zvědavce

U každého léku jsou v příbalovém letáku uvedeny doporučené podmínky jejich uchovávání. Například injekce, které se obvykle musejí skladovat v chladničce, je po omezenou dobu možné uchovávat při pokojové teplotě. Pokud se však poté nepoužijí, není možné je znovu chladit. Když si nejste manipulací s léky jisti a příbalový leták jste buď vyhodili, nebo v něm podrobnosti o uchovávání nemůžete nalézt, zeptejte se v nejbližší lékárně.

  • Nejčastěji je uváděno uchovávat léčiva při pokojové teplotě na chladném a suchém místě. Tyto podmínky splňuje třeba noční stolek, police v šatní skříni nebo domácí lékárnička.
  • Doporučuje se vyhnout se úložným prostorům v koupelně, kde je často vysoká vlhkost i vyšší teplota než v jiných místnostech. Z podobných důvodů není příliš vhodná ani kuchyň. Obzvláště pokud se v obou místnostech přednostně používá jiná forma odvětrávání než pouze otevřené okno.
  • Jestliže máte léky skladovat v chladničce, jde obvykle o doporučenou teplotu mezi 2 a 8 °C. Chcete-li mít jistotu jejich správného uložení, dejte do chladničky na čas teploměr, některé části lednice, například poličky v jejích dveřích, mohou být totiž o něco teplejší.
  • Vždy ale pamatujte na to, aby léky byly mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

Za hranice bez problémů 

Pokud odjíždíte na více dnů z domova, existuje několik doporučení, na která je dobré při balení léků myslet:

  • Vždy nechávejte léčivé přípravky v originálním obalu.
  • Vezměte si s sebou lékařskou zprávu, která zdůvodňuje, proč právě tyto léky užíváte, usnadníte tím kontrolu na hranicích i případné zdravotní ošetření v cizině.
  • Mějte léky vždy v příručním zavazadle pro případ ztráty odbaveného zavazadla.
  • Na transport injekcí, které musí být v chladu, použijte chladicí tašku.
  • U konkrétní aerolinky se doptejte na podmínky převozu léků a možnost jejich uložení během letu, obzvlášť jde-li o balení injekčních roztoků se samostatnými jehlami.

(mir)

 

Zdroj:

https://www.opatoday.com/medication-storage-tips

Hodnocení článku:
(3839 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Oslavte Světový den artritidy. Jak? Změnou životního stylu

Oslavte Světový den artritidy. Jak? Změnou životního stylu

Stejně jako každý rok i letos spadá na 12. říjen Světový den artritidy. A podobně jako v předchozích letech má i letošní ročník své téma. Tentokrát je to „Living Better, Ageing Well“, které lze přeložit jako „Žít lépe, stárnout důstojně“.
2. 10. 2014 Revmatoidní artritida
Aby (nejen) klouby byly fit

Aby (nejen) klouby byly fit

Pokud trpíte revmatickým onemocněním, pak jistě víte, že cvičení je nejdůležitější metodou, jak se udržet v kondici. Přesvědčit vás o tom, že se dá sportovat opravdu bezbolestně a s minimálním rizikem pro klouby, to je naším dnešním cílem.
18. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Trápí vás revma? Změňte jídelníček ve prospěch vitamínů

Trápí vás revma? Změňte jídelníček ve prospěch vitamínů

Pro lidské tělo je obecně výhodnější získávat vitamíny a minerály z jídla než z tzv. doplňků. Chybění či nedostatek některých z těchto důležitých prvků se mimo jiné zdá být spojeno i s rychlejším postupem revmatoidní artritidy. Nabízíme seznam toho, co by našemu organismu nemělo chybět.
5. 5. 2014 Revmatoidní artritida
Na ergoterapii mají nárok v podstatě všichni pacienti s revmatickými nemocemi

Na ergoterapii mají nárok v podstatě všichni pacienti s revmatickými nemocemi

S čím vším pomáhá pacientům s revmatickými nemocemi ergoterapie? Co konkrétně mohou lidé očekávat při návštěvě ergoterapeuta a jaké pomůcky jim uhradí zdravotní pojišťovna? Odpovědi nejen na tyto praktické otázky nám poskytla ergoterapeutka Bc. Hana Šmucrová z pražského Revmatologického ústavu.
23. 10. 2020 Revmatoidní artritida
I děti s JIA zvládnou školní docházku (1. díl)

I děti s JIA zvládnou školní docházku (1. díl)

Škola není pro dítě jen místem učení a vzdělávání, ale podílí se i na jeho společenských či sportovních aktivitách. Pokud kvůli chronické chorobě nemůže dítě delší dobu školu navštěvovat, často kromě znalostí ztratí i své místo v kolektivu spolužáků a kamarádů. Čím delší taková absence je, tím déle a obtížněji se po návratu vše vrací k normálu.
5. 9. 2010 Revmatoidní artritida
V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.
17. 11. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: