Novinky - revmatoidní artritida

Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Lidově řečeno revma je autoimunitní onemocnění, které vyvolává zánět kloubů. Projevuje se převážně ranní ztuhlostí, únavou nebo teplotami. Přestože tato choroba není úplně vzácná, moc se o ní neví. Pojďme vyvrátit pár dezinformací a nahradit je ověřenými fakty.

1. Kouření nemá na klouby žádný vliv

To není pravda. Tabák neubližuje jen plicím. Pokud jste kuřáci, je riziko, že onemocníte revmatoidní artritidou, větší než u nekuřáků. Jestliže jste navíc zvyklí jídlo hodně solit, je tato pravděpodobnost dokonce dvakrát větší. Stejně tak škodí i příliš mnoho cukru. Pijete-li více než jednu skleničku slazené limonády denně, zvyšuje se riziko onemocnění až o 63 % oproti lidem, kteří tyto nápoje konzumují jen jednou měsíčně.

2. Alkohol škodí zdraví a je lepší se ho zcela vyvarovat

Ne tak docela. U alkoholu platí, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Je známo, že revmatoidní artritidou trpí mnohem častěji ženy než muži. Ale příslušnice něžného pohlaví, které si dopřejí dvakrát až čtyřikrát do týdne skleničku piva, onemocní méně často než zapřísáhlé abstinentky. Zlatavý mok je jako prevence revmatismu nejlepší. Ukázalo se ovšem, že podobnou službu může prokázat i příležitostná sklenka vína nebo doušek likéru. S alkoholem to ovšem nepřehánějte, neboť jeho nadměrná konzumace závažně poškozuje játra.

3. S bolavými klouby nelze sportovat

Ne! Lékaři doporučují dodržovat rovnováhu mezi odpočinkem a pohybem. Cvičení zachovává klouby pohyblivé, svaly silné a také zlepšuje kvalitu spánku. Vyberte si sport, při kterém klouby nemusíte příliš zatěžovat. Velmi vhodné je plavání nebo jóga.

4. Revmatoidní artritida je genetické onemocnění

Ano i ne. Příčina této choroby není zatím zcela odhalena. Vědci sice objevili mnoho genů, které jeví zvýšený výskyt u pacientů s artritidou, shodují se ovšem, že mezi vyvolávající faktory patří nejspíše i určité bakteriální nebo virové infekce. Diskutuje se i o roli pohlavních hormonů – zejména u žen –, což by vysvětlovalo, proč jsou ony postiženy 3× častěji než muži.

5. Rybí tuk prospívá kostem i kloubům

To je fakt. Pokud jste fanoušci přírodní léčby, je rybí tuk tou správnou volbou. Obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které mírní bolest i zatuhlost kloubů. Dopřejte si co nejčastěji makrelu, lososa nebo tuňáka. Pokud vám ryby zrovna nevoní, můžete zkusit potravinový doplněk, který je naprosto bez chuti i zápachu a splní stejný účel.

(brbr)

Zdroj: 
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3250 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Osm tipů, jak artritické klouby udržet ve formě

Osm tipů, jak artritické klouby udržet ve formě

Pravidelné cvičení utužuje fyzické i psychické zdraví. Toto pravidlo platí dvojnásob pro jedince trpící revmatoidní artritidou. Vědecké výzkumy totiž ukazují, že pohyb zlepšuje pohyblivost kloubů, brání rozvoji svalové slabosti a přispívá k udržení duševní pohody.
25. 6. 2015 Revmatoidní artritida
10 tipů na vánoční dárky pro chronicky nemocné

10 tipů na vánoční dárky pro chronicky nemocné

Téměř každý bude mít v seznamu vánočních dárků někoho, kdo se léčí s chronickým onemocněním – ať už vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdeční slabostí, nebo třeba revmatickou chorobou. Někdy je těžké vymyslet vhodný dárek, který by potěšil, pomohl a neublížil. A přesně takové tipy vám přinášíme.
19. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén nebo také Raynaudův syndrom má spadeno hlavně na ženy. Toto onemocnění postihuje především prsty na rukou i nohou. Příčinou je nedostatečný oběh krve.
10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Sedm pravidel pro sportování s revmatem

Sedm pravidel pro sportování s revmatem

Každý rok se do ordinací praktických lékařů dostaví stovky pacientů kvůli zraněním způsobených neopatrným zimním sportováním. Nejčastějšími viníky jsou lyže, brusle, ale i sáňky. První místo v počtu zranění patří každoročně snowboardingu.
12. 1. 2014 Revmatoidní artritida
Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy jsou látky, které se jako součásti různých enzymů účastní řady pochodů v těle. Přijímáme je v potravě a většinou o nich ani nevíme. Když řekneme například větu „Vezmi si mrkev, abys dobře viděl,“ ve skutečnosti tím říkáme: „Vitamin A v mrkvi obsažený dokáže ochránit oči před případnou infekcí.“
16. 1. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: