Novinky - revmatoidní artritida

Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Máte potíže s chůzí, obtížně se pohybujete? Ať se vaše příznaky v zimě zhoršují, nebo zlepšují, měli byste dbát na bezpečnost a zbytečně neriskovat uklouznutí a pád. Že nevíte, jak na to? My ano!

Zimní pohádka nemá půvab pro každého. Někdo se raduje z romanticky zasněžené krajiny, ledových květů na oknech nebo křišťálových rampouchů na střechách, ale lidem, kteří se obtížně pohybují, zima nahání hrůzu. Také si kladete otázku, jak se dostanete na nákup, poštu nebo k lékaři? Máme pro vás praktické tipy, jak si v zimě poradit:

  1. Sledujte předpověď počasí, aby vás sníh a led nezastihly nepřipravené. Ne každá předpověď je však důvěryhodná. Spolehlivé informace poskytuje Český hydrometeorologický ústav, jehož zřizovatelem je Ministerstvo životního prostředí ČR.
  2. Zjistěte si, jaké sociální služby jsou dostupné ve vašem okolí (dovážková služba, osobní asistence, tísňová péče, …). I když je za normálních okolností nepotřebujete, při výkyvech počasí se mohou hodit.
  3. Jestliže se pohybujete na vozíku, zabalte si nohy do deky, abyste neprochladli. Nestačí deku na sebe položit, opravdu ji pevně omotejte kolem těla. Můžete si pořídit i nepromokavý přehoz. Máte nablízku někoho, kdo umí šít? Inspirujte se příslušenstvím dětských kočárků a vytvořte si vlastní vybavení do nepohody.
  4. Pokud vám pomáhá rodina nebo pečovatelská služba, požádejte o pomoc s plánováním svých aktivit a zabezpečením všech potřeb. Smluvte si pomoc pro případ, že se dostanete do potíží.
  5. Máte asistenčního psa či jiné zvíře? Myslete i na ně! Ven je berte dobře oblečené, mějte pro ně v rezervě dost krmení, domluvte si venčení pro mrazivé dny.
  6. Doma byste měli mít alespoň základní zásobu trvanlivých potravin. Jednou za čas zkontrolujte, jestli vám z ní neujídají škůdci.
  7. Lékaře požádejte o větší zásobu léků, abyste kvůli rozmarům počasí nezůstali bez nich.
  8. Chodíte? Používejte důkladné, teplé boty, které nekloužou. Lepší stabilitu a větší jistotu při chůzi zajistí široký nízký podpatek a podrážka se vzorkem. I hole opatřete protiskluzovými špičkami. Opatrnost je nutná zejména na schodech.
  9. A hlavně nespěchejte! Přijít pozdě na schůzku je určitě lepší než přijet včas na chirurgii.

(pez)

Zdroje:
www.sheffieldccg.nhs.uk
www.mssociety.org.uk

Hodnocení článku:
(3512 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Jak pomoci dětem s artritidou, aby zůstaly aktivní?

Jak pomoci dětem s artritidou, aby zůstaly aktivní?

Děti s juvenilní idiopatickou artritidou trpí bolestmi, otoky a zhoršením hybnosti kloubů. Jedním z příznaků této nemoci bývá také únava. Napovíme, jak malého pacienta podpořit a čím mu vrátit chuť do života.
11. 7. 2017 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu velký vliv.
26. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

V současné době je cílená biologická léčba standardem v léčbě mnoha onemocnění, včetně nádorových nemocí či autoimunitních chorob (včetně revmatoidní artritidy, psoriázy či Bechtěrevovy choroby). Její využití s sebou nese řadu benefitů, přesto však není vhodná pro každého. V některých případech nemůže být podána vůbec, v některých je na ošetřujícím lékaři, aby zvážil její přínosy a rizika.
6. 8. 2022 Revmatoidní artritida
Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Ženám trpícím vážnější revmatickou chorobou bylo po dlouhou dobu těhotenství spíše rozmlouváno. Dnes už je možné za předpokladu specializované lékařské péče miminko počít a úspěšně donosit.
15. 8. 2011 Revmatoidní artritida
Revmatický zánět může kromě kloubů zasáhnout i oči nebo srdce

Revmatický zánět může kromě kloubů zasáhnout i oči nebo srdce

Stále více výzkumů ukazuje, že artritida může způsobit nejen zánět v kloubech, ale také na nečekaných místech těla: v očích, srdci nebo plicích. Dobrou zprávou je, že se můžete bránit. Oční zánět se může projevovat jako zánět spojivky a rohovky spolu se sníženou tvorbou slz....
3. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: