Novinky - revmatoidní artritida

Deset způsobů, jak bojovat s únavou – I. část

Deset způsobů, jak bojovat s únavou – I. část

Na únavu a vyčerpanost stěžuje 98 procent pacientů s revmatoidní artritidou a polovina lidí s lupusem nebo Sjogrenovým syndromem.

Podle americké Arthritis Foundation si na únavu a vyčerpanost stěžuje 98 procent pacientů s revmatoidní artritidou a polovina lidí s lupusem nebo Sjogrenovým syndromem.

Toto procento se ale zvyšuje s obezitou a depresí, ale i při přítomnosti sekundárních komplikací základního onemocnění, jako jsou onemocnění svalů (fibromyalgie), postižení plic nebo nemoci srdce a cév.

Dopad únavy a vyčerpání na každodenní život pacienta je nezpochybnitelný. Mnoho lidí dokonce tvrdí, že jim únava znepříjemňuje život více než bolest. Může se objevit extrémní slabost, únava, vyčerpání, nevyspalost i po celonočním spánku. Dotyční mohou být „bez energie“ a mohou se cítit naprosto „vyždímaní“.

Pokud se cítíte nepřiměřeně a vyčerpaní, zkonzultujte svůj stav s lékařem a poraďte se, jak by bylo možné únavu ovlivnit.

Bojovat s únavou vám pomůže i následujících deset tipů:

1. Léčba bolesti a dalších příznaků
Chronické bolesti mohou být jednou z příčin vyčerpání. Bolest také vede k depresi a změnám nálady, které mohou vyčerpání ještě zhoršit. Proto je třeba mít bolest pod kontrolou. Poraďte se se svým lékařem o vhodných lécích proti bolesti.

2. Pozor na nežádoucí účinky léků
Přestože je pro většinu pacientů s revmatoidní artritidou nezbytné pravidelně užívat léky proti bolesti i další léky, únava se může objevit i v důsledku užívání medikace. Pokud léky užíváte denně, možná jsou zodpovědné za pocity vyčerpání.

3. Nechte se vyšetřit, jestli nemáte anémii
U revmatoidní artritidy se může vyskytnout takzvaná anémie (neboli chudokrevnost) chronických onemocnění nebo anémie při zánětlivém onemocnění. Při anémii je snížena velikost nebo počet červených krvinek. Ty jsou pak schopny vázat mnohem menší množství kyslíku než za normálních okolností. A protože je kyslík pro produkci energie nezbytný, pociťuje často anemický člověk i únavu a vyčerpání. Proto je dobré podstoupit vyšetření krve (krevní obraz). Pokud je zjištěna anémie, poraďte se se svým lékařem, jak by bylo možné tento stav řešit.

4. Pravidelně cvičte
Mírné a pravidelné cvičení půl až tři čtvrtě hodiny 3–4krát týdně vám pomůže nabrat potřebnou energii. Pozor ale na přehnané cvičení, které může vést k vyčerpání. To by bylo v tomto případě spíše kontraproduktivní.

5. Začněte den dobrou snídaní
Tuto zásadu nám naše matky vždy zdůrazňovaly, když jsme byli malí. Kupodivu mají maminky i v tomhle pravdu. Když se ráno vzbudíme, hladina cukru v krvi je velmi nízká. Pořádná snídaně nám ale dodá potřebnou energii. Pokud snídani vynecháte, vyčerpáte se pak mnohem rychleji a snáze vás zaskočí i únava a malátnost. U všech jídel je třeba dbát na vyváženou skladbu, u snídaně toto pravidlo ale platí dvojnásob.

(hak)

Zdroj: arthritis.about.com/od/fatigue/a/fatigue.htm

Hodnocení článku:
(4709 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Juvenilní idiopatická artritida – nemusí být překážkou dětských her

Juvenilní idiopatická artritida – nemusí být překážkou dětských her

Některou z forem juvenilní idiopatické artritidy onemocní 1 dítě z 1000. Nemoc může propuknout v jakémkoliv věku, i když to zřídka bývá před šestým měsícem života. I přes tuto diagnózu by měl malý pacient vést v co největší míře normální život.
4. 3. 2015 Revmatoidní artritida
Pomůcky, které usnadní život

Pomůcky, které usnadní život

Nejen chůze, ale i oblékání, osobní hygiena, stravování a příprava potravy či například psaní nebo i jen zvedání předmětů může být pro pacienta s revmatoidní artritidou obtížně řešitelné až neřešitelné.
22. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Jak zvládnout bolesti, které přinášejí revmatická onemocnění?

Jak zvládnout bolesti, které přinášejí revmatická onemocnění?

Většina pacientů trpících revmatickou nemocí hledá cesty, jak se vypořádat s bolestmi. Může nám ulevit teplo? Ovlivňuje revmatickou bolest naše psychika? Jak nám dokážou pomoci lékaři a co můžeme pro zlepšení udělat my sami? Na otázky nám odpověděla MUDr. Marta Olejárová, CSc., z Revmatologické kliniky 1. lékařské fakulty a Revmatologického ústavu.
23. 5. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: