Novinky - revmatoidní artritida

Deset zajímavých tipů na volnočasové aktivity pro revmatiky

Deset zajímavých tipů na volnočasové aktivity pro revmatiky

Ráno se probouzíte a vaše klouby jsou tuhé, bolestivé a oteklé. Často vás bolí také svaly. Cítíte se unavení a nemáte chuť k jídlu. Před sebou máte seznam povinností, které je potřeba během dne udělat. V důsledku toho můžete zapomínat na své záliby a koníčky, které jsou ovšem neméně důležité. Pokud kvůli nemoci nemůžete praktikovat oblíbené aktivity, začněte hledat alternativy a znovu si užívejte život!

Sportovní aktivity pro revmatiky

1) Vyzkoušejte jógu

Pokud trpíte revmatoidní artritidou, je důležité zůstat fyzicky aktivní. Pohyb ulevuje od bolesti a zlepšuje náladu. Stejně jako u jiných forem cvičení pomáhá jóga zvýšit svalovou sílu a podporuje rovnováhu a správné dýchání. Díky svému meditativnímu charakteru přispívá také ke zlepšení duševního stavu jedince.

2) Už jste slyšeli o taiči?

Taiči je starodávný styl bojového umění, které pochází z Číny. Oblíbené je kvůli svým jedinečným zdravotním účinkům a kořenům v tradiční čínské medicíně. Typické jsou pomalé a jemné pohyby, které uvolňují svalstvo a psychické napětí. Pacientům s revmatoidní artritidou ulevuje od bolestí a zároveň napomáhá zlepšovat celkové fyzické zdraví.

3) Plavání nezatěžuje klouby 

Pokud hledáte něco sportovnějšího, plavání může být tím pravým pro posílení těla s minimálním dopadem na klouby. Ve vodě můžete šetrněji zesílit svaly a stabilizovat tak klouby. Mějte na paměti, že je důležité vybrat bazén s optimální teplotou a plavecký styl dopředu konzultovat s fyzioterapeutem.

4) Naučte se tancovat

Tanec je zdravý a zábavný pohyb, a navíc dobrý způsob, jak se setkávat s jinými lidmi. Některé styly, například ča-ča nebo charleston, mohou příliš zatěžovat klouby a pro pacienty s revmatoidní artritidou nejsou úplně vhodné. Naopak břišní tanec, tango či valčík se dají dobře upravit pro vaše potřeby. Ať už zvolíte jakýkoliv styl, zaměřte se na pohodlnou obuv.

Klidnější varianty trávení volného času  

5) Zkuste zahradničení

Zahradničení má nespočet výhod. Nejen že jde o skvělý způsob, jak zkrášlit dvorek nebo pěstovat vlastní zeleninu, ale může být také vhodnou venkovní aktivitou, která zlepšuje pohyblivost a ohebnost. Mějte však na paměti heslo „všeho s mírou“. Nezvedejte těžké předměty a během práce si dopřávejte pravidelné přestávky.

6) Malování pro tvůrčí duše

Rozvíjejte svoji tvůrčí stránku a začněte malovat. Odvrátíte tak pozornost od případné bolesti a diskomfortu. Malování je šetrná činnost pro klouby a zároveň vede ke zlepšení jejich pohyblivosti a obratnosti.

7) Pozorujte ptáky

Pozorování ptáků může být pro pacienty s revmatoidní artritidou zábavnou a zdravou činností. Při procházce dýcháte čerstvý vzduch, který uklidňuje tělo a mysl. Chůze je navíc skvělou formou fyzické aktivity. Vyberte si menší a lehký dalekohled.

Vhodné nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

8) Pro milovníky jídla

Vyvážený a zdravý jídelníček může příznivě ovlivnit průběh onemocnění. Jen je optimální, pokud si pokrmy pacienti připravují sami. Měli by si ovšem dát pozor při výběru kuchyňského náčiní a volit menší a lehčí hrnce se dvěma držadly. Vhodné jsou i elektrické kráječe či roboty.

Pokud vám ovšem únava či bolesti nedovolí stát delší dobu u sporáku, můžete zkusit pořádat pravidelné gurmánské večery s vašimi přáteli, kdy každý z pozvaných zajistí část pokrmu. 

9) Udržujte paměť v kondici

Pro chvíle odpočinku můžete zvolit čtení knih, skládání puzzle či luštění sudoku. Jedná se o nenáročné aktivity, které však udržují mozek v kondici. Někteří pacienti mohou mít problém udržet těžké knihy nebo zvednout malý kousíček skládačky, existují však možnosti v podobě mobilních aplikací či čteček knih.

10) Pro cestovatele

Jste dobrodruzi, kteří rádi cestují a objevují nová místa, ale vaše onemocnění vám neumožní strávit několik hodin v autě či letadle? Můžete to zkusit opačně, pozvěte lidi z jiných zemí k vám domů. Prostřednictvím internetové služby nazývané Couchsurfing můžete doma ubytovat předem prověřené cestovatele. Je to pro vás příležitost poznat nové lidi a jejich kulturu a naučit se nový jazyk.

Převezměte kontrolu nad svým životem a nenechte onemocnění, aby vás připravilo o příjemné volnočasové aktivity. Všichni máme stále tendenci zaměřovat se jen na povinnosti. Ovšem náš volný čas a koníčky jsou stejně důležité. 

(mraf)

Zdroje:

https://ra.newlifeoutlook.com/favorite-activities/

https://www.uksmobility.co.uk/blog/2017/11/arthritis-activities-hobbies/

Hodnocení článku:
(2621 hodnocení - 3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

O cílené léčbě se často mluví jako o terapii budoucnosti. Mnozí pacienti trpící artritidou nebo lupénkou by tato slova jistě potvrdili. I jim totiž preparáty v podobě inhibitorů TNF-alfa velmi pomáhají. S jakými neduhy konkrétně si tyto léky poradí?
7. 3. 2016 Revmatoidní artritida
Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Bolest v dolní části zad, ranní ztuhlost, záněty končetinových kloubů a svalových úponů, ale také poruchy vidění. Poměrně vzácná forma autoimunitního onemocnění páteřních kloubů může mít řadu projevů, které nemusí vést ke stanovení správné diagnózy. Obzvláště když na rentgenových snímcích nejsou patrné zánětlivé změny v oblasti páteře.
28. 2. 2020 Revmatoidní artritida
K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Inzerce: