Novinky - revmatoidní artritida

Co je to kvalita života a proč na ní záleží?

Co je to kvalita života a proč na ní záleží?

S narůstající střední délkou života populace, která jde ruku v ruce s výrazným rozvojem léčby chronických i akutních onemocnění, se v poslední době dostává do popředí termín kvalita života. O co se jedná, jak se hodnotí a proč v současnosti patří mezi základní ukazatele úspěšnosti léčby?

Co je kvalita života?

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje kvalitu života jako „individuální vnímání pozice v životě v kontextu kultury a systému hodnot, ve kterém osoba žije, a ve vztahu k jejím cílům, očekáváním a obavám“. Jedná se tedy o individuální vnímání aktuálního stavu v průběhu onemocnění. V některých případech se stane, že osoby trpící chronickým onemocněním upřednostňují kvalitu života nad jeho délkou.

Co všechno je možné pod tento pojem zařadit, je vysoce individuální. Mezi nejčastější hodnoty reprezentující kvalitu života vybrané přímo z odpovědí pacientů patří například pocit bezpečí, materiální komfort, vztahy s rodinou a partnerem, možnost dalšího vzdělávání se, přátelé, možnost pracovního uplatnění, možnost seberealizace a mnoho dalších.

K zjištění kvality života se u konkrétních pacientů často používají dotazníky, které je třeba vyplňovat s určitým časovým odstupem pravidelně, protože jen tak je možné sledovat, jak má vývoj onemocnění a jeho léčba dopad na život nemocného. 

Základní ukazatel péče o chronicky nemocné

Pojem kvalita života v posledních letech výrazně mění standardy péče především o dlouhodobě či chronicky nemocné pacienty. Zatímco dříve se posuzovaly pouze objektivní ukazatele úspěšnosti léčby, dnes je čím dál více věnována pozornost tomu, jak výsledky léčby hodnotí sami pacienti.

Jako příklad můžeme uvést dostupnost některých léčiv ve formách, které pacientům umožňují žít i s trvalou léčbou plnohodnotný život. V minulosti byla valná většina revmatických onemocnění léčena pomocí léků, jejichž způsoby aplikace nebyly z hlediska každodenního života příliš pohodlné. Se současným rozvojem nových léků, mezi něž řadíme například i léčiva cílená, přichází nejen velmi dobré léčebné výsledky i u vážněji nemocných pacientů, ale tyto léky jsou také často aplikovány injekčně v několikatýdenních, nebo dokonce měsíčních intervalech (biologické chorobu modifikující antirevmatické léky), případně v tabletové formě (cílené syntetické chorobu modifikující antirevmatické léky), což pro většinu nemocných představuje výrazné zlepšení kvality jejich života.

 

(mih)

 

Zdroje:

https://www.iwh.on.ca/what-researchers-mean-by/quality-of-life

https://craighospital.org/resources/quality-of-life-whats-important

 

Hodnocení článku:
(2651 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař...
1. 3. 2010 Revmatoidní artritida
5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

Většina lidí s revmatoidní artritidou může i přes závažnost onemocnění žít aktivní a plnohodnotný život. Prozradíme vám pět nejběžnějších pochybení, kvůli kterým se to části pacientů nedaří.
7. 2. 2013 Revmatoidní artritida
Léčba revmatoidní artritidy: Komunikace je základním pilířem úspěchu!

Léčba revmatoidní artritidy: Komunikace je základním pilířem úspěchu!

Revmatoidní artritida je chronické onemocnění kloubů, které medicína v současné době neumí úplně vyléčit. Na druhou stranu terapie v posledních letech zaznamenala velký pokrok. Jedinci s revmatoidní artritidou vstupují do léčebného procesu se směsicí očekávání, strachu a obav. Lékaři nahlížejí na problém z jiného úhlu pohledu, a tak může docházet v jejich vztahu k nejasnostem a následné nespokojenosti. To ostatně potvrzují výsledky rozsáhlého dotazníkového výzkumu, kterého se zúčastnili jedinci s revmatoidní artritidou i jejich lékaři po celém světě.
26. 7. 2020 Revmatoidní artritida
Čtyři tipy, jak prospět páteři

Čtyři tipy, jak prospět páteři

Běžné denní činnosti se kvůli Bechtěrevově chorobě mohou stát náročnými a bolestivými. Pravidelné cvičení a rehabilitace jsou proto nezbytnou součástí života každého, kdo touto nemocí trpí. Důležité je ovšem například i správné držení těla nebo sezení.
21. 12. 2015 Revmatoidní artritida
Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ztráta síly a pohyblivosti rukou je děsivá vyhlídka pro lidi s revmatickou artritidou. Aby tito pacienti předešli anebo alespoň zmírnili možné komplikace svého onemocnění, měli by pravidelně, nejlépe každý den, své klouby a svaly procvičovat.
10. 3. 2023 Revmatoidní artritida
Inzerce: