Novinky - revmatoidní artritida

Čím může trpět pokožka revmatika

Čím může trpět pokožka revmatika

Revmatoidní artritida není jen onemocnění kloubů. Nemoc může napadnout i jiné orgány. Jedním z nich bývá i kůže. Jak si s tím poradit?

Pokud se nic neděje, mohou revmatici pečovat o svoji pokožku tak jako kdokoli jiný, tedy šetrně ji mýt a promašťovat. Když se však vyskytnou problémy, už to stačit nemusí.

Revmatické uzly

Mnoha pacientům s revmatoidní artritidou se pod kůží tvoří malé bouličky, nejčastěji v okolí kloubů. Mívají velikost od zrnka hrášku až po golfový míček. Typicky je nacházíme kolem loktů, kotníků nebo kloubů na prstech, ale mohou být i jinde. Častější jsou při vážnější nebo neléčené revmatoidní artritidě. Tyto uzly samy o sobě bolestivé nebývají. V některých místech ale občas způsobují určitý dyskomfort. Na rukou a pažích je mohou pacienti vnímat negativně i z kosmetických důvodů. V místech, kde jsou vystavovány velkému tlaku (například na chodidlech), pak mohou skutečně působit i bolest.

Bolavá vaskulitida

Další příčinou kožních potíží u revmatiků jsou záněty kožních cév, tedy vaskulitida. Zánět nejčastěji postihuje malé cévy, především ty, které zásobují okrajové části těla. Patří k nim třeba konečky prstů rukou. Ty pak získávají fialovou nebo modravou barvu. Pokud zánět postihne i větší cévy, může to vyústit v různé, často bolestivé kožní projevy nebo i vředy.

Nežádoucí účinky léků

Na kůži se může projevit nejen nemoc sama, ale i působení léků – a to nejčastěji formou vyrážky. Někdy se jedná o projev alergické reakce. Proto je dobré navštívit lékaře, který může po vyšetření doporučit změnu terapie. Ti, kdo dostávají biologickou léčbu prostřednictvím injekcí, mohou v místě vpichu pozorovat různé reakce, jako svědění, pálení nebo barevné změny. Pokud je tato odpověď organismu mírná a nezhoršuje se, nic se neděje. Jestliže je však závažnější s každým dalším podáním léku, je třeba o tom informovat lékaře.

Hrozí i modřiny a sluneční spáleniny

Některé preparáty mohou způsobovat zvýšenou citlivost pokožky na slunce, jiné zasahují do srážení krve. Vždy když dlouhodobě užíváte jakékoli léky, měli byste si pročíst příbalový leták. Tam jsou všechna tato rizika zmíněna spolu s instrukcemi, jak je zmírnit.

Pokud jste revmatici a s vaší pokožkou se děje něco vážnějšího, měli byste dát vědět svému lékaři. Léčba je tu od toho, aby vám pomáhala, a má smysl pouze tehdy, když tomu tak je. 

(pez)

Zdroj: https://www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(3565 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

O cílené léčbě se často mluví jako o terapii budoucnosti. Mnozí pacienti trpící artritidou nebo lupénkou by tato slova jistě potvrdili. I jim totiž preparáty v podobě inhibitorů TNF-alfa velmi pomáhají. S jakými neduhy konkrétně si tyto léky poradí?
7. 3. 2016 Revmatoidní artritida
V zimních měsících udržujte své klouby raději v teple

V zimních měsících udržujte své klouby raději v teple

Chladné počasí, namrzlé chodníky i vánoční stres mohou být pro pacienty s revmatoidní artritidou opravdovou výzvou. Víte, jak v zimních měsících potlačit artritickou bolest a bojovat se ztuhlostí kloubů?
16. 12. 2018 Revmatoidní artritida
I s artrózou můžete vyšívat

I s artrózou můžete vyšívat

Přinášíme několik tipů, jak se věnovat hrátkám s jehlou a nití, přestože trpíte revmatem. Stačí několik prostých pomůcek, správná technika a častější přestávky – radosti z vyšívání pak již nestojí nic v cestě!
1. 5. 2012 Revmatoidní artritida
Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty...
28. 6. 2010 Revmatoidní artritida
Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: