Chytré pomůcky pomohou revmatikům zvládat každodenní činnosti
20. 9. 2011
Co je pro zdravého člověka jednoduchým úkonem, pro revmatika tak snadné není. Oblékání, vaření, uklízení – to jsou pro revmatiky činnosti spojené s bolestí. K jejich zvládnutí může pomoci tzv. ergoterapie.
Ergoterapie je metoda pomáhající k nácviku každodenních činností tak, aby nemocného klouby bolely co nejméně. Pokud také hledáte pomůcky pro usnadnění koupání, oblékání, řízení a mnohé další činnosti včetně úprav domácího či pracovního prostředí, je ergoterapie určena právě vám. Ta musí být každému pacientovi vždy ušitá na míru a měl by ji provádět pouze zkušený odborník, tzv. ergoterapeut.
Přínosy ergoterapie:
usnadnění provozování každodenních činností s menšími bolestmi;
nabytí nových dovedností ve starosti o své klouby – lidé s ergoterapeutickým školením se dokážou postarat o své klouby lépe než lidé bez školení;
získání informací o užitečných pomůckách a jejich použití v praxi – mezi pomůcky, které vám mohou být doporučené vaším terapeutem, patří například lžíce na obouvání s dlouhou rukojetí, pomůcky na navlékání ponožek a punčoch, uchopovací tyče kolem záchodu a ve sprše a mnohé další;
doporučení speciálních bandáží na ruce – používáním pomocných dlah se okamžitě zlepšuje síla stisku a snižuje bolestivost rukou;
získání informací o vašem typu artritidy;
možnost poradenství v péči o chodidla – boty se speciální podrážkou, na nohu vyrobené vložky do bot, …;
návrh dietního plánu – v případě nadváhy vám odborník pomůže sestavit jídelníček s cílem omezit přebytečný tlak na klouby;
výuka technik a metod pro zdravější klouby – omezení bolestivosti a zlepšení provedení určitých pohybů je jedním ze základních pilířů ergoterapie.
Revmatoidní artritida je jen obtížně léčitelné autoimunitní onemocnění. Lékaři se doposud revmatoidní artritidu nejrůznějšími způsoby snažili především zpomalit a ulevit nemocnému od tolik omezujících obtíží, především od bolesti. Dnes dokážou mnohem více. Mají totiž k dispozici biologickou neboli cílenou léčbu.
Zánětlivé autoimunitní onemocnění revmatoidní artritida ovlivňuje nemocné po všech stránkách. Mají bolesti, zejména zad a kloubů, bývají unavení, a proto obvykle musí výrazně ubrat ze svého životního tempa. Pochopitelně se to týká i zaměstnání. Říci, či neříci o své nemoci zaměstnavateli? Žádat o snížený úvazek? Případně změnit kvalifikaci? To vše a mnoho dalšího pacienti řeší, jak vyplývá i z příběhů dvou mladých žen s revmatickou nemocí.
Revmatoidní artritida nepostihuje zdaleka jen klouby. Může zasáhnout i jiné části těla, proto bychom ji spíše měli nazývat revmatickou nemocí. Ani postižení plic nebývá zřídkavé a může být i velmi vážné.
Konzumace ryb, zejména pak jejich oleje, může pomáhat v léčbě pacientů trpících revmatoidní artritidou. To jsou závěry výzkumu britských a amerických vědců zveřejněné v populárněnaučném časopise Nature na podzim roku 2009.
Kromě věhlasu a mnohdy pohnutých osudů spojuje mnoho známých osobností napříč časem i jedno onemocnění – revmatoidní artritida. Podívejte se, kdo se s touto nemocí také potýkal.
Revmatoidní artritida ohrožuje asi 0,8 % světové populace. Snížit pravděpodobnost jejího vzniku lze přitom změnou životního stylu. Na co se konkrétně zaměřit, vám napoví následující řádky.