Novinky - revmatoidní artritida

Plíce revmatiků v nebezpečí! Netrápí vás dušnost nebo kašel?

Plíce revmatiků v nebezpečí! Netrápí vás dušnost nebo kašel?

Revmatoidní artritida nepostihuje zdaleka jen klouby. Může zasáhnout i jiné části těla, proto bychom ji spíše měli nazývat revmatickou nemocí. Ani postižení plic nebývá zřídkavé a může být i velmi vážné.

1. Intersticiální postižení plic

Zní to složitě, ale v podstatě jde jen o zánět v intersticiu – tedy ve tkáni, která drží plicní sklípky pohromadě a je jakousi „nosnou konstrukcí“ plic. Při zánětu do této tkáně připutují bílé krvinky, zvýší se množství tkáňové tekutiny a tvoří se bílkoviny. Tím se vzdalují plicní sklípky od krevních vlásečnic a je ztížen přechod plynů. Proto mezi časté příznaky tohoto onemocnění patří dušnost. Někdy se dostaví i suchý kašel, jindy nejsou projevy žádné. Včasná diagnostika tak není vždy snadná. Intersticiální postižení plic je častější u mužů a kuřáků. Léčba je svízelná, nejčastěji se podávají látky, které potlačují imunitní odpověď organismu.

2. Plicní fibróza

Když zánět dráždí plíce dlouho, může dojít k „zajizvení“ plicního intersticia vazivem. Plicní tkáň je tužší a dýchání je tím ztížené. Dále se zhoršuje i výměna krevních plynů. Když se nadbytečné vazivo v plicích vytvoří, nikdo ho už nemůže odstranit. Při mírné fibróze lze volit zpomalení postupu nemoci léčbou, v těžkých případech zbývá jen transplantace. Přípravky s účinnou látkou methotrexátem mohou situaci zhoršovat. Proto pokud je diagnostikována fibróza u osob užívajících tyto léky, doporučuje se změnit léčbu.

3. Hlasivky

Revmatoidní artritida může také způsobovat tvorbu uzlíků na hlasivkách, což má za následek zhrubění hlasu. Uzlíky se mohou objevovat i v plicích, kde však obvykle žádné obtíže nezpůsobují.

4. Pohrudnice

Zánět pohrudnice, tedy blány, která obaluje naše plíce a hrudní stěnu, zažije asi 70 % revmatiků. Ale jen asi 3–5 % z nich zaznamená nějaké příznaky. Tradičně jsou projevy tohoto onemocnění děleny na suché a vlhké. Při suchém zánětu vzniká bolest, jak se při dýchání o sebe třou podrážděné plochy pohrudnice. Toto dráždění časem přejde ve formu vlhkou, kdy se vytvoří výpotek. Ten sice utlumí bolest, ale také začne utlačovat plíci a působit kašel a dušnost.

Nejlepší prevencí výše uvedených nemocí je pravidelně chodit na kontroly a nekouřit. Když si začnete všímat příznaků, jako je dušnost nebo kašel, vyhledejte lékaře. Nenechte svou chorobu zajít dál, než je nutné.

(pez)

Zdroj: http://www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(3393 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Teplo si poradí se ztuhlými klouby, chlad zase se zánětem

Teplo si poradí se ztuhlými klouby, chlad zase se zánětem

Juvenilní idiopatická artritida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění kloubů, které se objeví už v dětském věku. Jsou pro něj charakteristické bolesti, otoky a omezení pohybu v kloubu. Zejména bolest pak dokáže pořádně potrápit nejen dětské pacienty, ale i jejich rodiče. Ti pak vyzkouší kromě pravidelného rozcvičování i řadu léků s různým efektem.
9. 12. 2010 Revmatoidní artritida
V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.
17. 11. 2014 Revmatoidní artritida
Čtyři tipy, jak prospět páteři

Čtyři tipy, jak prospět páteři

Běžné denní činnosti se kvůli Bechtěrevově chorobě mohou stát náročnými a bolestivými. Pravidelné cvičení a rehabilitace jsou proto nezbytnou součástí života každého, kdo touto nemocí trpí. Důležité je ovšem například i správné držení těla nebo sezení.
21. 12. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: