Novinky - revmatoidní artritida

Chcete, aby vám klouby dlouho sloužily? Zhubněte

Chcete, aby vám klouby dlouho sloužily? Zhubněte

Nadváha představuje významné zdravotní riziko i pro zcela „zdravého“ člověka. Pro pacienty s revmatoidní artritidou je ale obezita daleko větším problémem. Chorobou postižené klouby jsou totiž nadbytečnými kilogramy nepřiměřeně zatěžovány a jejich degenerace probíhá o to rychleji...

avíc lidé trpící JIA (juvenilní idiopatickou artritidou) mají k obezitě jistě větší předpoklady. Jednak je jejich fyzická aktivita obvykle omezená kvůli bolesti kloubů, jednak někteří musí užívat léky – kortikoidy, jejichž nežádoucím účinkem je obezita.

Váha pod kontrolou

Dítě s JIA by tedy mělo mít takový režim, aby se vzniku obezity pokud možno zabránilo. Součástí léčby proto musí být jak přiměřená fyzická aktivita, tak adekvátní a zdravá strava, která dítěti na jedné straně zabezpečí všechnu potřebnou energii pro růst a boj s nemocí, ale na druhé straně nepovede k nadváze.

Různých „zaručených“ diet ke snížení nadváhy existují tisíce. Velká vědecká studie publikovaná v loňském roce v New England Journal of Medicine srovnávala čtyři typy diet u více než 800 obézních osob. Dietní režimy byly: nízkotučná strava s průměrným obsahem bílkovin, nízkotučná s vysokým obsahem bílkovin, vysokotučná s průměrným množstvím bílkovin a konečně dieta s vysokým množstvím tuků i bílkovin.

Omezte energetický příjem

Výsledky srovnávací studie vědce poněkud překvapily. Očekávali, že dieta s vyšším obsahem bílkovin povede k významnějšímu snížení hmotnosti, to se ale nepotvrdilo. Hlavním společným jmenovatelem bylo celkové snížení přijímaných kalorií bez většího rozdílu v jejich formě. Rozdíl byl ovšem v tom, že pacienti na dietě s vyšším obsahem bílkovin si zachovali více svalové hmoty a ztratili spíše tělesný tuk.

Drastické diety nejsou řešením

U dětí s JIA jsou rozhodně nevhodné veškeré „drastické“ typy diet, kterými se mnohdy moří dospělí lidé. Vždy by měla zůstat zachována pestrost stravy a její rovnoměrné složení, omezit je třeba hlavně sladké nápoje a smažená jídla. Dietní opatření je dobré konzultovat s revmatologem a přizpůsobit na míru dítěti.

(omat)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3002 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Vědci začali s testováním speciálního elektronického zařízení, které by se mohlo uplatnit při léčbě symptomů revmatoidní artritidy. Pokud se novinka osvědčí, nemocní by se v budoucnosti mohli obejít bez nutnosti užívat klasické léky.
31. 3. 2015 Revmatoidní artritida
Za bolestmi nohou nemusí být jen revmatoidní artritida

Za bolestmi nohou nemusí být jen revmatoidní artritida

Vyrazíte si na ranní vycházku, ale lýtka vás bolí a nohy jsou ztěžklé. Připisujete to artritidě a zkoušíte bolest nohou rozchodit. Ale ta se jen zhoršuje. Proč? Protože taková bolest nemusí mít vůbec žádnou souvislost s vaším onemocněním.
8. 4. 2009 Revmatoidní artritida
Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Pravidelný pohyb a cvičení jsou důležité pro zachování dostatečné svalové síly a udržení funkčního rozsahu pohybu ve všech kloubech. Cvičit byste měli pravidelně, nejlépe dvakrát denně – ráno a večer.
17. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida – co o nemoci prozradí krev

Revmatoidní artritida – co o nemoci prozradí krev

Neexistuje jeden jediný test, pomocí kterého by lékaři dokázali diagnostikovat revmatoidní artritidu. Důležitou roli při určování této nemoci ale hrají krevní rozbory. Prozradíme, které hodnoty lékaře zajímají a co vše se díky krvi mohou o vaší chorobě dozvědět.
7. 12. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: