Novinky - revmatoidní artritida

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část první

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část první

Fibromyalgie – nevšední diagnóza, kterou mnozí lékaři jen těžko hledají v paměti. Nepochopené a často „poddiagnostikované“ onemocnění. Pro svého nositele však velmi zatěžující a svým chronickým průběhem až zničující. I proto je důležité ji diagnostikovat a začít léčit včas.

Bolí v celém těle

Než se pacient dozví, že trpí fibromyalgií, přichází ke svému lékaři (a často i k mnohým dalším) s typickými obtížemi. Obvykle je to únava, problémy se spánkem, pamětí a soustředěním, úzkost, až deprese. Nejpalčivější je však plošná svalová bolest a ztuhlost, která trvá minimálně 3 měsíce. Tyto příznaky pacienta trápí více či méně, zhoršují se však pravidelně v obdobích zvýšeného stresu, ale i v souvislosti s probíhající infekcí, změnou klimatu nebo například operací.

Proč právě já?

Otázka, proč se fibromyalgie u jednoho člověka rozvine, zatímco u jiného nikoliv, není dosud uspokojivě zodpovězena. Roli jistě hraje genetická výbava, ale i faktory prostředí, ve kterém se nacházíme. Poranění, onemocnění zad, artritida, ale i psychická nepohoda a stres – to vše a mnohem víc se může uplatnit jako spouštěcí faktor tohoto nepříjemného onemocnění, které trápí nejčastěji ženy středního věku. Výsledkem je, že mozek „hlásí“ bolest z míst na těle, která by za normálních okolností bolestivá nebyla.

Je to opravdu fibromyalgie?

Stanovení samotné diagnózy dnes stojí pouze na typických obtížích pacienta. Neexistují žádné přesnější krevní testy, zobrazovací metody, jako například rentgen nebo mikroskopická analýza svalové tkáně, které by lékařům v odhalení fibromyalgie pomohly. Mohou ji nanejvýš odlišit od jiných chorob, které se projevují podobně. Nápomocny však mohou být tlakové body, kterých je na lidském těle 18. Pokud je nadměrně citlivých alespoň 11 z nich, zatímco jiné, tzv. kontrolní body citlivé nejsou, je diagnóza fibromyalgie pravděpodobná.

Fibromyalgie je choroba, která bohužel není v povědomí většiny lékařů dostatečně rozšířena. Proto bývají někteří nemocní řadu let odesíláni jedním odborníkem k odborníkovi jinému, v tom horším případě mohou být dokonce označeni za hypochondra. Proto je důležité s tímto onemocněním blíže seznámit širokou odbornou, ale i laickou veřejnost.

(veri)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3259 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.
2. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Jak zvládnout bolesti, které přinášejí revmatická onemocnění?

Jak zvládnout bolesti, které přinášejí revmatická onemocnění?

Většina pacientů trpících revmatickou nemocí hledá cesty, jak se vypořádat s bolestmi. Může nám ulevit teplo? Ovlivňuje revmatickou bolest naše psychika? Jak nám dokážou pomoci lékaři a co můžeme pro zlepšení udělat my sami? Na otázky nám odpověděla MUDr. Marta Olejárová, CSc., z Revmatologické kliniky 1. lékařské fakulty a Revmatologického ústavu.
23. 5. 2022 Revmatoidní artritida
Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Pod pojmem revmatoidní artritida si nejčastěji představujeme onemocnění, které trápí hlavně malé klouby rukou a zápěstí. Tato choroba se však může projevit na mnoha místech těla, nevyjímaje velké klouby v rameni, koleni nebo kyčli.
18. 7. 2018 Revmatoidní artritida
Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Pacientská organizace Revma Liga, která pomáhá lidem s revmatickými onemocněními, si jako jednu z hlavních náplní své činnosti v roce 2020 zvolila pořádání podpůrných workshopů pro pacienty a jejich blízké. V návaznosti na sebe tak proběhly začátkem letošního roku semináře Jak zvládnout svoji nemoc a Komunikace (nejen) s lékařem.
30. 6. 2020 Revmatoidní artritida
Inzerce: