Novinky - revmatoidní artritida

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část druhá

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část druhá

Na takzvanou fibromyalgii, chorobu obtěžující nemocného především trvajícími bolestmi svalů a povětšinou i celkovou únavou, bohužel dnešní medicína ještě tak úplně nevyzrála. Lékaři toto onemocnění zatím neumí zcela vyléčit, dokážou však poskytnout alespoň částečnou úlevu od potíží, které fibromyalgii provází.

Jakými prostředky lze proti této nemoci bojovat?

Bolest souvisí s duševnem

Mohlo by se zdát, že nejsnadnějším způsobem, jak pacientům s fibromyalgií ulevit, je doporučení léků proti bolesti. Samotná analgetika však většinou nepomáhají dostatečně. Nejčastěji se příznivě uplatní až jejich kombinace s léky, které určitým způsobem mění hladinu chemických látek v mozku, jejichž hodnoty jsou u fibromyalgie pozměněny. Ačkoliv by to mohlo být překvapivé, jedná se například o léky užívané u deprese nebo úzkostných stavů. Zase tak zarážející to ale není, uvědomíme-li si, že fibromyalgie je choroba, která s psychikou ve svém počátku i průběhu více či méně souvisí.

Co nejméně stresu

Z dokázané skutečnosti, že fibromyalgie může být vyvolána stresem a při duševně vypjatých situacích se její průběh zpravidla zhoršuje, vyplývá další taktika léčby – psychoterapie, redukce stresu pomocí nejrůznějších relaxačních technik, pěstování kvalitního spánku – to vše hraje u zmírnění projevů tohoto onemocnění velmi podstatnou roli. Stejně tak se zkouší další alternativní metody, jako je akupunktura, masáže nebo jóga, které však fungují u každého jednotlivce různě úspěšně.

Léčba fibromyalgie je značně individuální. Někomu pomůžou ty, jinému zase ony léky. Nejpodstatnější však zůstává udržení si duševní pohody, přestože to u onemocnění, jako je fibromyalgie, nebývá právě nejjednodušší. Proto je dobré nebát se poradit se s odborníky, jako jsou psychologové nebo psychiatři.

(veri)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3592 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Bolest kloubů a suché oči – co mají společného?

Bolest kloubů a suché oči – co mají společného?

Artritida je většinou spojována s bolavými klouby a poruchou pohyblivosti. Zánět ale může postihnout a ovlivnit i jiné orgány lidského těla. Bohužel, ani oči nejsou výjimkou.
9. 2. 2015 Revmatoidní artritida
Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař...
1. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Zánětlivé autoimunitní onemocnění revmatoidní artritida ovlivňuje nemocné po všech stránkách. Mají bolesti, zejména zad a kloubů, bývají unavení, a proto obvykle musí výrazně ubrat ze svého životního tempa. Pochopitelně se to týká i zaměstnání. Říci, či neříci o své nemoci zaměstnavateli? Žádat o snížený úvazek? Případně změnit kvalifikaci? To vše a mnoho dalšího pacienti řeší, jak vyplývá i z příběhů dvou mladých žen s revmatickou nemocí.
18. 5. 2020 Revmatoidní artritida
Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Budete-li kojit své dítě co nejdéle, snížíte tak pravděpodobnost, že u vás propukne revmatoidní artritida. Zjistili to vědci z Fakultní nemocnice v Malmö ve Švédsku. Cílem jejich studie bylo zjistit, zda kojení či užívání orální antikoncepce ovlivňuje budoucí riziko revmatického onemocnění.
17. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.
2. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Na ergoterapii mají nárok v podstatě všichni pacienti s revmatickými nemocemi

Na ergoterapii mají nárok v podstatě všichni pacienti s revmatickými nemocemi

S čím vším pomáhá pacientům s revmatickými nemocemi ergoterapie? Co konkrétně mohou lidé očekávat při návštěvě ergoterapeuta a jaké pomůcky jim uhradí zdravotní pojišťovna? Odpovědi nejen na tyto praktické otázky nám poskytla ergoterapeutka Bc. Hana Šmucrová z pražského Revmatologického ústavu.
23. 10. 2020 Revmatoidní artritida
Inzerce: