Novinky - revmatoidní artritida

Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty...

Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Svým účinkem na imunitní systém může biologická léčba například otevřít vrátka infekci. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty.

Spící tuberkulóza

V první řadě je dobré si nechat udělat kožní test na tuberkulózu. Experti ve světě odhadují, že až 90 % lidí, kteří jsou nakaženi tuberkulózou, o své nákaze nevědí. Bakterie může v těle nečinně spát a probudí se až v době, kdy je imunitní systém člověka oslaben. A taková situace nastává právě v případě léčby biologickými preparáty.

Očkování v předstihu

Pokud potřebujete jakékoli očkování pomocí živé vakcíny, nechte se naočkovat jeden až tři měsíce před zahájením terapie. Mezi živé vakcíny patří například vakcína proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám. Vakcíny proti chřipce a neživé očkovací látky lze užít kdykoli.

Antibiotika a biologická léčba

Antibiotika je vždy nutné dobrat před tím, než je započata léčba biologickými léky. Imunitní systém je v případě jakékoli infekce v těle, zvláště je-li přítomna horečka, narušen. Proto by nebylo vhodné v této době zasahovat do jeho fungování.

Operace jako zátěž pro imunitní systém

Pacienti by měli před plánovanou operací vysadit biologickou léčbu v předstihu alespoň dvou týdnů, v některých případech i jednoho měsíce. Naopak po operaci je nutné počkat, než se zcela zahojí operační rány a jsou odstraněny všechny stehy. Také nesmí být v těle známka žádné infekce.

Konzultujte vše s lékařem

Biologická léčba bohužel není vhodná pro všechny pacienty. Je vždy nutné prodiskutovat možná rizika terapie s lékařem. Ten vám také podrobně vysvětlí, proč je důležité brát ohled na výše zmíněná doporučení.

(tek)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2815 hodnocení - 3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

Lidé trpící artritidou obvykle mohou najít uplatnění v zaměstnání. Jejich onemocnění je však může limitovat při výběru pracovního místa a mohou potřebovat specifické pracovní podmínky.
7. 1. 2011 Revmatoidní artritida
Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Zatímco například revmatoidní artritida je poměrně časté a také známé onemocnění, u něhož mohou od loňského roku lékaři svým pacientům již od středně těžkého stadia předepisovat biologickou léčbu, u systémové sklerodermie (SS) je to jinak. Tato revmatická nemoc je vzácná, její projevy jsou velmi různorodé, a proto bývá diagnostika choroby zdlouhavá a obtížná. Jde přitom o velmi závažné onemocnění, což demonstruje také příběh 41leté pacientky Michaely Linkové.
6. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Revmatoidní artritida je dlouhodobé a komplikované onemocnění především kvůli tomu, že dosud není známa jeho příčina. Ze stejného důvodu není proto snadná ani jeho léčba. Lékaři volí tzv. léčbu symptomatickou, která ovlivňuje příznaky (symptomy) nemoci, ale vlastní vyvolávající příčinu samozřejmě nevyřeší
29. 10. 2009 Revmatoidní artritida
Bolest kloubů se změnou počasí opravdu souvisí!

Bolest kloubů se změnou počasí opravdu souvisí!

Věříte tomu, že lidé s artritidou dokážou předpovědět blížící se změnu počasí? Nebo jste skeptičtí a považujete podobná tvrzení za babské řeči? Seriózní výzkum hovoří jasně: artritici jsou na vnímání počasí obzvláště citliví.
10. 11. 2013 Revmatoidní artritida
Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Vědci začali s testováním speciálního elektronického zařízení, které by se mohlo uplatnit při léčbě symptomů revmatoidní artritidy. Pokud se novinka osvědčí, nemocní by se v budoucnosti mohli obejít bez nutnosti užívat klasické léky.
31. 3. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: