Novinky - revmatoidní artritida

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař...

Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař – proto se neobávejte před začátkem léčby, v jejím průběhu i po jejím ukončení klást jakékoliv dotazy.

Biologická léčba neboli cílená léčba je vhodná pro pacienty s těžší variantou následujících revmatologických onemocnění, která nereagují na jiné způsoby léčby:

  • revmatoidní artritida (RA),
  • juvenilní idiopatická artritida u dětí (JIA),
  • psoriáza, psoriatická artritida a psoriáza u dětí,
  • ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc).
Před vlastním doporučením biologické léčby je třeba, aby lékař zhodnotil váš celkový zdravotní stav a vyloučil možnost infekčního onemocnění.

Injekce do podkoží

Pokud vše probíhá v pořádku a vy jste vhodným kandidátem pro biologickou léčbu, budete lék pravidelně aplikovat v podkožních injekcích podle schématu, které určí váš lékař. Jde vlastně o velmi podobný způsob, jakým si diabetici píchají injekce s inzulinem. Injekce se píchají buď do středu stehen, do břicha (s výjimkou okolí pupku v průměru kolem 2 cm), či na vnější stranu paží. Místa, do kterých se injekce aplikuje, by se měla pokaždé pravidelně střídat. Je třeba se vyhnout místům, která jsou zarudlá, citlivá nebo se na nich nacházejí modřiny.

Nezávislost i v průběhu léčby

Buď můžete na injekce docházet, nebo dostanete k dispozici injekční pero, kterým si lék můžete aplikovat sami. Nemusíte se nijak obávat, že byste to sami nezvládli, lékař a sestra vás zaškolí a doma si můžete injekce s lékem samostatně píchat až poté, co si budete jisti tím, že techniku dokonale ovládáte. Tento způsob léčby vám ale umožní zachovat si nezávislost, výhodou je, že můžete v průběhu léčby například i cestovat. Vždy je ale třeba dbát na pravidelnost aplikace léku.

V průběhu léčby bude třeba, abyste docházeli na pravidelné kontroly, jejichž termín určí váš lékař. Pokud jste byli zařazeni do některé z klinických studií, bude třeba ještě bedlivějšího sledování.

(hak)

Hodnocení článku:
(2847 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Bolest kloubů se změnou počasí opravdu souvisí!

Bolest kloubů se změnou počasí opravdu souvisí!

Věříte tomu, že lidé s artritidou dokážou předpovědět blížící se změnu počasí? Nebo jste skeptičtí a považujete podobná tvrzení za babské řeči? Seriózní výzkum hovoří jasně: artritici jsou na vnímání počasí obzvláště citliví.
10. 11. 2013 Revmatoidní artritida
Světový den artritidy aneb Pracujme společně

Světový den artritidy aneb Pracujme společně

Letošním tématem Světového dne artritidy je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí.
22. 10. 2009 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Biologika u dětí: pomáhají malým pacientům s nemocnými klouby

Biologika u dětí: pomáhají malým pacientům s nemocnými klouby

Revmatologická onemocnění se bohužel nevyhýbají ani dětem. Dokazuje to juvenilní idiopatická artritida, chronické onemocnění postihující jedince mladší 16 let. Také v jeho léčbě se uplatňuje cílená terapie. Je ale její podávání pro děti bezpečné?
1. 6. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: