Novinky - revmatoidní artritida

4 tipy pro zdravé nohy pro pacienty s artritidou

4 tipy pro zdravé nohy pro pacienty s artritidou

Nohy nás nosí celý život, přesto se k nim často chováme doslova macešsky. Dají se však přirovnat ke stavbě domu: Máme-li špatný základ, může se zřítit nakonec celý dům. Bohužel si někdy uvědomíme, že je třeba se o nohy starat, až když začnou problémy.

1. Kontrola je základ

Nohy je zapotřebí denně zkontrolovat. Pokud se objeví nějaký problém, dá se na začátku často ještě odstranit, než přeroste ve velkou potíž. Své o tom vědí diabetici, kterých je mezi lidmi s artritidou také dost. Zvláštní pozornost je třeba věnovat puchýřům, mozolům, otevřeným rankám i drobným odřeninkám. Pokud jsou poškozené nervy, cévy nebo obojí, i drobná ranka se může rychle zvětšit.

2. Čistota je půl zdraví – i našich nohou

Čistota tvoří druhé „přikázání“ v péči o nohy. Na umývání nohou, vždy teplou vodou a mýdlem, je třeba si vyhradit čas aspoň jedenkrát denně.
Samozřejmostí je vzít si každý den nové ponožky. Doporučují se bavlněné bez příměsi nebo jen s minimem elastické složky. Ta způsobuje, že se noha více potí. Na každou, i sebemenší oděrku patří dezinfekce. Komu se potí nohy, může zkusit zásyp nebo ponožky s vlákny z aloe nebo stříbra. Stejnou péči si zaslouží i nehty. Pokud jsou ztvrdlé a jdou těžko ostříhat, pomůže je namočit do lázně. Pomůže i pedikérka nebo podiatr – specialista v péči o nohy.

3. Na botách záleží

Boty musí být pohodlné. Než si na ně nohy zvyknou, potřebují určitý čas. Nesmí tlačit a je třeba je denně větrat, případně při známkách opotřebení vyměnit vložky. Přednost by měla dostat obuv z přírodních materiálů, v botách z umělé hmoty se noha rychle zpotí. Také je vhodné mít více párů ke střídání a na různé příležitosti.

4. Nohy potřebují sílu

Noha je ukázkou obdivuhodné souhry mnoha kostí, svalů, vazů, šlach, nervů a cév. Zaslouží si čas na odpočinek, ale i na cvičení. S tím by měl poradit lékař, případně odborník na rehabilitaci nebo podiatrii – zvláště u nemocných s artritidou se nesmí namáhat postižené klouby. Někdy je dokonce třeba použít aspoň přechodně odlehčovací pomůcky. Ke kloubům je šetrné cvičení pod vodou, při akutním zánětu nikoli horkou. Nevhodné jsou skoky, jednostranná zátěž bez odlehčení nebo posilování s těžkým závažím. Signálem, že je třeba přestat, bývá často bolest. I ta ale může chybět, třeba u cukrovky. Pak se původně dobře míněný úmysl stane pro nohy ještě další zátěží.

Pokud dodržíme několik těchto základních pravidel, bude nám i při artritidě odměnou dobré zdraví našich nohou a vědomí, že chrám našeho těla stojí na pevných základech.

(jav)

Zdroje:

Hodnocení článku:
(2796 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Práce téměř detektivní aneb Vystopujte původ únavy

Práce téměř detektivní aneb Vystopujte původ únavy

Běžným příznakem u více než poloviny pacientů s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) bývá únava. Vyskytuje se nejčastěji u dětí s aktivním onemocněním. Přijít na původ obtíží nemusí být vůbec jednoduché, někdy je od lékařů, rodičů i samotných malých pacientů k objasnění příčiny zapotřebí doslova detektivní práce.
9. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
I s artrózou můžete vyšívat

I s artrózou můžete vyšívat

Přinášíme několik tipů, jak se věnovat hrátkám s jehlou a nití, přestože trpíte revmatem. Stačí několik prostých pomůcek, správná technika a častější přestávky – radosti z vyšívání pak již nestojí nic v cestě!
1. 5. 2012 Revmatoidní artritida
Revmatik a sezení u počítače – jak to skloubit?

Revmatik a sezení u počítače – jak to skloubit?

Práce vsedě je pro řadu lidí samozřejmostí i za „běžných“ okolností. Ovšem s dobou covidovou přišel i významný fenomén práce z domova. Jak si poradit s dlouhým sezením u počítače často v ne příliš optimálních podmínkách, aniž bychom si zdevastovali svou tělesnou schránku?
18. 3. 2021 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida může potrápit i duši

Revmatoidní artritida může potrápit i duši

Přestože je revmatoidní artritida v první řadě kloubním onemocněním, nezřídka ovlivňuje také psychiku nemocného. Kromě skutečnosti, že se jedná o chronickou a obtížně léčitelnou chorobu, mohou k jistým duševním neduhům přispívat také některé léky.
25. 11. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: