Novinky - psoriáza

Průzkum genů znamená naději v léčbě lupénky

Průzkum genů znamená naději v léčbě lupénky

Představte si situaci, kdy se ve vašem těle odehrává krutý boj. Podrážděný imunitní systém kolem sebe kope jak vzteklý kůň a mnohdy zuřivě útočí proti pokožce. Všechny bitvy se pak na kůži objevují v podobě lupénky.

Náchylnější k nemoci

Znalosti o lupénce, konkrétně je-li dědičná nebo ne, pomáhá vědcům v boji s touto kožní nemocí. Pokud odhalí, jaké geny ji způsobují, mohou se s ní lépe vypořádat, nebo jí dokonce předcházet. Už vědí, že lupénka má dědičnou složku a několik genů je spojeno s jejím výskytem. Zatím ale není známo, jak přesně tyto geny při vzniku této kožní nemoci fungují. Dědičnost obecně se netýká pouze vrozených nemocí, ale i chorob získaných v pozdějším věku. Vyskytuje-li se tedy v rodině nějaká nemoc, pro jedince to znamená, že má pro ni určitou náchylnost. A to v kterémkoliv věku.

Proč zrovna lupénka?

Lupénka je dědičná, protože se zjistilo, že několik různých chromozomů obsahuje celkem 9 míst, ve kterých se nacházejí geny lupénky. Mutace těchto lupénkových genů způsobují zánět kůže a další nepříjemné projevy. Zejména gen na 6. chromozomu je zodpovědný za polovinu celé dědičné náchylnosti pro lupénku. Tento gen také ovlivňuje imunitní systém člověka tím, že mění kódování bílkovin. Změněné bílkoviny pak dráždí imunitní systém a štvou ho proti vlastnímu tělu, konkrétně proti kůži.

V co doufají odborníci?

  • věří, že budoucnost léčby lupénky je ve znalosti jejích genů
  • pokouší se posunout kupředu genetickou léčbu, kdy se ovlivňováním genů změní i jejich nepříjemné působení, tedy vznik nemocí
  • výzkum má prioritu, neboť geny lupénky jsou zodpovědné i za jiné autoimunitní nemoci
  • pokud se odhalí příčiny lupénky, tedy její dědičné složky ve formě genů, bude se jí moci předcházet a zabránit jejímu šíření a kožním projevům
  • věří i v použití cílené léčby, která zasáhne pouze buňky geneticky náchylné k lupénce – dnes se využívají jen imunosupresiva, která potlačují imunitní systém, ale mají proto zároveň nežádoucí účinky

(ercp)

Zdroj: www.psoriasis-aids.com

Hodnocení článku:
(3249 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Mohou se lidé s lupénkou bez obav slunit, nebo by se spíše měli držet ve stínu? Jako v mnoha případech i tady platí, že se nemá nic přehánět.
8. 6. 2017 Psoriáza
Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Lupénka je úporné kožní onemocnění, při kterém dochází k přibližně desetkrát rychlejší produkci nových kožních buněk, než je běžné u zdravých lidí. Lupénku nelze zcela vyléčit, ale můžeme ji alespoň načas zklidnit například koupelemi, mastmi, fototerapií, léky a také stravou. Právě skladba jídelníčku je u lupénky velmi důležitá.
9. 3. 2009 Psoriáza
Těžká lupénka může ovlivnit celý váš život

Těžká lupénka může ovlivnit celý váš život

Lidem, kteří trpí nejtěžší formou psoriázy, tedy lupénkou, může jejich onemocnění nevratně ovlivnit celý život. Bohužel nepříliš optimistické závěry průzkumu potvrdily, že těžká forma tohoto onemocnění dokáže skutečně změnit snad každou oblast lidského života.
10. 2. 2010 Psoriáza
Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Psoriáza je autoimunitní choroba, která způsobuje zvýšené olupování kůže. Pokud vás svědí oblast okolo uší nebo zvukovod, možná trpíte ušní formou lupénky. I s tou lze bojovat.
5. 5. 2023 Psoriáza
Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Revmatické choroby včetně lupénky či revmatoidní artritidy dnes postihují vysoké procento populace a nevyhýbají se ani ženám v reprodukčním věku. A právě pro ženy toužící po miminku přinesli vědci dobrou zprávu: ani během těhotenství není vždy nutné přerušovat zavedenou léčbu těchto onemocnění.
6. 1. 2014 Psoriáza
Zázračné diety pro psoriatiky? Pouhé iluze

Zázračné diety pro psoriatiky? Pouhé iluze

Máte lupénku a věříte, že výběr určitých potravin může ovlivnit průběh nemoci, nebo ji dokonce výrazně zlepšit? Odborníci si už tak jistí nejsou. Neexistují totiž žádné vědecké studie, které by tuto domněnku potvrzovaly.
2. 9. 2012 Psoriáza
Inzerce: