Alkohol, kouření a psoriáza – vztahy více než složité
10. 12. 2012Je známo, že alkohol a kouření mohou zhoršovat příznaky psoriázy. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že u části pacientů tuto nemoc přímo vyvolávají.
Je známo, že alkohol a kouření mohou zhoršovat příznaky psoriázy. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že u části pacientů tuto nemoc přímo vyvolávají. Je zde však ještě další důvod vzájemné nesnášenlivosti: jisté léky používané k léčbě psoriázy mohou mít ve spojení s alkoholem vážné nežádoucí účinky.
Tabák imunitě nesvědčí
Celá řada odborných studií poukázala na to, že mezi kuřáky se psoriáza vyskytuje výrazně častěji než u nekuřáků. Co ještě bylo zjištěno?
- Procento uzdravení je u vyznavačů tabáku významně nižší než u lidí nekouřících.
- Podle některých údajů mají kuřáci zhruba dvakrát tak velké riziko psoriázy než nekuřáci a toto riziko se zvyšuje s počtem denně spotřebovaných cigaret. Důvodem může být vliv nikotinu na činnost imunitního systému a kromě toho také vnější podráždění pokožky kouřem.
- Zajímavé je, že závislost kouření a psoriázy je podle všeho silnější u žen než u mužů.
Pití je hazard
Vztah alkoholu a psoriázy je mnohem méně jasný než vztah této nemoci a kouření. Pacienti navíc často holdují oběma neřestem zároveň, a je tak těžké rozlišit vliv obou těchto faktorů. Přesto však existují údaje, podle kterých pití alkoholu zvyšuje riziko psoriázy a dokonce i relativně mírné popíjení může svým vlivem na játra zhoršovat příznaky nemoci. Kromě toho u některých léků používaných u psoriázy se nedoporučuje jejich kombinace s alkoholem.
Nahraďte závislost zdravým životním stylem
Souvislost mezi psoriázou na straně jedné a kouřením a alkoholem na straně druhé je oboustranná. Zatímco pití a tabák zhoršují příznaky choroby, onemocnění psoriázou zase zvyšuje riziko závislosti na nikotinu a také nadměrného požívání alkoholu. Těžko léčitelné projevy této nemoci mohou vést k nízkému sebevědomí a depresím, které se řada lidí rozhodne léčit právě nikotinem nebo alkoholem.
Není snadné opustit nezdravé návyky, změnit životní styl a deprese léčit ve spolupráci s lékařem či psychologem. Nicméně právě tato cesta, na rozdíl od nezdravých závislostí, představuje největší šanci ke zlepšení příznaků obtížného onemocnění.
(vek)
Zdroj: www.dermaharmony.com