Novinky

Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou (označováni jako bechtěrevici) mají často velké obavy, jak zvládnou žít, pracovat a radovat se ze života s touto nemocí. Stačí však dodržovat několik pravidel, která jim mohou pomoci vyhnout se mnoha nepříjemnostem.

Člověk, který se dozví diagnózu Bechtěrevovy nemoci, se může začít cítit vyčleněný z kolektivu, osamocený a méněcenný. Důležité je o nemoci hovořit jak s rodinou, tak s přáteli. Jedno přísloví říká „Sdílená bolest je poloviční bolest!“. Nejbližší okruh lidí kolem pacienta navíc zpočátku nezná všechny důsledky a omezení, které nemoc přináší, a je proto důležité, aby získal správné informace. Pak pochopí, jak respektovat zdravotní stav nemocného a jak mu vycházet vstříc.

Pomocná ruka

Nemocný se rovněž může v České republice stát členem Klubu bechtěreviků, což je občanské sdružení s dobrovolným členstvím, které bylo založeno na podzim roku 1990. Klub pomáhá zajišťovat rovnocenný a plnohodnotný život nemocných s Běchtěrevovou chorobou. Lidé v něm sdružení mohou být ale i příbuzní či přátelé pacientů. Všichni se mohou zúčastňovat řady společenských, kulturních, sportovních a edukačních akcí.

Jak to řešit v zaměstnání 

Bechtěrevikovi vyvstane v souvislosti s nemocí často také řada problémů v práci. Ráno musí dříve vstávat, neboť trvá déle, než se mu podaří rozhýbat ztuhlé klouby. Pokud to nevezme v úvahu, může začít přicházet do práce pozdě. Má-li sedavé zaměstnání, pozice na jednom místě nebo v jedné poloze mu bude způsobovat bolest. Jestliže vykonává těžkou manuální práci, potom je omezen ještě více. V každém případě nemá tolik energie a vytrvalosti jako před nemocí a snadno se dříve unaví. Jak to řešit?

  • Je třeba, aby o své nemoci otevřeně promluvil s nadřízeným. Měl by mu vysvětlit, že nejde o nezájem, ale že Bechtěrevova choroba přináší řadu omezení.
  • Nemocný musí zdůraznit, že by potřeboval uskutečnit některé organizační změny, aby mohl být rovnocenným členem pracovního kolektivu jako před začátkem choroby. 
  • V práci by měl bechtěrevik zaujímat co nejčastěji polohy, které udržují vhodné zakřivení páteře – pomáhá to předcházet jejímu tuhnutí.
  • Dále je praktické domluvit se s kolegy tak, aby nemusel vykonávat činnost příliš zatěžující jeho páteř. Pracoviště se dá uspořádat z ergonomického hlediska, tedy aby to pro nemocného bylo více pohodlné a méně ho to omezovalo. Zhodnotit toto uspořádání může odborník – ergoterapeut (nelékař pomáhající nemocným se co nejlépe a nejefektivněji začlenit do života).

A co řízení auta?

Bechtěrevova choroba není důvodem, aby pacient přestal se šoférováním. Jen je nutné dodržovat některá pravidla.

  • Pokud řídí delší dobu, je třeba udělat si přestávku na rozhýbání a protažení.
  • Je-li sedačka skloněna příliš dozadu, je dobré si vypodložit záda malým polštářkem či klínkem z molitanu.
  • Velmi důležité je si ověřit, zda je správně nastavena opěrka hlavy, protože i malý náraz může mít u lidí s nemocnou páteří vážné důsledky. Opěrky musí být dostatečně vysoké a ve vzdálenosti jen několika centimetrů od hlavy při sezení v přirozené poloze.
  • Bezpečností pásy je třeba mít vždy řádně zapnuté.
  • V některých případech je nutné si přizpůsobit zpětné zrcátko či pořídit další, pokud do něj nemocný nemůže při couvání dostatečně nahlížet.

Sexuální život nevzdávejte!

I když by se zdálo, že lidé s bechtěrevem budou výrazně oslabeni v milostném životě, nemusí tomu tak být. Záleží na komunikaci s partnerem a vzájemné domluvě. Je nutno vzít v úvahu bolest či omezenou pohyblivost pánevních kloubů. Po citlivém projednání s milovanou polovičkou je ale možné najít takové polohy, které budou vyhovovat jedné i druhé straně. 

Těhotenství bez obav 

Řada žen s Bechtěrevovou chorobou má obavy, zda může vůbec při této nemoci uvažovat o mateřství. Odpověď zní: ano, ovšem za jistých podmínek. Nejdříve se musí poradit se svým revmatologem, jak pokračovat v léčbě, pokud plánují otěhotnět. Některé předepsané léky proti této nemoci je třeba několik měsíců před předpokládaným datem početí vysadit. Žena ovšem nesmí preparáty přestat brát bez toho, aniž by o tom nejdříve informovala svého lékaře.

  • Během těhotenství se u ženy vzhledem k růstu plodu může vyvinout tendence k naklánění páteře dopředu a zvýšit se bolest ve vzpřímeném postoji. Použití těhotenského pásu pomůže rozložit zátěž na větší část páteře.
  • Budoucí maminka by se měla vyhýbat užívání jakýchkoliv léků, zejména protizánětlivých analgetik ve vyšším stadiu těhotenství. Bolest může být zmírněna vhodnou rehabilitací pod dohledem odborného fyzioterapeuta. V prvních třech měsících těhotenství je možná i vodoléčba.
  • Ani problémy s kyčelními klouby či totální endoprotéza nejsou překážkou těhotenství ani porodu. 

Vše normální

V pokročilejších stadiích nemoci není vzhledem k větším změnám na páteři způsobených nadměrnou tvorbou kostní tkáně možné při porodu použít epidurální anestezii. Je proto třeba probrat s anesteziologem použití jiných možností. Jinak sledováním těhotných s Bechtěrevovou chorobou bylo ověřeno, že obvykle mají zdravé a plně donošené děti. 

(tda)

Zdroje: 
Příručka pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou: doporučená léčba, užitečná cvičení, praktické rady. Překlad Jaromír Fajkus. Praha: Klub bechtěreviků, o. s., 2011. 30 s. Bechtěrevik; příloha 2011.
www.google.cz

Hodnocení článku:
(1991 hodnocení - 2,7 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevovu chorobu prozradí rentgen i krev

Bechtěrevovu chorobu prozradí rentgen i krev

Jedním z typických projevů Bechtěrevovy nemoci je bolest v dolních partiích zad. Ta ale může doprovázet mnohá jiná onemocnění. Jak lékaři poznají, že se jedná skutečně o toto revmatologické onemocnění?
13. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc těhotenství nevylučuje

Bechtěrevova nemoc těhotenství nevylučuje

Bechtěrevova choroba často postihuje právě klouby v oblasti pánve. Je-li toto onemocnění překážkou pro normální průběh těhotenství a porodu či jak se v takové situaci mění zdravotní stav ženy, to napoví následující řádky.
9. 2. 2015 Bechtěrevova nemoc
Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...
20. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Co si budeme povídat, chorob s lidskými jmény je prostě moc. Kdo si je má pamatovat? Pletou se nám a věříme pak spoustě mýtů. S Bechtěrevovou nemocí to není jinak.
9. 3. 2017 Bechtěrevova nemoc
Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Tato choroba bohužel není ani při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná. Biologická léčba funguje cíleně na základě detailních poznatků o spouštěčích a průběhu imunitní reakce...
22. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Pro osoby s Bechtěrevovou chorobou jsou pohyb a rehabilitace naprosto nepostradatelné součásti každodenního života. Přestože v obou případech je jejich hlavním cílem snížit riziko předčasné ztráty hybnosti a předcházet nepříjemným bolestem, v praxi mezi nimi určité rozdíly jsou.
1. 8. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: