Novinky

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?

Bolest zad je velmi častým jevem – až  80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?

Mýtus 1.: Vždy seďte rovně

Pravda: Všichni víme, že hrbit se na židli je pro naše záda špatné. Nicméně pokud dlouho sedíte rovně a nehybně, vaše záda to také neocení. Pro úlevu od bolesti z dlouhého sezení se zkuste občas ve své židli opřít. Nohy by měly zůstat na zemi a dolní část zad by měla být lehce zakřivená. Také se snažte během dne stát (například při telefonování).

Mýtus 2.: Nikdy nezvedejte těžké předměty

Pravda: Pokud zvedáte těžký předmět, není důležitá jen jeho váha, ale také způsob, jakým jej zvedáte. Při zvedání se snažte být předmětu co nejblíže a přidřepněte si. Ke zvedání pak používáte sílu svých nohou.

Mýtus 3.: Odpočinek v posteli je nejlepší lék

Pravda: Odpočinek v posteli může pomoci akutně zraněným nebo nataženým zádům. Není ale pravda, že s bolavými zády nemáte z postele vylézat vůbec. Naopak bez pohybu se bolest může ještě zhoršovat.

Mýtus 4.: Bolest zad je způsobená jen zraněním

Pravda: Nemoci, které způsobují bolesti zad, jsou velmi různorodé – od zranění přes degenerativní onemocnění až po infekce.

Mýtus 5.: Sport bolest zad zhoršuje

Pravda: Pravidelné sportování je pro prevenci bolesti zad velmi důležité. Dokonce i pro akutní zranění zad je někdy doporučený mírný cvičební program, který postupem času nabírá na intenzitě.

Mýtus 6.: Tvrdá matrace je lepší

Pravda: Každému vyhovuje něco jiného. Španělská studie ukázala, že lidé spící na středně tvrdé matraci trpí bolestí zad méně než ti, kteří spí na matraci až příliš tvrdé.

Mýtus 7.: Nízká tělesná hmotnost, žádná bolest

Pravda: Být fit je nejlepší prevence. Bolest zad je častější u lidí, kteří mají nadváhu. Ale i příliš štíhlí lidé jsou bolestí zad ohroženi. Zvláště pak ti, kteří trpí poruchou příjmu potravy.

(mak)

Zdroj: www.medicinenet.com

Hodnocení článku:
(1513 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Bechtěrevova nemoc znatelně ovlivnila nejen život, ale i celé dílo Karla Čapka. Podle svých slov se Karel Čapek od prvních projevů onemocnění až po svou smrt nezbavil všudypřítomné bolesti, se kterou se ale naučil žít.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
Letní cestování s bechtěrevem: nepodceňte přípravy

Letní cestování s bechtěrevem: nepodceňte přípravy

S nadcházejícím létem se blíží čas, kdy si většina z nás vybírá alespoň část dovolené a vyráží na daleké i blízké cesty. Nejinak je tomu i u pacientů s Bechtěrevovou nemocí. Také na dovolené je však třeba pamatovat na pravidelný režim...
20. 6. 2010 Bechtěrevova nemoc
Pojďte s námi na procházku

Pojďte s námi na procházku

Chůze přináší osobám se spondylartritidou nejen úlevu od bolesti, ale celkově prospívá jejich zdraví. Nejlepší je s ní ale začínat po malých krůčcích.
31. 5. 2019 Bechtěrevova nemoc
Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Bechtěreviky často trápí bolesti zad. Nesnesitelné bývají především po ránu. Lze je samozřejmě utišit léky, i když ani to někdy nebývá snadné. Výzkumy však ukazují, že klíčem k bezbolestnému životu je pravidelné cvičení. Ztuhlá záda tak můžete rozcvičit třeba na gymnastickém míči.
25. 8. 2014 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc těhotenství nevylučuje

Bechtěrevova nemoc těhotenství nevylučuje

Bechtěrevova choroba často postihuje právě klouby v oblasti pánve. Je-li toto onemocnění překážkou pro normální průběh těhotenství a porodu či jak se v takové situaci mění zdravotní stav ženy, to napoví následující řádky.
9. 2. 2015 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: