Novinky

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou, pozor na to, co jíte!

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou, pozor na to, co jíte!

Ankylozující spondylitida je chronické kloubní onemocnění charakterizované zánětem kloubů, bolestivostí a ztuhlostí především v dolní části zad. S postupující nemocí dochází ke ztrátě pružnosti.

Dbejte na správný jídelníček

Dost onemocnění, která se projevují zánětem, lze zmírnit změnou jídelníčku. Proto je vhodné zamyslet se nad tím, co jíte. Doporučení odborníků zní takto:

  • Je prokázáno, že například škodlivé tuky zvyšují riziko vzniku zánětu kloubů – omezte je.
  • Snižte příjem potravin živočišného původu, zejména červeného masa – živočišné produkty obsahují látku zvanou kyselina arachidonová, která zvyšuje hladinu zánětu v těle.
  • Omezte také konzumaci alkoholu na dvě skleničky týdně.
  • Pokuste se více vyhýbat cukru a soli.

Eliminujte alergenní potraviny

Mnoho lidí reaguje na některé potraviny tak, že se u nich zvyšuje riziko zánětu v těle. Doporučuje se proto zavést takzvanou eliminační dietu. Tou se identifikují a vyloučí potraviny, na které je pacient citlivý. Vyhnout byste se měli především mléčným výrobkům, cukru, vejcím, kofeinu a červenému masu, a to aspoň po dobu tří týdnů. Po této době vraťte jednu potravinu zpět do jídelníčku a sledujte nepříznivé příznaky. Pokud se vrátí nebo zhorší, pak tuto potravinu vyřaďte aspoň na tři měsíce. Teprve pak s ní opět zkuste experimentovat.

A ještě nezapomeňte:

  • Pacienti s Bechtěrevovou chorobou by měli zvýšit konzumaci nezpracovaných potravin s důrazem na ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky, a to pro vysoký podíl vitaminů a minerálů.
  • Rostlinné steroly, které se v ovoci a zelenině nacházejí, pomáhají regulovat imunitní odpověď a snižují zánět. Dobrými zdroji jsou luštěniny, sója a mořské plody.
  • Omega-3-mastné kyseliny jsou také prospěšné, najdete je ve lněném semínku a v rybách, jako je losos či makrela.
  • Denně byste měli vypít 8 až 10 sklenic vody, protože i ta pomáhá zmírnit zánět v kloubech.
  • Nezapomínejte na vitamin D a vápník, vždyť osteoporóza je časté sekundární onemocnění, které se pojí s Bechtěrevovou nemocí.

(aši)

Zdroj: www.livestrong.com

Hodnocení článku:
(1851 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Rybí tuk už není strašákem pro děti

Rybí tuk už není strašákem pro děti

Ještě poměrně nedávno nás rodiče i lékaři strašili nevábně chutnajícím i vonícím rybím tukem. Přesto jistě nikdo nepochyboval o jeho pozitivním účinku na organismus. V současné době se naštěstí situace změnila. Rybí tuk již dostanete jako želatinovou tobolku, kterou zapijete vodou.
22. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
U Bechtěrevovy nemoci na spánku záleží

U Bechtěrevovy nemoci na spánku záleží

Každý člověk stráví přibližně třetinu života v posteli. Lidé s Bechtěrevovou nemocí často i více – jejich onemocnění se totiž běžně projevuje zvýšenou únavností.
1. 4. 2012 Bechtěrevova nemoc
Budí vás nad ránem bolest zad? Návštěvu lékaře neodkládejte!

Budí vás nad ránem bolest zad? Návštěvu lékaře neodkládejte!

Většina z nás alespoň jednou v životě pocítila bolest zad. Ne vždy jde ale pouze o důsledek sedavého zaměstnání či špatného držení těla. Bolest v dolní části zad totiž bývá i jedním z prvních příznaků závažné Bechtěrevovy choroby.
4. 6. 2015 Bechtěrevova nemoc
Když se vzbouří vlastní imunita

Když se vzbouří vlastní imunita

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního systému. Jeho základní činností je rozpoznání škodlivého od neškodného, cizího od vlastního. Někdy ale může začít tělo bojovat proti vlastním buňkám. A vzniká autoimunitní onemocnění, třeba „bechtěrev“…
16. 3. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: