Novinky

Lázně jako důležitá součást léčby Bechtěrevovy choroby

Lázně jako důležitá součást léčby Bechtěrevovy choroby

Bolesti i postupná ztráta pohyblivosti u pacientů s Bechtěrevovou chorobou mohou svádět k nečinnosti. To by ovšem znamenalo krok špatným směrem. Pro účinnou kompenzaci nemoci je totiž kromě léčby důležitá i pravidelná pohybová aktivita. V tom nám mohou pomoci lázně.

České zdravotnictví nabízí oproti rezortům mnoha jiných států velkou výhodu: pacientům poskytuje komplexní nebo příspěvkovou lázeňskou péči ve specializovaných zařízeních, která jsou na léčbu chronických nemocí vybavena a mají s nimi dlouholeté zkušenosti.

Bechtěrevik se musí hýbat

Bechtěrevova choroba patří k nemocem, k jejichž kompenzaci napomáhá lázeňská péče. Tyto procedury sice nemohou Bechtěrevovu chorobu vyléčit (to doposud není možné) ani zastavit – od toho je systémová léčba, kterou indikuje (stanovuje) revmatolog. Lázně ale pomáhají udržet pohyblivost pacienta. Přestože cvičíte doma sami a čas od času máte od lékaře žádanku na rehabilitaci s cílem vylepšit to či ono, v domácích podmínkách má málokdo možnost nechat se pravidelně odborně masírovat nebo cvičit na maximum. V lázních si odpočinete, obvykle můžete denně navštívit bazén a odborník vám ukáže nové cviky, případně vás upozorní na chyby, které děláte při praktikování těch starých.

Kam do lázní?

U komplexní léčby, tedy lázní „na křížek“, pacient nemůže rozhodnout o tom, do kterých lázní pojede. Může ovšem navrhnout, kam by chtěl. Na léčbu bechtěreviků jsou připraveny například tyto lázně:

  1. Slatinné
    • Bohdaneč, Mšené, Lázně Toušeň, Kundratice, Lázně Bělohrad, Bechyně, Velichovky, Třeboň
  2. Radonové
    • Jáchymov, Teplice
  3. Sirné
    • Ostrožská Nová Ves, Velké Losiny
  4. Jódové
    • Hodonín
  5. Jiné
    • Poděbrady, Františkovy Lázně

Každé lázně mají trochu jiné procedury, složení léčby navíc lékař přizpůsobí vašim aktuálním potřebám. Obecně se dá říci, že jde např. o masáže, koupele, zábaly, léčebný tělocvik, plavání a další. Každému pacientovi sedí trochu něco jiného, ovšem nerozhodují jen procedury. V lázních se vám musí i líbit. Někdo má rád město, velké kolonády, jinému vyhovuje spíš intimní prostředí. 

Noví přátelé nejsou k zahození

Pokud máte pocit, že jste na nemoc sami a že je těžké se s ní stále prát, poskytnou vám lázně ještě jeden významný bonus. Potkáte tam další pacienty, kteří mají obdobné potíže, a třeba i horší. Můžete s nimi sdílet své starosti a vzájemně se podpořit. Snáze si uvědomíte, že není fér, abyste se srovnávali se zdravými lidmi, a že mezi ostatními bechtěreviky nebo revmatiky si vedete velmi dobře.

Všechno má své minusy

Ve srovnání s přínosy mají lázně jen zanedbatelná negativa: nemůžete beze zbytku rozhodnout o tom, kam a kdy pojedete. Musíte se nějak postarat o rodinu a o zvířata. Na druhou stranu pro rodinu bude možná lepší, když se jim z lázní vrátíte odpočatí a usměvaví, než abyste zůstali doma a trápili se. Velké děti mají šanci naučit se samostatnosti a partner si bude více vážit toho, co pro něj denně děláte.

Poraďte se se svým revmatologem, jestli vám lázně doporučí a jaký typ úhrady je pro vás dosažitelný. Anebo si je vyzkoušejte sami v podobě rekondičního pobytu. Možná vás nenadchnou, ale možná to pro vás bude zásadní zlom na cestě k lepšímu zvládaní nemoci.

(pez)

Zdroj: http://bechterev.eu

Hodnocení článku:
(1190 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Každý revmatik ví, že pohyb a sport jsou velmi důležité. Platí to i pro osoby s Bechtěrevovou nemocí. Ideální pro udržení dobré fyzické kondice je například plavání. Za jistých podmínek může tento sport bechtěrevikům velmi prospívat.
3. 7. 2017 Bechtěrevova nemoc
S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

Mnoho lidí si neuvědomuje, že trávicí trakt obsahuje největší počet imunitních buněk ze všech orgánů těla. Proto není divu, že právě toto „sídliště imunity“ je poškozeno v případech, kdy se špatně naprogramovaný imunitní systém obrátí proti a buňkám vlastního těla...
10. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Zmírněte potíže při Bechtěrevově chorobě: 5 zlatých pravidel

Zmírněte potíže při Bechtěrevově chorobě: 5 zlatých pravidel

Skladba jídelníčku může u lidí s Bechtěrevovou chorobou významně ovlivnit, jak se v průběhu dne budou cítit. Rad ohledně správného stravování a dodržování zdravého životního stylu je nepřeberné množství. Vybíráme ty zásadní, které opravdu fungují.
8. 4. 2023 Bechtěrevova nemoc
Seznamte se s aktivními bechtěreviky

Seznamte se s aktivními bechtěreviky

V předchozím článku jsme vás seznámili s příběhem Vlaďky – odvážné a aktivní ženy, která sama trpí Bechtěrevovou chorobou. A její elán bychom jí všichni mohli rozhodně závidět.
16. 9. 2009 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba by neměla být pouze pro  pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Cílená léčba by neměla být pouze pro pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Pacientská organizace Klub bechtěreviků už řadu let pomáhá lidem, kteří se potýkají s ankylozující spondylitidou (Bechtěrevovou chorobou). Revmatické zánětlivé onemocnění se projevuje zejména bolestmi a postupným tuhnutím zad. V České republice postihuje až 1 % osob, tedy 100 000 jedinců. Jedním z nich je i Jindřich Fanta (66), kterému byla nemoc diagnostikována ve 30 letech a který již 13 let stojí v čele této pacientské organizace.
30. 3. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: