Běchtěrevici mohou být náchylnější ke chřipce
21. 12. 2009O aktuální formě chřipky, tedy té prasečí, již byly popsány stohy papíru. Médii proběhla řada poplašných informací a lékařské ordinace jsou plné. Jak se však postavit k tomuto onemocnění, pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí?
O aktuální formě chřipky, tedy té prasečí, již byly popsány stohy papíru. Médii proběhla řada poplašných informací a lékařské ordinace jsou plné. Jak se však postavit k tomuto onemocnění, pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí?
Prasečí chřipka (H1N1) je od klasické sezónní chřipky odlišná. Její perioda začala v říjnu a předpokládá se, že bude trvat zhruba do ledna. Naproti tomu sezónní chřipka by měla přijít později, v rozmezí prosince až března.
Problémem pacientů s chronickými zdravotními potížemi, třeba právě bechtěreviků, je zejména dlouhodobé užívání tzv. imunosupresivní léčby. Tyto léky totiž mohou zvýšit vnímavost vůči infekcím, a to i virovým, kam patří právě chřipka.
Jak se nejlépe před infekcí chránit:
- Mezi základními opatřeními musíme zmínit hygienu, tedy důsledné mytí rukou, ideálně teplou vodou a mýdlem. Účinná jsou rovněž mýdla s obsahem alkoholu.
- Pokuste se vyhnout nemocným lidem.
- Pokud se vy sami necítíte dobře, zůstaňte raději doma.
- Pokud kašlete nebo kýcháte, zakrývejte si ústa jednorázovými papírovými kapesníčky, které pak vyhoďte do koše.
- Nedotýkejte se rukama obličeje, předem si je umyjte.
- Nesdílejte s jinými lidmi osobní věci, rozhodně pak ne zubní kartáček, příbor, ručníky, …
Co dělat, pokud užívám chronickou léčbu?
- Napište na papír seznam všech léků, které vzhledem ke své nemoci užíváte, a noste jej u sebe.
- Mějte u sebe telefonní číslo do ordinace svého lékaře.
- Pokud se necítíte dobře a máte pocit, že by se mohlo jednat o chřipku, pokračujte v užívání svých léků, dokud lékař neřekne jinak.
- Soustřeďte se zejména na poruchy dýchání, pokud dýcháte namáhavě, ztěžka či bolestivě, ihned kontaktujte svého lékaře.
Chřipka není nachlazení
Mezi základní příznaky, kterými se chřipka projevuje, patří zejména kašel, bolesti v krku, pocit plného nosu, horečka. Pokud se tyto příznaky u vás objeví, pak zůstaňte doma, odpočívejte, pijte dostatečné množství tekutin a srážejte teplotu. Jakmile budete mít pocit, že se zmíněné příznaky nelepší, nebo se naopak zhoršují, pak kontaktujte svého lékaře. Je totiž možné, že budete potřebovat tzv. antivirotika.(pes)