Novinky

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

U většiny onemocnění se předpokládá, že je průběh stejný u všech pacientů bez rozdílu pohlaví. Ovšem u Bechtěrevovy choroby tomu tak není. Jaké jsou největší odlišnosti?

Genderové rozdíly jsou výraznější u radiologicky prokázané Bechtěrevovy choroby. Jedná se o stav, kdy jsou projevy patrné na rentgenovém snímku. A konkrétní fakta?

  • Dříve si odborníci mysleli, že Bechtěrevova choroba trápí z 90 % muže. Tato domněnka však byla chybná, ve skutečnosti jsou muži postiženi zhruba jen 2–3× častěji než ženy.
  • U mužů byl zjištěn časnější nástup nemoci, ale kratší doba, která uplyne do stanovení diagnózy. Důvod spočívá mimo jiné ve snaze lékařů nesnímkovat pánev a bederní páteř u žen v reprodukčním věku.
  • Rozdíly jsou i v klinickém průběhu choroby. Ženy častěji trápí bolesti páteře a periferních kloubů, zatímco muže bolí více kyčelní klouby. Pacientky pak typicky trpí ztuhlostí páteře a zánětem svalových úponů.
  • Laboratorní ukazatele zánětu jsou významně vyšší u mužů bechtěreviků, což naznačuje výraznější stupeň systémového zánětu.
  • Postup rentgenových známek onemocnění je rychlejší u mužů než u žen. Jako důvod je zvažováno vyšší zastoupení manuálních profesí u mužů.
  • Při srovnávání radiologických nálezů a subjektivních obtíží pacientů bylo zjištěno, že ženy prožívají při stejném stupni onemocnění více bolesti a funkčních omezení než muži. Přesto však je dopad na kvalitu života výraznější u mužů.
  • Mezi bechtěreviky je méně vdaných a ženatých a více svobodných a rozvedených. Ženy mají méně často děti. Aktivita onemocnění však byla nižší u vdaných pacientek než u rozvedených.

Neviditelné obtíže  

Existuje také radiologicky neprokázaná Bechtěrevova choroba. Na začátku onemocnění mohou být již přítomny příznaky v plné síle, na rentgenových snímcích však ještě nemusí být patrné žádné změny. V tomto období je může zobrazit pouze magnetická rezonance, kterou ale nelze provádět plošně. Pokud však lékař specialista uzná, že se pravděpodobně jedná o bechtěreva, je možno i bez průkazu zahájit adekvátní léčbu. Délka tohoto období bývá různá. Trvá-li bolest méně než jeden rok, pouze třetina pacientů má dobře patrné změny na rentgenu. Zmíněná etapa je většinou delší u žen, ty poté dosahují vyšší aktivity choroby a dřívější invalidity.

(pez)

Zdroj:
www.wjgnet.com

Hodnocení článku:
(2358 hodnocení - 3,4 z 5)

Další doporučené články

Aby záda nebolela: jak vybrat správnou matraci

Aby záda nebolela: jak vybrat správnou matraci

Chystáte se ke koupi nové matrace? Pak věnujte pozornost následujícím řádkům. Špatná volba totiž může pro vaše záda znamenat katastrofu. Během spánku dochází k regeneraci svalů a uvolnění páteře. Bez dostatečné opory jsou ale svaly napnuté a páteř zkřivená. Není se pak čemu divit, když se budíme rozlámaní a unavenější než večer. Jak vybrat správnou matraci a všem těmto problémům předejít?
6. 12. 2013 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Nadbytečné kilogramy trápí až třetinu dospělé české populace. Je to časovaná bomba nejen pro společenský život, ale i pro naše zdraví. K obezitě se totiž obvykle přidávají další nemoci, jako je cukrovka, nemoci srdce a cév, a dokonce i rakovina.
1. 2. 2012 Bechtěrevova nemoc
Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.
3. 8. 2015 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.
24. 2. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: