Novinky

BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

Někteří lidé se těší na léto, že se ohřejí, vykoupou a odpočinou si. Já bych ale období mezi červnem a srpnem nejraději úplně vynechala. Ale ne, nejsem tak rozmazlená. Já ne. To moje klouby!

Jakmile se denní teploty vyhoupnou nad 25 °C, začnou se moje ruce rozčilovat. Klouby prstů se odmítají ohýbat, bolí a hlasitě v nich křupe. Naštěstí nemají vlastní řečový orgán, ale nezřídka se jim podaří přesvědčit ten můj. Nadávám jako špaček, a někdy dokonce i sprostě! Kolikrát si říkám, že bych měla po ulici chodit s papírovým sáčkem na hlavě. Na kráse by mi to nijak výrazně neubralo a při klení by mi to dodalo pocit soukromí.

Na manželovu ranní otázku „Potřebuješ něco?″ odpovídám v zimě jen: „Pusu.″ Ale v létě přidávám: „Uvař mi kafe, dej mi do něj brčko a otevři mi dveře do koupelny.″ A doufám, že na chodbě potkám někoho, kdo mi otevře domovní dveře, abych se dostala na ulici.

Ortodoxní nejsem!

Abych byla uznána za správného odpůrce léta, měla bych na tomto místě dodat, že v zimě je mi výborně a nic mě nebolí. Ale obávám se, že budu problematická. Od listopadu do února jsem sice obvykle bez obtíží, ale září, říjen a listopad jsou pro mě obdobím, kdy se pohybuji jako igráček. Stejně pružně a elegantně. Vlastně ne, igráček je proti mně borec. On totiž může otáčet hlavou. A dokonce kolem dokola! Já ani trochu.

V září totiž nastává předávka štafety − moje ruce se sice zklidní, ale jejich úlohu převezmou křížokyčelní klouby, krční a hrudní páteř, o úponech ani nemluvím. Raději o nich nemluvím. Tak jako se některé primitivní národy obávají mluvit nahlas o svých mýtických démonech, tak já mlčím o úponech. Když se podeberou (doslova), končívá to chůzí o holi.

Hůl? Ano!

Vzpomínáte si na den, kdy jste si šli koupit první hůl? Já ano, bylo mi 34 let a ten den jsem měla velkou spotřebu kapesníků. Bylo mi opravdu smutno. Ale rozhodla jsem se to brát pozitivně. Familiárně jsem ji překřtila na „fofrklacek” a vytvořila si k ní pozitivní vztah. Fofrklacek dostal rychlé pruhy a každé zhoršení revmatu mi zpříjemňuje, jak umí.

A jednu věc vám řeknu otevřeně. Jsem opravdu ráda, že mám fofrklacek po ruce. Mám tak jistotu, že kdyby mě chtěl někdo litovat, budu ho mít čím seřezat.

(pez)

Hodnocení článku:
(1574 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

S bechtěrevem nemusíte zahodit řidičák!

S bechtěrevem nemusíte zahodit řidičák!

Zůstat soběstačný tak dlouho, jak to jen jde. To je hlavní cíl chronicky nemocných a platí to i o lidech, které sužuje revmatická nemoc páteře. Jednou ze zásadních věcí pak bývá poradit si při řízení automobilu.
27. 7. 2018 Bechtěrevova nemoc
Seznamte se s aktivními bechtěreviky

Seznamte se s aktivními bechtěreviky

V předchozím článku jsme vás seznámili s příběhem Vlaďky – odvážné a aktivní ženy, která sama trpí Bechtěrevovou chorobou. A její elán bychom jí všichni mohli rozhodně závidět.
16. 9. 2009 Bechtěrevova nemoc
Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou (označováni jako bechtěrevici) mají často velké obavy, jak zvládnou žít, pracovat a radovat se ze života s touto nemocí. Stačí však dodržovat několik pravidel, která jim mohou pomoci vyhnout se mnoha nepříjemnostem.
20. 7. 2015 Bechtěrevova nemoc
Cykloturistika a bechtěrev – jde to dohromady?

Cykloturistika a bechtěrev – jde to dohromady?

Zvládání Bechtěrevovy nemoci vyžaduje kromě podávání léků také pravidelné cvičení. Cykloturistika nejen ulevuje od bolesti, ale zmírňuje i příznaky a zpomaluje rozvoj onemocnění. Je však tím pravým sportem pro lidi s ankylozující spondylitidou?
24. 7. 2019 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: