Bolesti zad trápí stále častěji velkou část lidí. Mohou být způsobeny úrazem, špatným držení těla nebo třeba Bechtěrevovou chorobou. Následující tipy vám poradí, jak si od bolesti zad ulevit.
Tip 1: Nepřepínejte se! Pokud máte udělat nějaké věci a během jejich plnění vás začnou bolet záda, přestaňte a odpočiňte si. Přílišné přepínání totiž vašim zádům rozhodně neprospěje.
Tip 2: Cvičte! Cvičení může poměrně efektivně ulevit od bolesti zad. Pravidelný pohyb totiž udržuje svaly v kondici a tím zabraňuje bolestem zad. Nejlepší na bolest zad je plavání, které protáhne všechny svalové skupiny.
Nad diagnózou „revma“ u dětí lidé často žasnou. Revma je podle všeobecných představ totiž nemocí vyššího věku a postihuje především seniory. Revmatické onemocnění se přitom dětem a dospívajícím nevyhýbá. Jeho projevy se ale mohou výrazně lišit od revma dospělých.
Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především klouby pánve, páteře, hrudníku, ramenou a kyčlí. Ušetřeny však nebývají ani další klouby. Autoimunitní zánět také často zasáhne oči a způsobuje nesnesitelnou únavu. Moderní léčba si alespoň s příznaky nemoci naštěstí dokáže poradit. Průběh tak bývá účinnou terapií značně zpomalen a postižení jedinci se díky tomu dožívají vysokého věku.
V závěru našeho miniseriálu věnovaného technikám ochrany kloubů při revmatickém onemocnění se zaměříme na klouby prstů na rukou. Pojmy labutí šíje a knoflíková dírka sice znějí zajímavě, ve spojení s touto nemocí však označují nepěkné deformity prstů, jež provázejí zejména těžší formy revmatoidní artritidy. I tady však existují možnosti, jak vzniku těchto změn předejít.
Neohebnost kloubů provázející vstávání představuje jeden z nejtypičtějších příznaků artritidy. Potíže mohou trvat i déle než hodinu. Člověk pociťuje tuhost prstů na rukou a není schopen ohnout drobné klouby v pěst. Jak se rychle dostat do formy?
Mnoho pacientek s tímto problémem má obavy z těhotenství a z toho, jak by jiný stav ovlivnil jejich zdraví a naopak. Tyto obavy jsou ale neopodstatněné, protože i žena s psoriázou může díky dobré spolupráci lékařů bez problémů donosit zdravé miminko.
Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.