Číňané považují zelený čaj za takřka zázračný nápoj. Současná západní medicína jim dává za pravdu.
ChytráŽena.cz, 20.5.2009
Mnohé studie dokázaly, že zelený čaj dokáže zbrzdit aterosklerózu. Nyní se zdá, že by zelený čaj mohl pomoci i pacientům s autoimunitními poruchami.
Když se imunita netrefí
Zánět je efektivní obranná reakce pro potlačení patogenních mikrobů, které napadly naše tělo. Bohužel stejně účinně ničí i náš organismus, pokud imunitní systém zacílí své buňky, protilátky a mnoho působků na naše vlastní buňky.
Podle nedávných studií provedených u pacientů se Sjögrenovým syndromem a pacientů trpících revmatoidní artritidou dokáže zelený čaj zastavit ničivou kaskádu zánětlivé reakce.
V léčbě revmatické artritidy se uplatňuje nejen užívání protizánětlivých léků, ale také fyzioterapie, rehabilitace a balneoterapie v lázních. Ty jsou vhodné zejména pro pacienty, u nichž má nemoc mírnější průběh.
Bechtěrevova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění postihující především páteř. Častým příznakem je zhoršující se ztuhlost páteře, ztráta pružnosti a omezení pohybu. Dobrou zprávou je, že pravidelné cvičení může ohebnost zvýšit a posílit svaly.
Probiotické bakterie jsou dlouhou dobu známé svým příznivým účinkem na trávicí systém. Se zásadní novinkou však nyní přichází výzkum, který odhalil prospěšnost probiotik i mimo střeva. Z nového způsobu léčby by měli těžit zejména pacienti trpící psoriázou.
Německý výzkum v nedávné době objevil nové látky, jejichž hladina v plazmě souvisí s postupem Bechtěrevovy nemoci. Pokud se tyto látky osvědčí, mohly by pomoci lékařům v hodnocení závažnosti nemoci nebo se stát klíčem v nové terapii.
Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů.