Číňané považují zelený čaj za takřka zázračný nápoj. Současná západní medicína jim dává za pravdu.
ChytráŽena.cz, 20.5.2009
Mnohé studie dokázaly, že zelený čaj dokáže zbrzdit aterosklerózu. Nyní se zdá, že by zelený čaj mohl pomoci i pacientům s autoimunitními poruchami.
Když se imunita netrefí
Zánět je efektivní obranná reakce pro potlačení patogenních mikrobů, které napadly naše tělo. Bohužel stejně účinně ničí i náš organismus, pokud imunitní systém zacílí své buňky, protilátky a mnoho působků na naše vlastní buňky.
Podle nedávných studií provedených u pacientů se Sjögrenovým syndromem a pacientů trpících revmatoidní artritidou dokáže zelený čaj zastavit ničivou kaskádu zánětlivé reakce.
Přestože bylo již tolikrát řečeno, že lupénka nepatří mezi přenosná onemocnění, stále si to ještě mnoho lidí myslí. Tato a mnohé další dezinformace, kterými je tato choroba opředena, přitom komplikují život všem – zdravým i nemocným. Pravdu nabízí následující řádky.
Lidé s revmatoidní artritidou (RA) by měli pravidelně cvičit. Důvodem, proč pohyb ze svého denního režimu často vyřazují, může být omezená pohyblivost anebo nedostatek energie. Plavání a další "vodní hrátky" jsou však ideálním způsobem, jak minimalizovat tyto překážky a naopak získat z pravidelného cvičení pro své tělo i ducha to nejlepší.
Pravidelný pohyb svědčí tělu i duši. Tuto skutečnost znají lékaři už dlouhou dobu. Také jedinci s revmatoidní artritidou by měli pravidelný pohyb zařadit do svého běžného života.
Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.
Německý výzkum v nedávné době objevil nové látky, jejichž hladina v plazmě souvisí s postupem Bechtěrevovy nemoci. Pokud se tyto látky osvědčí, mohly by pomoci lékařům v hodnocení závažnosti nemoci nebo se stát klíčem v nové terapii.
Každý rok se do ordinací praktických lékařů dostaví stovky pacientů kvůli zraněním způsobených neopatrným zimním sportováním. Nejčastějšími viníky jsou lyže, brusle, ale i sáňky. První místo v počtu zranění patří každoročně snowboardingu.