Číňané považují zelený čaj za takřka zázračný nápoj. Současná západní medicína jim dává za pravdu.
ChytráŽena.cz, 20.5.2009
Mnohé studie dokázaly, že zelený čaj dokáže zbrzdit aterosklerózu. Nyní se zdá, že by zelený čaj mohl pomoci i pacientům s autoimunitními poruchami.
Když se imunita netrefí
Zánět je efektivní obranná reakce pro potlačení patogenních mikrobů, které napadly naše tělo. Bohužel stejně účinně ničí i náš organismus, pokud imunitní systém zacílí své buňky, protilátky a mnoho působků na naše vlastní buňky.
Podle nedávných studií provedených u pacientů se Sjögrenovým syndromem a pacientů trpících revmatoidní artritidou dokáže zelený čaj zastavit ničivou kaskádu zánětlivé reakce.
Ankylozující spondylitida je nemoc postihující klouby a zejména páteř. Způsobuje velké bolesti zad a u těch nejtěžších případů může dojít až ke zatuhnutí celé páteře ve fixovaném postavení. Jsou tímto onemocněním ženy ohroženy více než muži?
Slunečné počasí obvykle lidem s lupénkou prospívá, přesto by sluneční terapie měla mít svá předem daná pravidla. Hlavně proto, aby nedošlo k poškození pokožky. Následující řádky napoví, jaká to jsou.
Máte lupénku a věříte, že výběr určitých potravin může ovlivnit průběh nemoci, nebo ji dokonce výrazně zlepšit? Odborníci si už tak jistí nejsou. Neexistují totiž žádné vědecké studie, které by tuto domněnku potvrzovaly.
Existují pohybové aktivity, které lidem trpícím některou z revmatických nemocí nijak neubližují. Stejně tak však jsou jisté druhy sportovních disciplín, které pro revmatiky z hlediska jejich onemocnění vhodné rozhodně nejsou.
Bolest a otok kloubu nemusí vždy značit jeho infekci. Jednou z příčin rozvoje podobných příznaků může být i takzvaná reaktivní artritida. Co se za tímto označením skrývá?
Když se řekne revma, většina lidí si představí stáří a s ním spojené změny na kloubech. Je to však mylné spojení. Opotřebování kloubů je příčinou artrózy, zatímco revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje nejčastěji mladé lidi, nezřídka i děti.