Chránit klouby před komplikacemi revmatické artritidy vyžaduje jisté úsilí. K dlouhodobému úspěchu jsou potřebné léky stejně tak jako cvičení a dodržování nových pohybových návyků.
Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především klouby pánve, páteře, hrudníku, ramenou a kyčlí. Ušetřeny však nebývají ani další klouby. Autoimunitní zánět také často zasáhne oči a způsobuje nesnesitelnou únavu. Moderní léčba si alespoň s příznaky nemoci naštěstí dokáže poradit. Průběh tak bývá účinnou terapií značně zpomalen a postižení jedinci se díky tomu dožívají vysokého věku.
Pravidelný pohyb svědčí tělu i duši. Tuto skutečnost znají lékaři už dlouhou dobu. Také jedinci s revmatoidní artritidou by měli pravidelný pohyb zařadit do svého běžného života. Přinášíme vám jednoduché cviky, které uleví nejen od bolesti, ale také sníží otok a ztuhlost kolenního kloubu postiženého chronickým zánětem.
Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je revmatické onemocnění vyznačující se postižením páteře. Zhoršuje pohyblivost a způsobuje bolesti zad. Nejčastěji jsou jeho nositeli muži, ani ženy ale nejsou mezi pacienty výjimkou. Projevy a závažnost přitom mohou být u každého jiné v závislosti právě na pohlaví.
Revmatoidní artritida umí své oběti bolestivě potrápit. Ačkoliv se při její léčbě bez kvalitních léků neobejdeme, podceňovat roli vhodné stravy se nevyplácí. Existují totiž potraviny, které tělu mohou pomoci.
Psoriatická artritida neboli zánět kloubů spojený s lupénkou postihne během života 10 až 30% lupénkářů. Potýkáte se i vy s lupénkou a máte strach o své klouby? Jak je vidět, je tato obava rozhodně na místě. Prevence ale existuje!
Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.