Existuje či neexistuje revma
1. 8. 2009Spotřebitel.cz, 6.8.2009
Fakta o revmatických nemocech
- Stejně jako u mnoha dalších chronických onemocnění hraje i při vzniku těch revmatických svou roli dědičnost.
- Revmatoidní artritidou je celosvětově postiženo asi 1 % populace, její vznik je poměrně neobvyklý u dětí mladších patnácti let a ženy bývají postiženy přibližně třikrát častěji než muži.
- Naproti tomu lupénka postihuje obě pohlaví stejně často, v populaci jsou postižena asi 2–3 %, a to především mladých lidí ve věku 15–25 let.
- Dědičnost sklonů k Bechtěrevově chorobě je založena na dědičnosti antigenu HLA-B27, který výrazně zvyšuje riziko postižení. Tento antigen se vyskytuje asi u 7 % populace.
Co stojí za bolestmi nohou?
Vyrazíte si na ranní vycházku, ale lýtka vás bolí a nohy jsou ztěžklé. Tyto příznaky bývají způsobeny chronickým zánětem, který probíhá uvnitř kloubu. Ten se zpočátku projevuje otokem kloubu, jeho citlivostí a zvýšenou teplotou, charakteristická je i ztuhlost.Mnoho lidí se proto domnívá, že revmatoidní artritida je onemocněním kloubů, ale není tomu tak. Jedná se o onemocnění imunitního systému.
Při revmatoidní artritidě je to právě váš imunitní systém, který napadá klouby, nezvratně je poškozuje a vyvolává v nich chronickou bolest. Z dalších orgánů jsou při artritidě nejčastěji postiženy plíce, ledviny, srdce a krevní cévy.