Existuje či neexistuje revma

Existuje či neexistuje revma

Spotřebitel.cz, 6.8.2009

Fakta o revmatických nemocech

  • Stejně jako u mnoha dalších chronických onemocnění hraje i při vzniku těch revmatických svou roli dědičnost.
  • Revmatoidní artritidou je celosvětově postiženo asi 1 % populace, její vznik je poměrně neobvyklý u dětí mladších patnácti let a ženy bývají postiženy přibližně třikrát častěji než muži.
  • Naproti tomu lupénka postihuje obě pohlaví stejně často, v populaci jsou postižena asi 2–3 %, a to především mladých lidí ve věku 15–25 let.
  • Dědičnost sklonů k Bechtěrevově chorobě je založena na dědičnosti antigenu HLA-B27, který výrazně zvyšuje riziko postižení. Tento antigen se vyskytuje asi u 7 % populace.

Co stojí za bolestmi nohou?

Vyrazíte si na ranní vycházku, ale lýtka vás bolí a nohy jsou ztěžklé. Tyto příznaky bývají způsobeny chronickým zánětem, který probíhá uvnitř kloubu. Ten se zpočátku projevuje otokem kloubu, jeho citlivostí a zvýšenou teplotou, charakteristická je i ztuhlost.

Mnoho lidí se proto domnívá, že revmatoidní artritida je onemocněním kloubů, ale není tomu tak. Jedná se o onemocnění imunitního systému.

Při revmatoidní artritidě je to právě váš imunitní systém, který napadá klouby, nezvratně je poškozuje a vyvolává v nich chronickou bolest. Z dalších orgánů jsou při artritidě nejčastěji postiženy plíce, ledviny, srdce a krevní cévy.

Čti více

Hodnocení článku:
(1637 hodnocení - 3,5 z 5)

Další doporučené články

Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Psoriáza neboli lupénka postihuje především kůži. Při léčbě se využívají různé masti, gely, mléka, ale také kortikosteroidy, fototerapie a v poslední době i cílená léčba. Máte-li méně závažné projevy, pak můžete vyzkoušet i tzv. „domácí“ přípravky. Jaké to jsou?
8. 1. 2014
Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Podle španělských vědců prý ano! Pacienti s lupénkou, zejména ti, kteří vyžadují systémovou léčbu, mívají často sklon k nabírání hmotnosti. To představuje velké riziko nejen pro kardiovaskulární systém, ale dokonce to může ovlivnit i účinnost terapie.
21. 10. 2011
Plavání a cvičení ve vodě pomáhá nemocným kloubům

Plavání a cvičení ve vodě pomáhá nemocným kloubům

Lidé s revmatoidní artritidou (RA) by měli pravidelně cvičit. Důvodem, proč pohyb ze svého denního režimu často vyřazují, může být omezená pohyblivost a/nebo nedostatek energie. Plavání a další "vodní hrátky" jsou však ideálním způsobem, jak minimalizovat tyto překážky a naopak získat z pravidelného cvičení pro své tělo i ducha to nejlepší.
26. 2. 2012
Uspěte

Uspěte "bechtěreva" aneb Cesta ke zdravému spánku

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je jednou z mnoha forem artritidy. Pro spoustu nemocných se může stát doslova noční můrou. Zejména tehdy, když se večer chystají usnout.
13. 1. 2013
Lupénku začíná porážet kombinace cílené a tradiční léčby

Lupénku začíná porážet kombinace cílené a tradiční léčby

Lidem trpícím psoriázou svitla nová naděje. Aktuální výzkumy ukazují, že mezi cílenou a tradiční léčbou nepanuje žádné rivalství. Naopak, přidáním nových léčiv ke standardním postupům lze rychleji dosáhnout zlepšení stavu, a to navíc se snížením rizika vzniku nežádoucích účinků
11. 6. 2014
Co kloubům nyní dáte, bohatě se vám vrátí

Co kloubům nyní dáte, bohatě se vám vrátí

Zhruba tak by se dal charakterizovat fakt, že pokud kloubům zvláště v zimě trošku "nepřilepšíme", důsledky by nás mohly pěkně bolet. Ve stávajícím období se zkrátka vyplatí věnovat zvýšenou pozornost výživě a nezapomínat ani na vhodné doplňky stravy.
18. 2. 2012
Inzerce: