Karel Čapek

Karel Čapek

Karel Čapek (9.1. 1890 – 25. 12. 1938), český spisovatel, novinář, dramatik, překladatel a fotograf. Bechtěrevova nemoc znatelně ovlivnila nejen život, ale i celé dílo Karla Čapka...

Karel Čapek (9.1. 1890 – 25. 12. 1938), český spisovatel, novinář, dramatik, překladatel a fotograf.

Svoji literární tvorbu zahájil před první světovou válkou, zpočátku tvořil se svým bratrem Josefem, který byl především malířem. Na jeho tvorbu mělo velký vliv jeho filosofické a estetické vzdělání, především pragmatismus a expresionismus, dále ho velmi ovlivnila vědeckotechnická revoluce, v mnoha dílech vyjadřoval obavu, že jednou technika získá moc nad člověkem.

Typickým znakem jeho děl je využívání obrovské slovní zásoby, používání neobvyklých slov, několikanásobných větných členů a rozvitých souvětí. Čapek uměl velmi dobře využívat českého jazyka a jeho zvláštností. Autorství slova „robot“, které se s divadelní hrou R.U.R. rozšířilo po světě, je připisováno jeho bratru Josefu.

V dílech K. Čapka se uplatňuje individualistický přístup, a z toho vyplývající uznávání silných jedinců, neuznává jednoznačnou pravdu, ale pouze pravdu z pohledu jednotlivce. Jeho dílo samozřejmě také ovlivnila první světová válka a později blížící se druhá světová válka.

Jeho dílo je velmi obsáhlé, a tak bývá z praktických důvodů děleno na dvě základní části:

  • část zabývající se vnitřním životem člověka jako jedince a jehož prostřednictvím se Čapek pokouší zkoumat možnosti i hranice lidského poznání, mnohost pohledů na realitu, zabývá se noetikou (Boží muka, noetická trilogie…).
  • utopická část – sem řadíme jeho utopické romány a dramata, ve kterých Čapek kritizuje společenské problémy celé moderní společnosti, zároveň je zde často vyjadřována obava ze zneužití techniky proti člověku a v dílech je i patrná obava z nastupujícího fašismu. Pro tato díla bývají oba bratři Čapkové považováni za předchůdce sci-fi literatury.
Kritičnost jeho děl často oslabuje idylizující nebo harmonizující závěr, ve svých vrcholných dílech tuto tendenci opustil.

Bechtěrevova nemoc znatelně ovlivnila nejen život, ale i celé dílo Karla Čapka. Podle svých slov se Karel Čapek od prvních projevů onemocnění až po svou smrt nezbavil všudypřítomné bolesti, se kterou se ale naučil žít. Velký člověk se s odvahou a silou sobě vlastní pustil do boje s nepříznivými podmínkami. Nepochybně mu v tom pomáhala „zoufalá potřeba harmonie“, věčný optimismus a láska k životu.

Zdroj:

Hodnocení článku:
(1050 hodnocení - 3,8 z 5)

Další doporučené články

Tatiana Golovinová

Tatiana Golovinová

Tatiana Golovinová (* 25. 1. 1988) , francouzská tenistka. Nejvíce je známa díky svému vítězství na turnaji French Open v roce 2004 v kategorii smíšených dvojic.
31. 8. 2010
Vladimir Kramnik

Vladimir Kramnik

Vladimir Kramnik (*25. 6. 1975), ruský šachový velmistr a bývalý mistr světa. Šachy považuje více za umění než sport.
31. 8. 2010
Mick Mars

Mick Mars

Mick Mars (* 4. května 1951), vlastním jménem Bob Deal, je hlavním kytaristou legendární hard rockové kapely Mötley Crüe.
28. 9. 2010
Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg (* 16. března 1959) je norský ekonom, předseda Norské dělnické strany a v současnosti ministerský předseda Norska...
28. 9. 2010
Inzerce: