Novinky

Trápí vás bechtěrev? Sedm důvodů, proč přestat kouřit!

Trápí vás bechtěrev? Sedm důvodů, proč přestat kouřit!

Existuje řada pohnutek, proč se lidé rozhodnou skoncovat s tabákem. Jednou z nich může být i přítomnost Bechtěrevovy choroby. Je-li totiž člověk s touto nemocí kuřákem, trpí jeho organismus ještě více než u běžného spotřebitele cigaret. Jak konkrétně?

1. Ohrožené srdce a cévy 

Přítomnost chronického zánětu v organismu, který u bechtěreviků probíhá, urychluje oproti ostatním jedincům rozvoj aterosklerózy. Vzrůstá tak riziko související s kardiovaskulárními onemocněními, což je například srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Kouření toto nebezpečí ještě zvyšuje, proto je vhodné se ho vyvarovat.

2. Potíže s dechem

Omezené dýchání, zapříčiněné nedostatečným roztažením plic vlivem Bechtěrevovy choroby, může být navíc zhoršeno konzumací cigaret a chorobami, které vdechování tabákového kouře způsobuje.

3. Více bolesti

Bechtěrevici, kteří holdují tabáku, udávají sníženou kvalitu života následkem zhoršení příznaků onemocnění. Zvláště je trápí bolesti.

4. Méně pohybu

Pravidelná pohybová aktivita je všem bechtěrevikům důrazně doporučována, protože pomáhá zmírnit probíhající zánět. Prospěch, který cvičení přináší, však může být omezen v důsledku s kouřením spojeného postižení dýchacího a srdečně-cévního aparátu.

5. Nárůst chorobných změn

Vědci s pomocí zobrazovacích metod potvrdili, že kouření u nemocných s Bechtěrevovou chorobou zhoršuje vlastní postižení páteře.

6. Narušení léčby

Látky vdechované z tabáku mohou podle odborníků nepříznivě ovlivnit účinek některých léků užívaných k terapii nemoci. 

7. Neklidné nohy

Nemocní trpící Bechtěrevovou chorobou jsou v porovnání s ostatními jedinci ve větším riziku rozvoje syndromu neklidných nohou. Některé studie rovněž potvrdily souvislost mezi kouřením a tímto typem obtíží.

Pokud se rozhodnete skoncovat s tabákem, zeptejte se lékaře, jak můžete zvýšit své šance na úspěch. Pomoci mohou také odborníci, kteří se na odvykání kouření přímo specializují.

(veri)

Zdroj:
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(1917 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Lékař číslo jedna je revmatolog

Lékař číslo jedna je revmatolog

Pokud vás trápí dlouhodobá ztuhlost a bolest zad nebo kloubů, neváhejte navštívit svého praktického lékaře. Ten vás zevrubně vyšetří a případně doporučí návštěvu některého specialisty.
30. 7. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Nadbytečné kilogramy trápí až třetinu dospělé české populace. Je to časovaná bomba nejen pro společenský život, ale i pro naše zdraví. K obezitě se totiž obvykle přidávají další nemoci, jako je cukrovka, nemoci srdce a cév, a dokonce i rakovina.
1. 2. 2012 Bechtěrevova nemoc
Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Bechtěrevova nemoc znatelně ovlivnila nejen život, ale i celé dílo Karla Čapka. Podle svých slov se Karel Čapek od prvních projevů onemocnění až po svou smrt nezbavil všudypřítomné bolesti, se kterou se ale naučil žít.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.
11. 7. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: