Trápí vás bechtěrev? Sedm důvodů, proč přestat kouřit!
14. 10. 2015
Existuje řada pohnutek, proč se lidé rozhodnou skoncovat s tabákem. Jednou z nich může být i přítomnost Bechtěrevovy choroby. Je-li totiž člověk s touto nemocí kuřákem, trpí jeho organismus ještě více než u běžného spotřebitele cigaret. Jak konkrétně?
1. Ohrožené srdce a cévy
Přítomnost chronického zánětu v organismu, který u bechtěreviků probíhá, urychluje oproti ostatním jedincům rozvoj aterosklerózy. Vzrůstá tak riziko související s kardiovaskulárními onemocněními, což je například srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Kouření toto nebezpečí ještě zvyšuje, proto je vhodné se ho vyvarovat.
2. Potíže s dechem
Omezené dýchání, zapříčiněné nedostatečným roztažením plic vlivem Bechtěrevovy choroby, může být navíc zhoršeno konzumací cigaret a chorobami, které vdechování tabákového kouře způsobuje.
3. Více bolesti
Bechtěrevici, kteří holdují tabáku, udávají sníženou kvalitu života následkem zhoršení příznaků onemocnění. Zvláště je trápí bolesti.
4. Méně pohybu
Pravidelná pohybová aktivita je všem bechtěrevikům důrazně doporučována, protože pomáhá zmírnit probíhající zánět. Prospěch, který cvičení přináší, však může být omezen v důsledku s kouřením spojeného postižení dýchacího a srdečně-cévního aparátu.
5. Nárůst chorobných změn
Vědci s pomocí zobrazovacích metod potvrdili, že kouření u nemocných s Bechtěrevovou chorobou zhoršuje vlastní postižení páteře.
6. Narušení léčby
Látky vdechované z tabáku mohou podle odborníků nepříznivě ovlivnit účinek některých léků užívaných k terapii nemoci.
7. Neklidné nohy
Nemocní trpící Bechtěrevovou chorobou jsou v porovnání s ostatními jedinci ve větším riziku rozvoje syndromu neklidných nohou. Některé studie rovněž potvrdily souvislost mezi kouřením a tímto typem obtíží.
Pokud se rozhodnete skoncovat s tabákem, zeptejte se lékaře, jak můžete zvýšit své šance na úspěch. Pomoci mohou také odborníci, kteří se na odvykání kouření přímo specializují.
Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.
Ještě poměrně nedávno nás rodiče i lékaři strašili nevábně chutnajícím i vonícím rybím tukem. Přesto jistě nikdo nepochyboval o jeho pozitivním účinku na organismus. V současné době se naštěstí situace změnila. Rybí tuk již dostanete jako želatinovou tobolku, kterou zapijete vodou.
Dnes čtyřiačtyřicetiletá Hanka si od lékařů vyslechla diagnózu Bechtěrevovy choroby ve svých čtyřiadvaceti letech. Již tři roky před tím trpěla nepříjemnými bolestmi zad a nikdo nemohl přijít na to, proč tomu tak je. Chvíli trvalo, než se smířila s vědomím, že jde o onemocnění na celý život. Dnes už ví, že ačkoliv má smysl proti bechtěrevovi neustále bojovat, a to především každodenním cvičením, v některých věcech je potřeba se s ním takříkajíc sžít.
V České republice mají pacienti svá práva garantována zákony. V praxi ale občas může být náročné zjistit, na co máme v rámci lékařské péče nárok, a domoci se ho. Pacientská organizace Revma Liga Česká republika proto připravila online seminář s odborníky na zdravotnické právo z advokátní kanceláře dubanska & co., kteří pacientům s revmatickým onemocněním poskytli odpovědi na jejich nejčastější otázky. Doporučení právních specialistů jsme pro vás shrnuli do deseti nejpodstatnějších bodů.
Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní.
Bechtěrevova choroba je zánětlivé kloubní onemocnění, které postihuje převážně mladé jedince. Nelze je bohužel vyléčit, a tak nemocné doprovází celý život. Nabízíme několik tipů, jak se lze se zánětem kloubů poprat i ve vyšším věku tak, abyste stále zůstali fit a ve formě.