Novinky

Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Máte Bechtěrevovu nemoc a bojíte se úrazu při sportování? To se bojíte správně. Na druhou stranu šetrný pohyb potřebujete víc než kdokoli jiný. Takže buďte aktivní, ale dávejte na sebe pozor. Poradíme vám, jak na to.

Jak vypadá kostra, která odolá úrazu nebo se při poranění snadno zahojí s minimálními následky? Je pevná a pružná, s dobře pohyblivými klouby a vysokou uzdravovací schopností. Jenže u jedinců s Bechtěrevovou nemocí je leccos jinak.

  1. Kosti pevné nejsou. V důsledku choroby se ztrácí kostní hmota a rozvíjí se osteoporóza. Kosti jsou proto křehké a snadno se zlomí.
  2. Pružnost je narušená. V situacích, kde páteř zdravého člověka uhne nárazu nebo se pružně prohne, páteř poznamenaná zánětem hlasitě křupne. Strnulá a ztuhlá je i ve chvíli, kdy je lepší povolit.
  3. Lidé s Bechtěrevovou nemocí mívají při úrazech páteře častěji poškozenou míchu. Snadněji se u nich také rozvíjí závažné krvácení do okolí mozku a míchy.
  4. Úrazy zanechávají větší deformity a trvalé následky. Ty přinášejí dlouhodobé obtíže, a navíc znamenají další zvýšení rizika úrazu.

Zní to nevesele, ale bohužel to tak je. S bechtěrevem na sebe prostě musíte dávat pozor.

Jak sportovat bezpečně

Patříte k aktivním lidem, kteří by nečinností trpěli? Rozumíme. Ale nečinnost není nutná, naopak. Přiměřená a bezpečná pohybová aktivita je při zvládání chronických nemocí velmi důležitá. Pouze je potřeba mít na paměti, co ještě stojí za to a co už ne. Například:

  • Pravidelný lehký běh po bezpečných a měkkých cestách, bez přetěžování pohybového aparátu? Většina z vás to zvládne v pohodě.
  • Uplavat pár bazénů každý den? Ano!
  • Dokonce ani lyžování nebo snowboarding pro vás nemusí být tabu, když zvolíte mírnou sjezdovku, dobré vybavení a neriskujete. Jízda na jistotu, to je správná volba.

Pokud bojujete s revmatickou nemocí a chcete bezpečně sportovat, měli byste svůj záměr nejdříve probrat s ošetřujícím lékařem. Ten zná váš zdravotní stav a může vás varovat před vyloženě nesprávným rozhodnutím. Pamatujte, že co jeden nemocný zvládne v klidu, to může druhého položit.

Nevzdávejte se aktivního života, ale zbytečně neriskujte. Myslete na svoji páteř.

(pez)

Zdroj: NAKSTAD P. H., SERVER A., JOSEFSEN R. Traumatic cervical injuries in ankylosing spondylitis. Acta Radiologica [online]. 2016, 45 (2), 222–226 [cit. 2018-02-11]. Doi: 10.1080/02841850410004085. ISSN 0284-1851.

Hodnocení článku:
(2184 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Tato choroba bohužel není ani při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná. Biologická léčba funguje cíleně na základě detailních poznatků o spouštěčích a průběhu imunitní reakce...
22. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad

Sedm mýtů o bolestech zad

Většina z nás zná potíže se zády v nejrůznějších podobách podstatně důvěrněji, než bychom chtěli. A právě možná díky tomu o této civilizační chorobě koluje mezi lidmi kromě faktů i mnoho mýtů. Rádi bychom vás seznámili s několika z nich.
10. 3. 2015 Bechtěrevova nemoc
Seznamte se s aktivními bechtěreviky

Seznamte se s aktivními bechtěreviky

V předchozím článku jsme vás seznámili s příběhem Vlaďky – odvážné a aktivní ženy, která sama trpí Bechtěrevovou chorobou. A její elán bychom jí všichni mohli rozhodně závidět.
16. 9. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: