Novinky

Obtíže Bechtěrevovy nemoci pomůže zmírnit odborná masáž

Obtíže Bechtěrevovy nemoci pomůže zmírnit odborná masáž

Pro hodně lidí s Bechtěrevovou chorobou představuje namasírování účinný způsob, jak se jim alespoň dočasně uleví od bolesti.

Pro hodně lidí s Bechtěrevovou chorobou představuje namasírování účinný způsob, jak se jim alespoň dočasně uleví od bolesti. Tato činnost však musí být správně prováděna odborníkem, který by měl mít s výše uvedeným onemocněním alespoň základní zkušenosti.

Čím dříve, tím lépe

Stejně jako u jiných chronických onemocnění i v případě Bechtěrevovy choroby platí, že je-li rychle diagnostikována a správně léčena, daří se lépe zpomalit její postup. I když základem terapie je podávání protizánětlivých léků, u bechtěreva má mimořádný význam také pravidelné cvičení a rehabilitace. Do tohoto programu je u většiny pacientů možné s úspěchem zařadit i masáže, přičemž čím dříve se s nimi začne, tím větší je jejich účinek.

Příznivé účinky

Masáž člověka s Bechtěrevovou chorobou by měla být prováděna jemně a opatrně, jen tak totiž může mít kladné dopady. Které to jsou?

  • úleva od bolesti
  • snížení svalového napětí
  • podpora krevního oběhu
  • v některých případech zvyšování svalové pohyblivosti

Příznivé projevy se často ještě zvýší, pokud je masáž doplněna dalšími technikami, jako jsou pasivní protahování svalů, rehabilitace s pomocí ultrazvuku nebo aplikace vysokých a nízkých teplot.

Vsaďte na prověřenou kvalitu

Je-li masáž prováděna neodborně a necitlivě, může uškodit i zdravému člověku, tím spíše pak jedinci s Bechtěrevovou chorobou. Pokud se však svěříte do péče zkušeného fyzioterapeuta, je nepravděpodobné, že by mohla vaše onemocnění a jeho příznaky zhoršit. Naopak většina pacientů vnímá její účinky jako příjemné a často pociťuje zlepšení. Pokud si přesto nejste jistí, zda je pro vás masáž vhodná a který typ, promluvte si nejprve se svým lékařem.

(vek)

Zdroj: www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(2513 hodnocení - 2,6 z 5)

Další doporučené články

Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Dnešní doba nabízí neuvěřitelně rychlý rozvoj snad ve všech oblastech, cestování nevyjímaje. Za poměrně krátkou dobu můžete být až na druhém konci světa. Přesto všechno ale obzvláště dlouhé lety mohou být pro bechtěreviky oříšek. Jak zmírnit dopad dlouhých letů na vaši páteř?
14. 9. 2015 Bechtěrevova nemoc
Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Když se vzbouří vlastní imunita

Když se vzbouří vlastní imunita

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního systému. Jeho základní činností je rozpoznání škodlivého od neškodného, cizího od vlastního. Někdy ale může začít tělo bojovat proti vlastním buňkám. A vzniká autoimunitní onemocnění, třeba „bechtěrev“…
16. 3. 2009 Bechtěrevova nemoc
Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.
30. 4. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: