Novinky

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

O kvalitě dovolené často rozhodují detaily, a to nejen u lidí trpících tzv. Bechtěrevovou nemocí. Přečtěte si, na co všechno byste při plánování výletu neměli zapomenout.

  • Bez bariér – Evropské památky by určitě ve známkování bezbariérovosti nedostaly výbornou. Stavitelé Kolosea, Benátek, ale i dalších světských i církevních památek většinou na návštěvníky se ztíženou mobilitou nemysleli. Existují však různé cestovní kanceláře a svépomocná sdružení zaměřená na cestování osob s handicapem. Stává se dobrým zvykem, že na oficiálních stránkách města či konkrétní památky jsou uvedeny informace o přístupnosti.

  • Očkování – Nezapomeňte se zeptat na vhodnost očkování svého ošetřujícího lékaře. Většina autoimunitních onemocnění je spojena s vyšším rizikem infekce, onemocnění vyvolané touto infekcí pak může mít těžší průběh. Závisí ale na konkrétní situaci a vaší léčbě – poradí váš revmatolog, který musí o očkování bezpodmínečně vědět a předem s ním souhlasit. Pokud byste se nechali očkovat bez jeho vědomí například v očkovacím centru a o svém onemocnění neřekli, mohlo by to mít těžké následky. V některých případech totiž například nejsou u revmatologických pacientů možné živé vakcíny. Na očkování je také třeba myslet včas – ideálně dva měsíce dopředu.

  • Léky – Nezapomeňte své léky a vezměte si dostatečnou rezervu pro případ nečekané situace. Poraďte se s lékařem, jaké další léky si máte vzít s sebou. Podle okolností a vašeho stavu to mohou být kromě běžné výbavy například antibiotika pro samoléčbu v případě infekce, léky proti průjmu, horečkám, bolestem, nachlazení, alergii. Vezměte si i teploměr a dezinfekci na poranění. Nezapomeňte na kompenzační pomůcky, pokud je používáte. Zvláště při cestě letadlem, v každém případě však při cestě mimo Evropskou unii, budete potřebovat lékařské potvrzení o svém onemocnění a užívaných lécích.

  • Speciální léky (biologika) – Samostatnou otázkou jsou prostředky biologické léčby. Pokud si s sebou povezete injekce, je zapotřebí se informovat o podmínkách jejich dovozu do země, kterou se chystáte navštívit – nejlépe na vyslanectví. Lékařské potvrzení v angličtině je nutností. Je vhodné na toto upozornit leteckou společnost nebo cestovní kancelář při nákupu letenky. Pokud v cíli zůstáváte déle, je na místě zvážit, jak je pravděpodobné neplánované zdržení. Toto proberte se svým ošetřujícím lékařem – nemůžete počítat s tím, že byste si svůj biologický lék opatřili v místě dovolené.

  • Pojištění – Nepodceňujte kvalitní pojištění s dostatečně vysokými pojistnými limity pro případ akutního onemocnění nebo zhoršení stavu.

  • Společnost při cestování – Pokud je to možné, necestujte sami. Pokud si neaplikujete své léky sami, zajistěte si někoho, kdo vám je bude podávat – doprovod nebo zdravotnické zařízení v místě cíle.

  • Detaily – Dovolenou mohou zkazit i zdánlivé maličkosti jako nevhodná obuv nebo oblečení. Počítejte s tím, že budete zvláště při poznávacích zájezdech muset ujít mnohem větší vzdálenosti než při běžném denním programu. Je vhodné se předem informovat na meteorologických webech o počasí a přizpůsobit tomu cestovní šatník.

(jav)

Zdroj:
www.rheuma-liga-reisen.de
www.reidsguides.com

Hodnocení článku:
(1499 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Trpíte bolestmi hlavy? Na vině může být i bechtěrev!

Trpíte bolestmi hlavy? Na vině může být i bechtěrev!

Zablokovaná krční páteř, úraz, špatné držení těla, ale i Bechtěrevova nemoc. Bolesti hlavy mohou mít často příčinu v problémech se zády, zejména v oblasti krku a horní části hrudníku. Důvod vašich obtíží přitom odhalí jedině lékař, návštěvu ordinace tak není v případě výrazných a dlouhodobých bolestí vhodné odkládat.
16. 8. 2019 Bechtěrevova nemoc
Podivuhodný život V. M. Bechtěreva

Podivuhodný život V. M. Bechtěreva

Ruský neurolog, psychiatr a fyziolog Vladimír Michajlovič Bechtěrev je známý zejména díky Bechtěrevově nemoci, kterou poprvé popsal právě on. Význam tohoto lékaře a vědce v dějinách medicíny byl však mnohem větší.
21. 5. 2009 Bechtěrevova nemoc
Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.
11. 7. 2020 Bechtěrevova nemoc
Závislost na opalování může i zabít

Závislost na opalování může i zabít

Podle studie zveřejněné v časopise Journal of American Academy of Dermatology přibližně 20 procent z žen mezi 18 až 29 roky věku navštěvuje solária. Dermatologové na Loyola University věří, že závislost na opalování je legitimní zdravotní problém. Seznamte se s tanorexií.
26. 7. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: