Novinky

Ke správné diagnóze Běchtěrevovy choroby vede dlouhá cesta, ale vyplatí se

Ke správné diagnóze Běchtěrevovy choroby vede dlouhá cesta, ale vyplatí se

Probouzíte se ráno ztuhlí, trpíte dlouholetými bolestmi zad, únavou a obtížemi v oblasti páteře, kříže, kyčlí nebo ramenních kloubů?

Roky v nevědomosti

Dlouhá doba, která uplyne od nástupu problémů ke stanovení správné diagnózy, je nepříjemná především proto, že nemoc každým rokem postupuje. Dokud není zahájena správná léčba a také rehabilitace, mohou se obtíže stále zhoršovat a vznikají i nevratné změny obratlů a velkých kloubů. Ty mohou zatuhnout a pak již není možné je rozhýbat. Průměrně trvá stanovení diagnózy Bechtěrevovy nemoci v průběhu pěti až deseti let od začátku potíží.

3 důvody, proč trvá stanovení diagnózy tak dlouho:

  1. Neviditelné postižení – navenek není u nemocného až do pokročilého stadia viditelné žádné postižení. Na rozdíl od revmatoidní artritidy, kdy jsou oteklé klouby rukou nepřehlédnutelné, je u bechtěreviků postižení kloubů a vazů páteře před zraky lékaře skryté.
  2. Subjektivní potíže jako jediné vodítko – odborník se od počátku musí řídit jen obtížemi, které pacient popisuje. Často jde hlavně o bolesti zad, ty ale trápí téměř každého a možných příčin je velmi mnoho.
  3. Raritní onemocnění – Bechtěrevova choroba je vzácná, trápí zhruba jen 5 % pacientů s chronickými bolestmi zad. Jak tedy mezi pacienty s těmito problémy najít právě bechtěreviky a poslat je ke správnému specialistovi, tedy revmatologovi…?

S pochybnostmi k odborníkovi

Praktický lékař si v první řadě vyslechne obtíže pacienta a pak nechá pořídit rentgenový snímek páteře, kde hledá známky zánětu. Problémem ale je, že změny na rentgenu jsou často patrné až po několika letech trvání nemoci. Když je tedy snímek normální, řada lékařů Bechtěrevovu nemoc vyloučí – a to i u pacientů, kteří nemocí netrpí ještě dostatečně dlouho. Právě to je častým důvodem pro pozdní stanovení diagnózy. V případě pochybností by měl tedy lékař pacienta vždy poslat k revmatologovi, který udělá doplňující vyšetření a může Bechtěrevovu nemoc potvrdit nebo definitivně vyloučit. Cesta ke stanovení diagnózy je dlouhá, přesto je důležité ji podstoupit.

(hak)

Zdroj: www.lifeline.de

Hodnocení článku:
(1871 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Potíže se zrakem při bechtěrevovi? Rychle k očaři!

Potíže se zrakem při bechtěrevovi? Rychle k očaři!

Ankylozující spondylitida je nepříjemné onemocnění, které vede k chronickému zánětu kloubů páteře a kloubu křížokyčelního. Zasáhnout však může také plíce, ledviny, srdce nebo oči.
22. 6. 2017 Bechtěrevova nemoc
Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Lidé s Bechtěrevovou chorobou mají oproti zdravé populaci ztížené životní podmínky. Protože jim jejich onemocnění neumožňuje hýbat se v celém rozsahu, musejí často používat různé pomůcky. A právě ty jim mohou usnadnit život. Třeba při řízení auta.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
Podivuhodný život V. M. Bechtěreva

Podivuhodný život V. M. Bechtěreva

Ruský neurolog, psychiatr a fyziolog Vladimír Michajlovič Bechtěrev je známý zejména díky Bechtěrevově nemoci, kterou poprvé popsal právě on. Význam tohoto lékaře a vědce v dějinách medicíny byl však mnohem větší.
21. 5. 2009 Bechtěrevova nemoc
Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Jen co na dveře zaklepe zima, už čekáme, až napadne první sníh a zamrznou rybníky. Pak totiž ke slovu přijdou sporty, jako jsou lyžování a bruslení. Oba tyto sporty jsou sice populární, bohužel ale ne příliš vhodné pro každého...
4. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: