Zhubněte a přestaňte kouřit – jedině tak se můžete vyhnout revmatoidní artritidě
13. 7. 2015Revmatoidní artritida ohrožuje asi 0,8 % světové populace. Snížit pravděpodobnost jejího vzniku lze přitom změnou životního stylu. Na co se konkrétně zaměřit, vám napoví následující řádky.
Odborníci z Národní ústavu pro výzkum zdraví v Manchesteru v Anglii se zaměřili na to, které faktory životního stylu mohou negativně ovlivňovat rozvoj revmatoidní artritidy (RA). Do několikaleté studie zapojili více než 25 000 lidí ve věku 40 až 79 let. U 184 dobrovolníků došlo v průběhu studie ke vzniku revmatoidní artritidy (což odpovídá průměrné nemocnosti). Odborníci zjistili, že nejvýznamnější faktory, které zvyšují riziko vzniku této nemoci, jsou kouření a obezita.
Kouření
Vliv kouření na vznik revmatoidní artritidy potvrzují i další epidemiologické studie. Příčina doposud není jasná, nicméně pokud kouří jedinec s dědičnými sklony pro vznik RA, pravděpodobnost stoupne až dvojnásobně. V takovém případě kouření společně s rizikovými geny stimuluje imunitní systém k tvorbě specifických protilátek. Ty pak mají klíčovou roli při vzniku autoimunitního zánětu. Navíc samotné kouření má škodlivý vliv na klouby a podporuje vznik nitrokloubního zánětu. A v neposlední řadě také podporuje tvorbu revmatoidního faktoru (i u zdravých lidí). Pokud se kuřák nevzdá svého zlozvyku ani během nemoci, RA může mít v jeho případě komplikovanější průběh – může dojít i k postižení plic, ledvin a srdce.
Obezita
Nadváha zvyšuje riziko vzniku revmatoidní artritidy především u žen, které k ní měly sklon už kolem 18. roku věku. V této skupině je riziko vzniku RA o 35 % vyšší než ve zbytku populace. Riziko vzniku séropozitivní RA je větší dokonce o 50 % než u vrstevnic ve stejném věku. Pokud začaly mít ženy problémy s nadváhou v dospělém věku, riziko je jen mírně zvýšené.
Další faktory
Zvýšit riziko vzniku RA může také diabetes mellitus. Zajímavé je zjištění, že pozitivní roli může hrát mírná konzumace alkoholu. Studie, kterou uveřejnil British Medical Journal, ukázala, že ženy, které pijí více než 3 alkoholické nápoje týdně po dobu nejméně 10 let, mají o 50 % riziko vzniku RA nižší než ženy, které nepijí žádný alkohol. Tyto výsledky naznačují, že malá konzumace alkoholu je spojena s nižší mírou vzniku RA. Pozitivně působí i dlouhodobé kojení. Ženy, které kojily po delší dobu, jsou méně náchylné ke vzniku a rozvoji RA. Naproti tomu ženy, které měly dvě a více dětí, jsou více náchylné ke vzniku RA.
Výsledky těchto studií mohou pomoci vytvořit jednoduchý screeningový nástroj, který lékaři mohou využít k identifikaci pacientů se zvýšeným rizikem RA. Rizikovým jedincům může být doporučeno, jak postupovat v úpravě svého životního stylu, aby snížili riziko vzniku RA.
(tda)
Zdroj:
www.medicalnewstoday.com