Novinky - revmatoidní artritida

Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Léky, změny v životosprávě i pravidelný pohyb – to vše má pozitivní vliv na průběh revmatoidní artritidy. Aby vám však sport neublížil a cvičení mělo jen pozitivní dopady, to by měl ohlídat odborník, tedy fyzioterapeut.

Připravte si seznam 

Pokud nevíte, jak najít vhodného fyzioterapeuta, zkuste se zeptat svého ošetřujícího lékaře. Možná má s některým dobré zkušenosti či s takovým odborníkem přímo spolupracuje. Než se však ke specialistovi vypravíte, zapřemýšlejte nad tím, co vám na svém zdravotním stavu vadí nejvíce a co byste rádi zlepšili. Je to chůze do schodů? Omezuje vás bolest kloubů při oblíbeném sportu? Nebo si nemůžete vyfénovat vlasy, protože kvůli zatuhlosti ramenních kloubů nezvednete ruce nad hlavu? S konkrétními potížemi se fyzioterapeutovi svěřte, ušije vám pohybový plán na míru.

Domácí úkoly plňte svědomitě

Jistě znáte ten pocit, kdy se ráno probudíte a nemůžete se doslova ani hnout. Zapamatujte si, které klouby jsou nejvíce zatuhlé a bolí, a na ty se s fyzioterapeutem zaměřte. Pomoci může více cílených cviků, které budete doma v pravidelných intervalech opakovat. Pokud se někdy budete cítit unavení a rozbolavělí, nemusíte provádět všechny cviky najednou. Svůj „domácí úkol“ si rozdělte do kratších úseků a ty rozložte do celého dne. Při cvičení však buďte důslední. Uvidíte, že se brzy stanete pohyblivějšími, pružnějšími a budete se cítit lépe. Pokud už jednou s fyzioterapií začnete, pokračujte v ní. Byla by škoda ztratit kondici, o kterou jste tak dlouho usilovali.

V rozumných mezích 

Dříve panoval názor, že nemocní s revmatoidní artritidou by se měli vyhýbat náročnějším typům cvičení, jako jsou aerobik, běh nebo posilování. Odborníci se domnívali, že tyto sporty průběh choroby zhoršují. Nyní se ale zjistilo, že je tomu právě naopak. Pacienti, kteří pravidelně cvičí, mají klouby zdravější než méně aktivní nemocní. Nikdy však své síly nepřeceňujte. I s mírou zátěže vám poradí fyzioterapeut. Stanoví její navyšování tak, abyste si neublížili.

(brbr)

Zdroj: 
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2691 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Obléci si košili, zapnout zip nebo zavázat tkaničky je něco, o čem většina z nás ani nepřemýšlí. Jiné je to ve chvíli, kdy při zapínání knoflíčků pociťujeme silnou bolest prstů a zapnout si zip se stává nemožným. A co teprve taková chůze v botách na podpatku! I s těmito omezeními se ale můžete blýsknout vkusným a moderním outfitem.
23. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Bezpečné a pohodlné vaření je dostupné i pro revmatiky

Bezpečné a pohodlné vaření je dostupné i pro revmatiky

Revmatoidní artritida omezuje nemocné v mnoha každodenních činnostech, vaření nevyjímaje. Práce v kuchyni je tak obtížnější a méně bezpečná než u zdravých lidí. S našimi tipy vám půjde vaření snadněji.
30. 8. 2011 Revmatoidní artritida
Biologika u dětí: pomáhají malým pacientům s nemocnými klouby

Biologika u dětí: pomáhají malým pacientům s nemocnými klouby

Revmatologická onemocnění se bohužel nevyhýbají ani dětem. Dokazuje to juvenilní idiopatická artritida, chronické onemocnění postihující jedince mladší 16 let. Také v jeho léčbě se uplatňuje cílená terapie. Je ale její podávání pro děti bezpečné?
1. 6. 2016 Revmatoidní artritida
Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.
2. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: