Novinky - revmatoidní artritida

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 2. část

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 2. část

Nejlepším zdrojem vitaminů pro zdravého člověka je vyvážená strava, případné vitaminové doplňky je vhodné prodiskutovat s lékařem. První skupinou vitaminů jsou vitaminy rozpustné v tucích. Vitaminy se ale rozpouštějí i ve vodě...

První skupinou vitaminů jsou vitaminy rozpustné v tucích. Vitaminy se ale rozpouštějí i ve vodě.

2. Vitaminy rozpustné ve vodě:

Vitamin B1 je důležitý pro zpracování glukózy v organismu a pro normální fungování srdce, svalů, nervů a mozku. Jeho zdrojem jsou luštěniny, obilniny a ryby, játra a žloutek. Dostatek vitaminu B1 zpomaluje rozvoj aterosklerózy (kornatění tepen) a může snižovat krevní cukr u cukrovky.

Vitamin B2 se účastní tvorby červených krvinek, obnovy kůže a rovněž zpracování glukózy. Při nedostatku bývá suchá a popraskaná kůže. Vyskytuje se hlavně ve vnitřnostech, vejcích, mléce a cereáliích. Dostatek vitaminu B2 má ochranný účinek proti šedému zákalu a snižuje riziko migrény.

Vitamin B3 (niacin) se podílí na zpracování cukrů a tuků ze stravy a udržuje dobrou kondici kůže, nervového a trávicího systému. Vyskytuje se v mase všech druhů a kvasnicích. Vysoké dávky se používají ke zlepšení hodnot tuků v krvi a tím ke zpomalení rozvoje aterosklerózy.

Vitamin B6 hraje důležitou roli v mnoha chemických reakcích v těle, dále v produkci energie a funkci nervového systému a tvorbě krvinek a protilátek. Je hojně obsažen v mase všeho druhu a fazolích. Při revmatoidní artritidě jeho hladina v krvi klesá a je vhodné ho přijímat více.

Vitamin B12 je důležitý pro tvorbu červených krvinek a pro funkci mozku a nervů. Jeho přirozeným zdrojem jsou pouze masné výrobky. Snížená hladina tak může být u přísných vegetariánů a lidí s chronickým zánětem žaludku. Vede k chudokrevnosti, poruchám nervového vedení, může urychlovat aterosklerózu a snižovat kvalitu kostí.

Vitamin C je významný antioxidant, podílí se na obranyschopnosti organismu, hojení ran a tvorbě vaziva a kostí. Vitamin C je v mnoha druzích ovoce a zeleniny včetně brambor. Jeho nízký příjem třikrát zvyšuje riziko artrózy.

Kyselina listová se podílí na buněčném dělení a zrání buněk. V těhotenství její dostatečný příjem snižuje riziko vrozených vad nervového systému plodu. Snižuje také nežádoucí účinky metotrexátu (lék na autoimunitní choroby) a také snižuje riziko zlomeniny krčku stehenní kosti. Zdrojem kyseliny listové jsou především vnitřnosti, luštěniny a obilniny.

Nejlepším zdrojem vitaminů pro zdravého člověka je vyvážená strava, případné vitaminové doplňky je vhodné prodiskutovat s lékařem.

(uli)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(4370 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Hned poté, co vám stanoví diagnózu revmatického onemocnění, se možná budete bránit zahájení agresivní léčby, když vlastně ještě nemáte až tak vážné potíže. Nebojte se v tom případě uposlechnout rady lékaře, je to pro vaše dobro.
10. 4. 2019 Revmatoidní artritida
Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Revmatoidní artritida zdaleka není jen nemocí starších lidí. Trpí ji přibližně 1 % celosvětové populace a může se objevit v každém věku. Častěji jsou postiženy ženy, v poměru 2–3:1 oproti mužům. A jak se toto onemocnění pozná?
4. 4. 2014 Revmatoidní artritida
Čtyři tipy, jak prospět páteři

Čtyři tipy, jak prospět páteři

Běžné denní činnosti se kvůli Bechtěrevově chorobě mohou stát náročnými a bolestivými. Pravidelné cvičení a rehabilitace jsou proto nezbytnou součástí života každého, kdo touto nemocí trpí. Důležité je ovšem například i správné držení těla nebo sezení.
21. 12. 2015 Revmatoidní artritida
K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Tajemství ochrany kloubů odhaleno!

Tajemství ochrany kloubů odhaleno!

Jedním z velmi nepříjemných projevů revmatoidní artritidy bývá postižení drobných kloubů hřbetů, prstů a zápěstí rukou. Postupně může dojít až ke znetvoření, což mívá široký dopad na život nemocného.
31. 1. 2012 Revmatoidní artritida
Inzerce: