Více tašek a široké rukojeti – recept pro vaše ruce
1. 4. 2012
O preventivní ochraně kloubů byla řeč v minulých dílech našeho miniseriálu. Dnes se zaměříme na techniky, které předcházejí vzniku deformit drobných kloubů na rukou.
Miniseriál: Jak předejít deformacím kloubů – 3. díl
Revmatická ruka aneb Praktické tipy pro předcházení a zvládání nemoci – 2. část
Zaměřeno na drobné klouby
Prsty postižené artritidou jsou slabé a nestabilní. Základním pravidlem je omezení aktivit, jež vystavují klouby prstů nadměrnému tlaku. Znalost speciálních technik zvedání a nošení předmětů a zacházení s určitými nástroji vám usnadní život. Také vás ale ochrání před bolestí a vznikem nepěkných deformit ruky v dlouhodobém horizontu.
Široká rukojeť je základ!
Při uchopení předmětů s úzkou rukojetí je na klouby rukou vyvíjen velký tlak.
Pokusně sevřete ruku v pěst a nyní sevření částečně povolte. Cítíte ten rozdíl? Klouby ruky jsou mnohem méně namáhány. Širší úchop dokáže ruce zasažené artritidou výrazně ulevit.
Opatřete rukojeti předmětů denní potřeby, jako je lžíce, vidlička, zubní kartáček, ale třeba i kliky u dveří, knoflíky zásuvek a držadla na nábytku, navlékací válcovitou pěnovou vložkou.
Nošení nákupních tašek
Nákup si rozložte do více tašek.
Nepřenášejte těžký náklad na větší vzdálenosti, pořiďte si tašku na kolečkách.
Ucha nezvedejte prsty, ale podvlečte je celou dlaní. Uchy lze také provléct ruku a tašku před zvednutím nechat sklouznout na předloktí.
K přenosu balíků vody použijte pomocný popruh, který se provlékne pod poutkem na nošení.
Používání nůžek
Pořiďte si nástroj s pružinou, která pomáhá při stříhání.
Tvarově zaoblená držadla nůžek by měla umožňovat dostatečně široký úchop.
Při používání nevytáčejte zápěstí a prsty do stran, nůžky držte vždy rovně a prsty v ose se zápěstím.
Pokud potřebujete změnit směr stříhání, otáčejte stříhaný materiál.
Telefonování
Přístroj uchopte do celé dlaně.
Prsty při telefonování neohýbejte, držte je rovně.
Pokud to jde, přepněte telefon na hlasitý odposlech, který nevyžaduje přidržování rukou.
Používejte podpůrná zařízení, jako jsou telefonní sluchátka nebo sada pro handsfree použití.
Ulehčete si život
Máte-li revma v rukou, nestyďte se využít jakýchkoli pomůcek, "zlepšováků" a technik, které vám alespoň trochu uleví. Ve spolupráci s odborníky lze dosáhnout nadějných výsledků.
Zánětlivé autoimunitní onemocnění revmatoidní artritida ovlivňuje nemocné po všech stránkách. Mají bolesti, zejména zad a kloubů, bývají unavení, a proto obvykle musí výrazně ubrat ze svého životního tempa. Pochopitelně se to týká i zaměstnání. Říci, či neříci o své nemoci zaměstnavateli? Žádat o snížený úvazek? Případně změnit kvalifikaci? To vše a mnoho dalšího pacienti řeší, jak vyplývá i z příběhů dvou mladých žen s revmatickou nemocí.
Pacientská organizace Revma Liga, která pomáhá lidem s revmatickými onemocněními, si jako jednu z hlavních náplní své činnosti v roce 2020 zvolila pořádání podpůrných workshopů pro pacienty a jejich blízké. V návaznosti na sebe tak proběhly začátkem letošního roku semináře Jak zvládnout svoji nemoc a Komunikace (nejen) s lékařem.
Víte, co je to DAS skóre, k čemu je dobré a jak se počítá? Odpovědi pacientů s revmatoidní artritidou by měly být kladné. Jde totiž o důležitý ukazatel závažnosti tohoto onemocnění a jeho skóre souvisí i s tím, zda má nemocný nárok na úhradu cílené léčby od pojišťovny.
„Revma“ má většina lidí spojeno s pokročilým věkem. Určitá forma této nemoci ale místo dospělých a seniorů cílí na děti. Jmenuje se juvenilní idiopatická artritida (JIA). Naučit se s touto nemocí žít museli i Jana a Josef, rodiče dvou synů. A především starší z jejich potomků Dan, kterému byla JIA diagnostikována v necelých pěti letech.
Přestože aktivita revmatoidní artritidy je nejspíše u mužů i žen stejná, trpí ženy mnohem výraznějšími příznaky nemoci. Důvodem je pravděpodobně jejich slabší tělesná konstituce a ztráta svalové hmoty, hlavně ve vyšším věku. To jsou alespoň závěry finské studie.
Revmatoidní artritida je chronické onemocnění kloubů, které medicína v současné době neumí úplně vyléčit. Na druhou stranu terapie v posledních letech zaznamenala velký pokrok. Jedinci s revmatoidní artritidou vstupují do léčebného procesu se směsicí očekávání, strachu a obav. Lékaři nahlížejí na problém z jiného úhlu pohledu, a tak může docházet v jejich vztahu k nejasnostem a následné nespokojenosti. To ostatně potvrzují výsledky rozsáhlého dotazníkového výzkumu, kterého se zúčastnili jedinci s revmatoidní artritidou i jejich lékaři po celém světě.