Novinky - revmatoidní artritida

Těžká rána revmatiků

Těžká rána revmatiků

Ranní ztuhlost, omezená pohyblivost a pomalé pohyby v postiženém kloubu – to je obrázek běžného rána většiny pacientů s revmatoidní artritidou. Jenže ranní ztuhlost nezávisí jen na tom, kdy se kloubům začne chtít pracovat, ale například i na počasí a na psychickém rozpoložení člověka.

Ranní ztuhlost, omezená pohyblivost a pomalé pohyby v postiženém kloubu – to je obrázek běžného rána většiny pacientů s revmatoidní artritidou. Jenže ranní ztuhlost nezávisí jen na tom, kdy se kloubům začne chtít pracovat, ale například i na počasí a na psychickém rozpoložení člověka.

Revmatoidní artritida je jen jednou z nemocí, při kterých pacienta obtěžuje ranní ztuhlost kloubů. Také je jedním ze sedmi příznaků, které jsou pro tuto nemoc typické. Dalšími nemocemi, kdy je ranní ztuhlost častá, je Bechtěrevova nemoc, artróza, fibromyalgie, polymyalgia rheumatica nebo např. systémový lupus erytematodes.

Není ztuhlost jako ztuhlost

I když se ranní ztuhlost objevuje u řady nemocí, u každé je trochu jiného charakteru. Ranní ztuhlostí kloubů trpí asi 80 % nemocných s revmatoidní artritidou. Naopak 10–30 % lidí s touto nemocí ztuhlost vůbec nemá. U revmatoidní artritidy se ranní ztuhlost nejčastěji projevuje jako tuhost v oblasti kloubů a kolem nich, hlavně ráno, a trvá obvykle déle než jednu hodinu. U někoho ale také jen pár minut, celý den nebo celý den s různými přestávkami.

Ranní ztuhlost, nebo bolest?

Bolest kloubů je dalším příznakem revmatoidní artritidy. Bolavé klouby, nebo alespoň nepříjemné pocity má až 50 % pacientů. Protože bolest kloubu také omezuje pohyblivost, je velmi náročné odlišit ji od ztuhlosti. Zdá se potom tedy, že ztuhlost trvá velmi dlouho, ale přitom to není ztuhlost, ale bolest. „Ztuhlost“ pak odezní, když se zbavíme bolesti.

Lékaři, ptejte se

A jak ranní ztuhlost hodnotit? Tento úkol čeká na lékaře. Jednou možností je dotaz lékaře: například jak dlouho jsou vaše klouby ztuhlé nebo za jak dlouho „odreziví“? Tím jednak získá informaci, jestli tuhé klouby máte a za jak dlouho po ránu se problému zbavíte. To je ale velmi nepřesné hodnocení. Proto existuje přesnější metoda, která hodnotí velikost ztuhlosti kloubů. Je to jednoduché – na úsečce je rozmezí 0 (žádná ztuhlost) až 10 (velmi velká ztuhlost) a vy dle svých pocitů zakreslíte, jaká asi vaše ztuhlost je.

Hodnocení obtíží je důležité

I když se může kolotoč kolem ranní ztuhlosti zdát zbytečný, není to tak. Tento příznak je důležitým příznakem ze sedmi, které se u této nemoci objevují. Dříve byla také důležitá pro hodnocení účinku léčby, ale od toho se pomalu upouští, protože je to měřítko dost nepřesné.

(syna)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3065 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Osm vánočních zádrhelů, které snadno proměníte v úspěch!

Osm vánočních zádrhelů, které snadno proměníte v úspěch!

Příprava Vánoc je náročná i pro zdravé lidi, co teprve pro nás revmatiky! Tyto Vánoce ale budou výjimečné, všechny problémy jsme totiž za vás předem vyřešili. A pokud nikoliv, alespoň vám vyloudíme úsměv na tváři.
18. 12. 2018 Revmatoidní artritida
Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Bolest. Nedílná a pravděpodobně nejtěžší součást života nemocných s revmatoidní artritidou. Proto bychom vám o ní chtěli poskytnout několik informací a také návod, jak se s ní vyrovnat.
26. 4. 2015 Revmatoidní artritida
Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Budete-li kojit své dítě co nejdéle, snížíte tak pravděpodobnost, že u vás propukne revmatoidní artritida. Zjistili to vědci z Fakultní nemocnice v Malmö ve Švédsku. Cílem jejich studie bylo zjistit, zda kojení či užívání orální antikoncepce ovlivňuje budoucí riziko revmatického onemocnění.
17. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
21. 8. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: